Tämä tiedettiin

2007

Idols-tuomarit on julkistaneet perimmäisiä ajatuksiaan entisistä Idoleista. Nyt Kim Kuusi sanoi sen, mitä ne levyjen ostajatkin jo tiesivät vuonna 2005. Tässä lainaus:


"Kaikista Idols-kokelaista entisellä tuomarilla ei ole hyvää sanottavaa.

- Jääskeläisestä tiesimme, että hän on vitsi, eikä tulisi menestymään. Katri Ylanderin menestyminen oli yllätys, Kuusi pohtii."

Lähde: Metro Live

7

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dementia?

      Minusta tuo alkaa jo riittää tuo Ilkan mollaaminen. Tai ainakin vähän rajaa voisi panna noiden "totuuksien" sanomiseen.

      Ikävintä on se, että nekin, jotka Ilkkaa kehuivat kisan aikana ovat jälkeenpäin "korjailleet sanomisiaan. Kim Kuuseltakin tuli kyllä Ilkalle hyvää palautetta, ja jopa Jone kehui Ilkkaa viimeisessä finaalissa. Monet asiantuntijat antoivat Ilkasta hyvää palautetta.

      Ja mitä herra Kuusi tarkoittaa sillä että "tiesimme, että Ilkka ei menesty". Tietysti voi esittää arvioita millaiset mahdollisuudet Ilkan kaltaisella esiintyjällä on valloittaa välittömästi suuri yleisö, tehdä hittilevy tms. Mutta ei todellakaan voi sanoa, että Ilkan keikkailu olisi ollut hukkaan heitettyä aikaa!
      Ilkan ja Heikin yhteistyö keikoilla toimi loistavasti, ja kysyntäähän olisi ollut vielä siinäkin vaiheessa kun päättivät itse lopettaa.

      Oikeasti, ei voi tietää kuka menestyy ja kuka ei. Monista on povattu suuria tähtiä, mutta ei ole tullutkaan. Kuten Pete Parkkonen.

      Ja mitä se "menestyminenkin" nyt sitten tarkoittaa? Ilkan levykin myi ihan hyvin, kun ottaa huomioon miten epäonnistunut tekele se oli. Oikeasti, 14 000 ei ole huono tulos, ja on oikeasti vähän outoa että asetetaan tavoitteita levyn myynnille ennenkuin on aavistustakaan siitä millainen levystä tulee.
      Sama tietysti kaikkien kohdalla, mutta jos vahvuus on persoonassa, sitä pitäisi käyttää eritysesti hyväksi. Kuten tälläkin kaudella Lassin kohdalla...

      Nina Tapio oli aivan ihastunut Ilkkaan koko kilpailun ajan. Paljon kehuja tuli Ilkan esiintymistaidoista, huumorista ja paljosta muusta missä Ilkka pärjäsi monia paremmin.

      Ilkka ei esim. koskaan joutunut paniikkiin, mennyt lavalla täysin lukkoon tms. ja sanojen unohtelun hän hoiti rennosti ja jopa ammattimaisella otteella.
      Ilkka teki keikoilla usein huvikseenkin improvisoidusti uusia sanoituksia improvisoidusti biiseihin joita esitti.

      Ja onko se Katri Ylander oikeasti menestynyt niin huikean paljon paremmin kuin Ilkka? Levy myi enemmän, mutta oli parempi levykin. Ja Katrinkin levymyynti on jäänyt aika kauas muilla kausilla parhaiten menestyneistä. Jotenkin tuntuu että tämä Ilkka-Katri -asetelma on molemminpuolisesti melkoisen liioiteltu.

      Ilkka tuntuu olevan jotenkin koko Idolsin tuotantoporukalle, ja sitä kautta kaikille Idolsia edustaville jonkinlainen murheenkryyni. Miksi? Koska heikommin menestyviäkin on ollut. Pete Parkkosta, jolla ei ole mennyt kaksisesti, taas hoivaillaan edelleen, ja kun tarvitaan mainosta formaatille, vetäistään Abreu esiin.

      Ehkä Ilkka ei istunut formaattiin, mutta itse ajattelen että jokaisella, joka Idolsissa pääsee pitkälle, on oikeus olla sellainen kuin on. Ja jokaisella on oikeus äänestää ketä äänestää. Ja tykätä kenestä tykkää. Ei voi ajatella, että jonkun ei olisi pitänyt ikinä Idolsissa ollakaan, tai ainakaan voittaa. Suvaitsevaisuutta toivoisi vähän enemmän, ja armollisuutta.


      Lisäksi, jos tämä asia olisi oikeasti niin itsestäänselvä kuin annetaan ymmärtää, ei olisi edes tarpeellista tuoda koko ajan esille. Ilkkaa ei ilmeisesti ole vieläkään parjattu kylliksi. Ajatellaanko että formaatin maine puhdistuu kun Ilkkaa vain muistetaan joka käänteessä haukkua? Ja selittää, että "ei me tehty mitään virhearviota. Kaikki tiedettiin alusta asti ettei tuosta ole mihinkään. Mitä, en mä ole mitään hyvää koskaan Ilkasta sanonut, en ainakaan tarkoittanut..."

      • ----

        Jaksoin mä lukea puoleenväliin tota sun avautumistas. Sitä samaa vanhaa tuntuu olevan, kuin muinakin vuosina. Et sä pysty Idols-Ilkan idolskilpeä kiilottamaan. Ilkka tulee olemman aina se jota pidetään idolsfloppina.


      • viulugubbe
        ---- kirjoitti:

        Jaksoin mä lukea puoleenväliin tota sun avautumistas. Sitä samaa vanhaa tuntuu olevan, kuin muinakin vuosina. Et sä pysty Idols-Ilkan idolskilpeä kiilottamaan. Ilkka tulee olemman aina se jota pidetään idolsfloppina.

        ja floppi on tämä mainosluritusmies Kim Kuusi.


      • Teflonpannu

        !Ilkka tuntuu olevan jotenkin koko Idolsin tuotantoporukalle, ja sitä kautta kaikille Idolsia edustaville jonkinlainen murheenkryyni. Miksi?"

        Ehkä siks koska ei osaa laulaa, eikä sillä ole selkeää genreäkään. Kaikki tuomarit yritti Ilkkaa toppuutella vielä finaaleissakin, että ottais homman tosissaan ja lopettais sen pelleilyn, naamanvääntelyn ja hyppimisen. Finaaleissa oli tuomarien myöhäistä katua siinä vaiheessa Ilkan mukaan ottamista, kun päätös oli kansalla (lapsilla ja hellareilla). Ne äänesti Ilen jatkoon, jotka ei kuitenkaan tykänneet sen vertaa musiikista, että olis ostaneet levynkään.

        Miks tää on niin vaikea käsittää...


      • Juuri näin.
        Teflonpannu kirjoitti:

        !Ilkka tuntuu olevan jotenkin koko Idolsin tuotantoporukalle, ja sitä kautta kaikille Idolsia edustaville jonkinlainen murheenkryyni. Miksi?"

        Ehkä siks koska ei osaa laulaa, eikä sillä ole selkeää genreäkään. Kaikki tuomarit yritti Ilkkaa toppuutella vielä finaaleissakin, että ottais homman tosissaan ja lopettais sen pelleilyn, naamanvääntelyn ja hyppimisen. Finaaleissa oli tuomarien myöhäistä katua siinä vaiheessa Ilkan mukaan ottamista, kun päätös oli kansalla (lapsilla ja hellareilla). Ne äänesti Ilen jatkoon, jotka ei kuitenkaan tykänneet sen vertaa musiikista, että olis ostaneet levynkään.

        Miks tää on niin vaikea käsittää...

        Vaan turhaa tätä on Heikille selittää.


    • 10ja 4

      Mitä kuuluu Katri Ylanderille nykyään? Keikkoja ei ainakaan ole merkitty keikkakalenteriin.

    • venttiili

      Katrin eka albumi myi 27.000, toka n. 20.000 ja viimesin floppas 6.000 kappaleen myyntimäärällä :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      147
      6822
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2508
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1720
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1401
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1107
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1063
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      976
    Aihe