Lipponen ei joudu valtakunnan

Valtakunnanoikeus lopetetaan juuri sopivasti.

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Aamulehti Valtakunnansyyttäjä lopettaisi valtakunnanoikeuden/1135264122655
10155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jacob Söderman ehdottaa Valtakunnanoikeuden lakkauttamista koska demari on vaarassa sinne joutua.

Äänestä

Kepukomukoiden ihannavaltio Neuvostoliitto on jo kaatunut ja nyt lopetetaan valtakunnaoikeus. On se kauheaa kun idelogiat kaatuu ympäriltä. Lopettakaa sosiaalitukien varassa elävät ketokiilat jo tämä ikuinen vikinä. Ihan niin kuin kepun toiminnassa ei olisi ollut ongelmia?

Äänestä
  • Eläkkeellä oleva rikoskomisario , keskustapuolueen entinen kansanedustaja Sulo Aittoniemi sanoi :

    " Ei mikään tässä maassa ole ollut niin suuri rosvo kuin keskustappuolue . Ja kun nämä nykyiset poliiitikot eivät ymmärrä edes hävetä, saatana..."

    Äänestä

Nyt siis itketään sitä, että entisten ja nykyisten ministereiden syytekynnystä merkittävästi lasketaan? Valittaa toki voi, mutta jos syyksi katsotaan se, ettei Lipponen valtakunnanoikeuteen joudu, järjenjuoksua tulee helposti ihmetelleeksi. Myös Lipposen kohdalta syytekynnys tulee madaltumaan, mikäli hänet rikolliseksi havaitaan, nythän tämän suuntaisia epäilyksiäkään ei ole.

Äänestä
  • (toivottavasti pysyvästi) niin ei sitä enää valtakunnanoikeutta Suomessa tarvita.

    Äänestä

  • Ilmapiiri puhdistuu kirjoitti:

    (toivottavasti pysyvästi) niin ei sitä enää valtakunnanoikeutta Suomessa tarvita.

    Päivtääin saa nauraa lipposen kadonneelle maineelle. Valtiomiehestä tuli kerralla suurvaltojen juoksupoika ja persusten nuolija.

    Asia tutkittaisiin, mutta Halosen vaalirahoituksessa ym. on niin paljon Lipposen tietämään hämarää, että halonen ei uskalla tehdä mitään.

    Äänestä

  • 17.12. kirjoitti:

    Päivtääin saa nauraa lipposen kadonneelle maineelle. Valtiomiehestä tuli kerralla suurvaltojen juoksupoika ja persusten nuolija.

    Asia tutkittaisiin, mutta Halosen vaalirahoituksessa ym. on niin paljon Lipposen tietämään hämarää, että halonen ei uskalla tehdä mitään.

    Koska tämä Halosen vaalirahoitus askarruttaa palastalaisia noinkin paljon, pitää taas kerrata perustuslakiamme. Perustuslaki on varsin vankka laki ja sitä ei voida noin vain ohittaa, ei edes Keskustan kannattajien tahdosta.

    Halonen ja Sosiaalidemokraatit eivät ole perustuslakiamme laatineen, siihen on vaadittu varsin suuri enemmistö ja laki on presidentin syytesuojan osalta vanha.

    Perustuslaki 113 §: Jos oikeuskansleri, oikeusasiamies tai valtioneuvosto katsoo tasavallan presidentin syyllistyneen maanpetosrikokseen, valtiopetosrikokseen tai rikokseen ihmisyyttä vastaan, asiasta on ilmoitettava eduskunnalle. Jos eduskunta tällöin kolmella neljäsosalla annetuista äänistä päättää syytteen nostettavaksi, valtakunnansyyttäjän on ajettava syytettä valtakunnanoikeudessa ja presidentin on pidättäydyttävä siksi ajaksi toimestaan. Muissa tapauksissa presidentin virkatoimesta ei saa nostaa syytettä.

    Halonen ei koskaan, eikä missään tapauksessa ole joutumassa syytteeseen vaalirahoituksensa tiimoilta, häntä suojaa Suomen laki.

    Äänestä

pantu kotiarestiin valehtelemasta

Äänestä
  • Hohoi Lipponen. Tule ärisemään jotain niin saamme nauraa!

    Äänestä

  • vastuunalainen tehtävä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeuteen. kirjoitti:

Valtakunnanoikeus lopetetaan juuri sopivasti.

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Aamulehti Valtakunnansyyttäjä lopettaisi valtakunnanoikeuden/1135264122655

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu