aasa lainan saaneita?

eli miten se lainanhaku prosessi menee; ensin täytät lomakkeen netissä ja soittaako ne päätöksen sitten? mitäs sit; tuleeko ne paperit postissa kotio allekirjotettavaksi vai pitääkö ne hakea postista? kauan siitä menee, et on rahat tilillä?
11605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Parempi on kun et tiedä mitään em. lainasta.
Joudut kuitenkin vaikeuksiin sen kanssa.
Korkokin on isompi kuin missään.

Äänestä
  • järjen jättiläinen. Aasan korko on halvin mitä markkinoilta löytyy tällä hetkellä poislukien pankit. Eli ehdottomasti jos jostain lainaa pitäisi oman pankin sijasta hakea niin sitten Aasasta. Taidat olla joku Elloksen työntekijä joka ei kestä että joku voi myydä lainaa oikeesti järkevälläkin nimelliskorolla. Taidat pelätä työsi puolesta hah!

    Äänestä

Mua kiinnostais kanssa kuulla lisää. Ja sivuilla lukee vain nimelliskorko (jotain alle 10), mutta mitkä ne todellisuudessa sitten on olleet? Esimerkkejä lainasummasta, kk erästä ja maksuajasta?

Kiitos paljon jos joku vastailee

Äänestä
  • Sivuilla lukee, että aasan nimelliskorko on kiinteä 9,8%. Kolmen vuoden laina (3000euroa) todellinen vuosikorko on 18,72%

    Nordeasta samanlaisen lainan todellinen vuosikorko näyttäisi olevan näillä alhaisilla koroilla 13,86% Tämä muuttuu tietty 3kk välein euriborien heiluessa.

    Äänestä

Ei vittu että on törkeitä korkoja. Ite sain 22000 euron kulutusluoton osuuspankista alle 7% korolla. Jos ois pitäny aloittaa keskustelu 16% tasolta, olisi jäänyt ottamatta.

Kyllä köyhiä kusetetaan!

Äänestä
  • Taidat taas unohtaa että oma 22000 euron lainasi oli vakuudellinen tai vaikka ei olisikaan, onhan se nyt päivän selvää, että jos otat ison lainan pitkäksi aikaa niin todellinen vuosikorko on pienempi. Esim 22.000 euron laina kymmeneksi vuodeksi olisi Aasan hinnoittelulla todennäköisesti korolla 9,9% ja Nordean puolestaan 7%+ marginaali + 0,1% (kulut ja palkkiot).

    Sinulle tämä ei tietenkään ole selvää koska et ymmärrä miten todellinen vuosikorko muodostuu.

    Äänestä

  • 40 kirjoitti:

    Taidat taas unohtaa että oma 22000 euron lainasi oli vakuudellinen tai vaikka ei olisikaan, onhan se nyt päivän selvää, että jos otat ison lainan pitkäksi aikaa niin todellinen vuosikorko on pienempi. Esim 22.000 euron laina kymmeneksi vuodeksi olisi Aasan hinnoittelulla todennäköisesti korolla 9,9% ja Nordean puolestaan 7%+ marginaali + 0,1% (kulut ja palkkiot).

    Sinulle tämä ei tietenkään ole selvää koska et ymmärrä miten todellinen vuosikorko muodostuu.

    Joo ja tuolla Aasalla näkyy olevan tilinhoitopalkiokin vaatimattomasti 7,5 €/kk ja lainanjärjestelypalkkio 179 € ! Nuo nostavat jo todellista korkoa huomattavasti suuremmaksi kuin Nordealla...Etkä edes saisi ko.lainasummaa (22...) Aasalta. Herätys !

    Äänestä

  • kolmasmään kirjoitti:

    Joo ja tuolla Aasalla näkyy olevan tilinhoitopalkiokin vaatimattomasti 7,5 €/kk ja lainanjärjestelypalkkio 179 € ! Nuo nostavat jo todellista korkoa huomattavasti suuremmaksi kuin Nordealla...Etkä edes saisi ko.lainasummaa (22...) Aasalta. Herätys !

    Nordealla vastaava normaaliasiakkaan tilinavausmaksu vakuudettomassa joustoluotossa on 100 euroa ja kuukausilaskutuksella tilinhoitopalkkio vaatimaton 6 euroa.

    Tekeehän tuo esim. 36kk lainassa tilinhoitomaksuissa jopa
    (36x7,5) - (36x6) (100 -179) = 133 euroa enemmän. Eli toisin sanoen huimat 3,69 euroa enemmän kuukaudessa. Kylläpä on huima hintaero Nordean joustoluoton ja Aasan välillä. Tyhminkin varmaan ymmärtää, että tuo 3,69 euroa ei nosta todellista vuosikorkoa huomattavasti, varsinkaan jos kyseessä on ylläoleva mainittu 22.000 euroa ja 10 vuotta.

    En todellakaan ole minkäänlaisten lainojen kannattaja, mutta en myöskään ymmärrä ihmisiä jotka nostavat pankkeja korokkeille ja liputtavat niiden edullisuutta kun totuus on mikä on. Veikkaan että tämä pankkien edullisuuden liputus johtuu vain ja ainoastaan pankkiasiakkaiden laskutaidottomuudesta ja pankkien lobbauksesta. Oikeat rahoitusyhtiöt ovat ihan ok paikka hakea pieni-keskikokoinen laina mikäli sitä tarvitsee.

    Pikavipit ovatkin sitten jo ihan toine asia....

    Äänestä

Soittaako Aasa työpaikalle eli tarkistaako työsuhteen? Ei muuten mut en haluais et työkaverit/pomo tietää raha-asioistani...

Äänestä

NIin...onko tästä muilla kokemusta?

Äänestä

Mulla on vaikka minkälaista kokemusta. Haista vitt:u.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


19+19 kirjoitti:

eli miten se lainanhaku prosessi menee; ensin täytät lomakkeen netissä ja soittaako ne päätöksen sitten? mitäs sit; tuleeko ne paperit postissa kotio allekirjotettavaksi vai pitääkö ne hakea postista? kauan siitä menee, et on rahat tilillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu