Perunat uhkaavat loppua Suomesta, venäläiset ostavat kaiken ! Silakat menee rehuksi jotta kukkahattu tädit saa turkkeja. Viljasta tehdään polttoainetta jotta joillakin on hyvämieli ajaa öky maasturilla !
Samalla toisaalla on köyhällistö kansa leipäjoissa tai palkkatomassa laittomassa rangaistustyössä !
http://leipajono.blogspot.com/p/ruoka-apua.html
http://www.adressit.com/kirje_yklle
Hyvä Jumala anna minulle voimaa tämän kaiken valtiojohdon itsekkyyden,typeryyden ja laittomuuden kestää !
.........................
Perunat uhkaavat loppua Suomesta, venäläiset ostavat kaiken
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Perunat uhkaavat loppua Suomesta venäläiset ostavat kaiken /1135264094080
Timo Hautaviidan Melody-perunat menevät vientiin Venälle.
Peruna on loppumassa Suomesta, koska venäläiset ostavat nyt kaiken liikenevän perunan. Venäläiset ovat myös valmiita maksamaan perunasta enemmän kuin suomalaiset ostajat.
"Tämä on kertakaikkinen katastrofi. Kertaakaan pitkän urani aikana en ole törmännyt tällaiseen tilanteeseen", sanoo tukkuliikkeen ostaja, joka haluaa pysyä nimettömänä.
Hän ei ole onnistunut löytämään yhtäkään kuorimoa koko Suomesta, jolta saisi nyt perunaa.
Viljelijät toimittavat suomalaisille ostajille kyllä sovitut erät, mutta vapaita perunaeriä ei markkinoilta löydy. Tällaisilla vapailla erillä on yleensä katettu kevään kysyntää; kaupan keskusliikkeet ja suurkeittiöt turvautuvat niihin, kun "sopimusperunat" on käytetty.
Tilanne perunamarkkinoilla on nyt niin kuuma, että osa ostajista ja myyjistä ei uskalla kommentoida sitä julkisesti nimellään.
"Tilanne on kylmästi se, että pottu loppuu Suomesta viimeistään kesällä", sanoo MTK:n perunavaliokunnan puheenjohtaja Timo Hautaviita.
Jos keväästä tulee kylmä ja uuden perunan sato viivästyy, kauppojen perunatiskit ammottavat tyhjyyttä kesäkuussa.
"Nähtäväksi jää, riittävätkö tuontiperunat ja uusi sato korvaamaan aukon", Hautaviita sanoo.
Venäläisten suuret perunaostot vaikuttavat myös perunan hintaan.
Kuorimot ja pakkaamot myyvät perunaa kaksinkertaisilla hinnoilla viime vuoteen verrattuna. Perunan hinta on noussut myös ruokakaupoissa.
Tuontiperuna on vielä suomalaista kalliimpaa. Eräälle suurelle ostajalle on tarjottu saksalaista perunaa yli kaksi kertaa suomalaista kalliimmalla.
Silakat rehuks, potut venäläisil, viljast polttoainet
2
131
Vastaukset
- blikkenslager
hyväksyn kyllä sen että vilja muutetaan viinaksi, mutta se että juomakelpoinen viina kaadetaan auton tankkiin, sitä en hyväksy.
ja ekologisuudeltaan samaa luokkaa kuin es-lamput.
juotuna viina on taas erittäin ekologista, mm asunnon lämmityksen tarve pienenee kun on sisäistä lämmikettä.- mitävielä?
Enemmän kuin hyötyä , jollei huomioida valtion ja yrittäjien tuloja viinasta.
Pahasti koukussa oleva yksilöt tuhoaa oman ja muiden elämät viinalla ja päihteillä.
Poliisien ja sairaaloiden suuri asiakasryhmä on alkoholiongelmaiset.
Jotka moraalittomat yrittäjät ovat saaneet koukkuunsa.
Todellisuudessa valtio kontroloi viinan myyntiä ja saa siitä tuloja satojamiljoonia !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199