Olen työtön matematiikan ja kemian ope.Ansiosidonnaisella työttömyyskorvauksella on nyt mahdollista opiskella esim kemian cumusta laudatur(ehkä 60 op).Kuitenkin työnsaanti, vaikka olisikin kaksi laudaturia vaikuttaa tosi vaikealta. Ajattelinkin onko kemian opinnoista mitään hyötyä, jos aloittaa opinnot sairaanhoitajaksi ?Saisiko esim 1 vuoden opiskelut 4:stä suoritetuiksi?
Rakennusmestari koulutuksessa lasketaan fysiikan,matematiikan ja kemian? opinnot noin vuoden verran suoritetuiksi.Molemmissa hommissa hyvä työnsaanti tilanne.
Rakennusmestari koulutuksessa lasketaan fysiikan,matematiikan ja kemian? opinnot noin vuoden verran suoritetuiksi.Molemmissa hommissa hyvä työnsaanti tilanne.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sairaanhoitajilla ei ole yleensä erillisiä opintoja esim. kemiasta, josta saisi mitään hyväksilukuja. Hyvin vähäinen kemia ja fysiikka liittyy anatomian ja fysiologian ja lääkeaineopin opintokokonaisuuksiin.
Lääkelaskukokeetkin ihan kaikkien on suoritettava, oli taustalla ihan mitä opintoja vaan. (Tunneilla ei tarvitse meillä ainakaan istua opiskelemassa jakolaskua, ellei halua)..
Sairaanhoitajaopinnoissa hyväksilukuja voi yleensä saada yliopisto-opintojen perusteella kieliopinnoista (mutta voi joutua todistamaan osaavansa ammattisanaston) ja jostain viestintään liittyvistä kursseista, tietokoneen käyttötunnista jne. Mahdollisesti jostain tutkimus- ja kehittämiskursseista, mikäli olet tehnyt tutkimuksen graduna tai muuta..
Rakennusmestaritutkinnosta en tiedä, mutta niillä ehkä voi olla enemmän matemaattis-luonnontieteellisiä aineita ja ehkä hyväksilukuja?
Ja siis sh-opinnot kestävät muutenkin 3,5 vuotta ja kolmessa vuodessa suorittaminen on ihan yleistä ja mahdollista, toisissa kouluissa helpommin kuin toisissa.