Kaikki maataloustuet pois sellaisilta maanviljelijöitä jotka myyvät tuotantonsa ulkomaille , ja SUOMALAISET saavat kärsiä korkeistahinnoista ja loputa joudutaan hankkimaan pottumme kalliilla muualta ! ENHÄMMEHÄN TUE JÄLLEEN VENÄJÄN MAATA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tämän pitäisi koskea myös KOKO maataloutta !
POTUT
POTTUINA
277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
... maatuet pois. Tämä on esimerkki siitä kuinka maataloustuki aiheuttaa vain vääristymiä talouteen, ja loppukädessä laskun maksaa veronmaksaja.
Persut ovat näillä palstoilla moneen kertaan perustelleet tarvetta kaksinkertaistaa maataloustuki sinne 17 miljardiin sillä että siten turvataan elintarvikkeiden halpa hinta ja Suomen omavaraisuus. Suomi ei ole ollut koskaan elintarvikkeissaan omavarainen, ja esim. appelsiinit tuodaan 100 % ulkomailta, vaikka persut appelsiinilehtoja Lappiin kuinka suunnittelevat.
Nyt nähdään että halpa hinta elintarvikkeille taataan vain ulkomaille myyntiä varten, vaikka mantra on ollut ettei Suomea saa myydä ulkomaille ja rajat on laitettava kiinni.
Jos kerran suomalaiset ruuat myydään ulkomaille ja Sorkka-Liisa sanoo että on epäisänmaallista ostaa ruokaa, edes appelsiineja, ulkomailta, niin mitä sitten suomalainen saa syödä? Korvavaikkua?
Mene sinne vinkuun!
Suomessa ongelma on suuret keskusliikkeet, kaupat ja kartellien valta, kuten Valio!
Tietysti EKn kähmintä ja hyvävelijärjestelmäkin, joka taas kerran yrittää lakkauttaa aidon lähiruuan:
http://www.tamperelainen.fi/Uutiset/Paikallisuutiset/Paauutiset/Ahlmanin-Maitobaaria-uhkaa-lakkautus