Osaisiko joku neuvoa... en löytänyt vastausta Vero.fi -sivustolta, ja soittaminen ei enää onnistu verottajalle näin iltasella :)
Eli, yritys maksaa yksityisille ihmisille pieniä korvauksia. Ihmisiä voi olla muutamia, mutta käytännössä jokainen saa palkkion kerran tai pari. Kyse ei siis ole työsuhteesta tmv.
Jos henkilölle on kertynyt palkkiota 100 euroa, niin tilitetäänkö koko satanen hänelle, ja hän ilmoittaa sen veroilmoituksessaan jolloin tulee maksettavaksi jäännösveroa? Pitääkö yrityksen ilmoittaa tästä myös verottajalle? Vai pitääkö yrittäjän suorittaa itse pidätys tuosta summasta?
Kiitos ja kumarrus!
PS. Vaikka tämä onkin vero-asia, kirjoitan tänne palstalle koska täällä on enemmän ihmisiä, anteeksi :/
Eli, yritys maksaa yksityisille ihmisille pieniä korvauksia. Ihmisiä voi olla muutamia, mutta käytännössä jokainen saa palkkion kerran tai pari. Kyse ei siis ole työsuhteesta tmv.
Jos henkilölle on kertynyt palkkiota 100 euroa, niin tilitetäänkö koko satanen hänelle, ja hän ilmoittaa sen veroilmoituksessaan jolloin tulee maksettavaksi jäännösveroa? Pitääkö yrityksen ilmoittaa tästä myös verottajalle? Vai pitääkö yrittäjän suorittaa itse pidätys tuosta summasta?
Kiitos ja kumarrus!
PS. Vaikka tämä onkin vero-asia, kirjoitan tänne palstalle koska täällä on enemmän ihmisiä, anteeksi :/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Maksettu palkkio ilmoitetaan verottajalle kausiveroilmoituksella samalla kun ilmoitetaan arvonlisävero.
Yritys pidättää palkkiosta ennakonpidätyksen ja maksaa sotumaksun. Jos palkkion saajan vero% on 30 ja palkkio 100€ niin maksat saajalle 70€ ja tilität verottajalle 32,12€. Verottajan tilitys maksetaan verotilille samalla kun maksat arvonlisäveron.
Eli verottajalle tilitetään 30€ ennakonpidätys ja 2,12% sotu maksua.
Näiden lisäksi tilikauden päätyttyä yrityksen on annettava vuosi-ilmoitus jossa kaikki saajat, maksetut palkkiot saajittain, tilitetyt ennakonpidätykset saajittain, on eriteltävä.
Huom, Vuosi-ilmoitus on tärkeä koska palkkion saajien oma verotus perustuu annettuihin ilmoituksiin. Verottaja on myös sanktioinut ilmoitukset ja päivänkin myöhästymisestä lähtee heti sakko.
Tyel, tapaturma, työt.vak ja ryhmähenkivakuutuksia ei palkkioista tarvitse maksaa.
> Näiden lisäksi tilikauden päätyttyä yrityksen on annettava vuosi-ilmoitus jossa kaikki saajat,
> maksetut palkkiot saajittain, tilitetyt ennakonpidätykset saajittain, on eriteltävä.
Yritys on tosiaan aivan liian raskastekoinen väline tuollaisten satasen lahjoitusten hallinnointiin. Sekin ratkaisee että mistä rahasuorituksta on kyse, onko se palkkatyötä, stipendiä, mainoslahjaa vai mitä juttua. Sen perusteella sitten katsotaan mitä lainsäädäntöä asiaan kulloinkin on sovellettava.
Melkein kannattaa sellainen satasen raha ottaa yrittäjän omasta lompakosta, jos sellaisen haluaa vähimmin vaivoin antaa jonkin kilpailun tm. palkkioksi. Tai sitten antaa firmasta kerralla vaikka tonnin tai pari jollekin yleishyödylliseksi katsottavalle järjestölle, ja se sitten jakelee stipendeinä tms. eteenpäin.
http://www.vero.fi/?article=5210&domain=VERO_MAIN&path=5,40,437,758&language=FIN#6
""3.6.2 Vähäinen raha- tai esinelahjoitus
Arvoltaan vähäinen raha- tai esinelahjoitus yleishyödylliseen ja samalla paikalliseen tai yrityksen toimialaa lähellä olevaan tarkoitukseen voidaan katsoa suhdetoiminnan luonteiseksi menoksi, joka on vähennyskelpoinen verotuksessa. Yritys saa vähentää edellä mainittuja lahjoituksia enintään 850,00 € lahjoituksensaajaa kohti. Lahjoitus poliittiseen tarkoitukseen ei ole kuitenkaan miltään osin vähennyskelpoinen verotuksessa.
Muissa tapauksissa lahjoitus voi olla vähennyskelpoinen verotuksessa tavanomaisena mainoslahjana, edustuslahjana tai henkilökuntalahjana.
Tavanomainen mainoslahja on esinelahja, joka annetaan samanlaisena useille vastaanottajille (massalahja). Tavanomainen mainoslahja on arvoltaan vähäinen. Tavanomaisen mainoslahjan menot ovat kokonaan vähennyskelpoisia verotuksessa. ""
Yksi keino on tietysti antaa selvän rahan sijasta vaikka ulkoiluasusteina tai muina käyttökamoina, mutta jotka kuitenkin kirjanpidollisesti voidaan käsitellä vaikka mainoslahjoina tms.
.
Muuten oikein mutta sotu-maksua ei makseta jos kyseessä ei ole työsuhde.
"Työkorvaus on korvausta työstä, tehtävästä tai palveluksesta, joka maksetaan muun kuin työ- tai virkasuhteen perusteella. Luonnolliselle henkilölle maksettavasta työkorvauksesta toimitetaan ennakonpidätys kuten pää- tai sivutoimen palkasta. Jos suorituksen saaja on maksuhetkellä ennakkoperintärekisterissä, ei ennakonpidätystä kuitenkaan toimiteta. Ennakonpidätys ennakkoperintärekisteriin merkitsemättömälle yhteisölle (esim. osakeyhtiölle), yhteisetuudelle (esim. tiekunnalle) tai yhtymälle (esim. avoimelle yhtiölle) toimitetaan 13 prosentin suuruisena. Työkorvauksesta ei suoriteta työnantajan sosiaaliturvamaksua."