Nyt vinkkejä, mikä on se liike, jolla saa aikaan teräksen kiinteät pakarat! Olen kolmekymppinen nainen (168cm/63kg). Käyn kuntosalilla säännöllisesti 2x vko tekemässä lihaskuntotreenit ja pakara-/reisitreeniin usein sisältyy jalkaprässiä reiluilla painoilla, polven koukistajaa ja pakaralaitetta... vaihteluksi askelkyykkyä tanko niskassa. Teen kolmen sarjoja ja 12-15 toistoa reiluilla painoilla. Lisäksi teen pakaraharjoitteita ajoittain kotona jumppamatolla ja pallon päällä. Tällä hetkellä pakarat ihan ok kunnossa, mutta parantamisen varaa vielä olisi. Ainahan näitä pakarajumppavinkkejä saa lukea naistenlehdistä ja muista, mutta olisi kiva kuulla omakohtaisia kokemuksia. Millä SINÄ olet onnistunut?:)
Paras pakaraliike?
36
5537
Vastaukset
- weewsfd
jatka vaan samaa rataa niin hyvä tulee. tulokset ei synny hetkessä!
- Pikajuoksija...
Katoppas yleisurheilijoiden pakaroja....tee niiden treenejä :)
- P Treiner
Tossa adult tv:ssä on mainio pakaran kiinteytys jumppa, ilmeisesti personal treiner (mies) hoitaa ongelman kuntoon erityisellä kiinteytys patukalla sylkäisten tarkoin määrätyin väliajoin kohteeseen.
- etwt
mahtavat mitat, lienet kauniskin. teepä yhden jalan mavea suorana. se on paras askelkykkkyjen ohel
- Abrahadabra420
Juu nuo askelkyykyt ovat kova liike pakaroille.Ja nimenomaan pitkät askelkyykyt.
- Skimbaaja..
Katos skimboil laskioiden kannikoita, tarviiko muuta sanoo? No jos laskee ei haluu,nii pelkkä niiden treenikin varmaa aika:)))
- lääh lääh
Onko tarkoitus saada isot ja kiinteät vai vain kiinteät? Isot jos haluat niin maksimipainoilla vetoja, jos vaan löysät haluat pois ni kaikenlaista pepunheilutusjumppaa. Ja tällöin ei riitä 5min päivä, vaan puhutaan useista tunneista ja harjoituksista per viikko.
- goatboss
Kyllä jatka tosiaan vain samaan malliin tulokset näkyvät hitaasti ja tällöin niitä harvemmin huomaa itse. Kyllä toi treeni määrä varmasti pitää pakarat kunnossa.
- ,
Voin melko suurella varmuudella vakuuttaa, ettei noilla harjoitteilla ole mahdollista saada reisiäsi muistuttamaan ominaisuuksiltaan terästä, enkä usko että sitä itsekkään toivoisit loppuenlopuksi.
- kiinteät pakarat?
Kiitos vinkeistä! Toi on kyllä totta, että juuri yleisurheilijoilla on monasti sellaiset kankut, mitkä olis aikalailla tavoitteena. Ja siis tarkennusta senverran kun joku kysyi, että tavoitteena saada nimenomaan sitä puöreää muotoa. Nyt kaikki yleisurheilijat sitten vielä kertomaan, että minkäslaista jalka/persetreeniä teette?;) Pientä muokkausta on treeniin vinkkien mukaan nytkin tehnyt ja täytyy sanoa, että ainakin on reidet ja peppu olleet senverran tulessa treenin jälkeen, että ihme, jos ei ala tuloksia näkyä!:D
- PersonalTrainer_M
Askelkyykky käsipainoilla pitkällä askeleella syvään.Kässäreillä pystyy keskittymään kunnolla ja tosiaan menee niin alas että polvi osuu maahan yms. Jos on joku käytävä tms niin kävele edes takas. Polttelua tuntuu, mutta et luovuta ennen kuin on ihan pakko! Loppuun asti tehtynä saat persuksen niin kipeäksi että jolkottelet viikon kuin muumi. Pyri lisäämään painoja joka kerta pienin mahdollisin määrä, eli ylöspäin joka kerralla. Mutta aloita kevyemmin ettei seinä tule heti vastaan. Jos on liian raskasta niin tee yksi ekstra sarja tai enemmän toistoja.
Maastaveto suorinjaloin. Tuo takareisiin ja persuksiin lihasta. Naisten suosikki liike ja todella tuloksekas! Vahvistaa myös keskikroppaa erittäin hyvin. Katso tästä:
http://www.youtube.com/watch?v=xsQ82oAZjqc&feature=related
Jalkakyykky leveällä mahdollisimman syvään. Tehokkain liike mitä voit tehdä reisi-pakara osastolle. Tuo reisiin lihasta ja persukseen pyöreyttä oikein tehtynä enemmän kuin mikään muu liike.
http://www.youtube.com/watch?v=7IkyiekPIrg
(ei ihan yhtä alas, alaselkä ei saa pyöristyä)
Lopeta nuo hilavitkutus liikkeet (pakarakone yms) ne ovat surkeita jos vrt. kyykkyyn ja maastavetoon! Prässi pitää tehdä leveällä ja niin syvään kuin menee, että ottaa persukseen. Ns. Sumo Prässi. Siltikin kyykky ja veto parempia! Jokainen fitness/bf kisaaja kyykkää ja vetää maasta. Katso niitä pyöreitä muotoja. ;) Ihmisen lihaksisto koostuu yli 600 lihaksesta. Isot ja raskaat liikkeet rasittaa "hiukan" enemmän kuin jotkut kevyet kone vemputukset!
Miksi ihmeessä jämähdit 12-15 toistoihin? Et kai usko lehtien kiinteydy pitkillä toistoilla pa*ka puhetta? Jos haluat lihasmassaa ja tuloksia niin pysy karkeasti 8-10 toiston sarjoissa, tämä tarkoittaa että viimeiset toistot tulevat hampaat irvessä. Lihasmassa on se joka muokkaa sitä ulkonäköä ja tuo sitä "pyöreyttä" sinne. Lihakset tottuvat hyvin nopeasti samaan 15 toistoon samalla painolla. Siksi pyri aina vahvemmaksi jokaisella treenikerralla joko painoja, toistoja tai sarjoja lisäämällä.
Pidä huoli proteiinin saannista ja muutenkin syö reilusti, jos haluat lihasta. Painon pitäisi olla noususuhdanteessa jos haluat kehittyä maksimaalisesti!
PT- Eiliikaaeikäliianväh
Niin kai tuota 12-15 toistoa voi käyttä ensimmäisenä lämmittelysarjana ja sitten seuraava sarja lyhyempänä ja suuremmilla painoilla. Ja seuraava sarja taas suuremmilla painoilla ja vähemmillä toistoilla. Myöhemmin sarjoja voisi olla viisi.
Tottakai voi pitää samaa toistomäärää joka sarjalla, mutta painoja pitäisi lisätä joka sarjaan lisää niin että sillä viimeisellä sarjalla oltaisiin tosiaankin viimeisillään! Ja kun sitä lihasvoimaa tulee lisää, niin lämmittelypainotkin suurenee.
Tämä siis lihasvoiman kehittämisestä. Tässä oli siis kaksi tavallisinta tapaa harjoitella. Pari kertaa viikossa voi olla ihan hyvä harjoittelumäärä.
- kiinteät pakarat?
Kiitos yksityiskohtaisista vinkeistä. Täytyy ehdottomasti ottaa neuvoista vaari. Painooni nähden olen mielestäni suht kovilla painoilla tehnyt ja niin, että toistoja on tullut liikkestä riippuen se 10-12 ja viimeiset irveellä ja aika-ajoin olen toki painomäärää myös lisännyt, kun on alkanut mennä ns. liian helpoksi. Mutta täytyykin pistää vielä lisää, että korkeintaan tuohon 10 pystyy!;) Alaselkää ja pakaroita olen treenannut kulmapenkissä, paino rinnan edessä ja ylhäällä tiukka puristus peffalla... mutta tuota maastavetoa ei olekaan aikoihin tullut tehtyä. Täytyykin ottaa se hetimiten treeniin mukaan. Nyt olen tehnyt jalkaprässin sijaan syvää haarakyykkyä paino niskassa ja tiukka rutistus ylön noustessa pakaroilla... mutta yksi kysymys: onko sillä merkitystä, osoittavatko jalkaterät suoraan eteenpäin (eli perus syväkyykky) vai ulospäin (haarakyykky) vai ovatko yhtä tehokkaita?
- PersonalTrainer_M
Tuosta on tutkimuksiakin tehty. 3x8 toimii erittäin hyvin, kun paino on raskaampi kuin esim. 3x10 sarjoissa. Mutta karkeasti sanottuna toistot välillä 5-12 toimivat parhaiten, lihasryhmästä riippuen. Etureisille toimii hiukan pidemmät, takareisille taas lyhyemmät. Mutta kummatkin kasvavat isoilla raudoilla esim. kyykyssä tehden 6-8 toistoa. Voi lisätä aina painoa kun menee 10-12 ja sitten ei haittaa vaikka tulisi vain 6 toistoa, siitä sitten seuraavalla kerralla enemmän. Tyyliin 8,7,6 -> 10,9,8 tai 8,8,10
Jalkaterien tulisi osoittaa kyykätessä hiukan ulospäin, silleen kun tuntuu hyvältä, tehokkuuteen ei vaikuta. Tämä edesauttaa syvään pääsemistä kun polvia saa työnnettyä ns sivuille. Ota suht leveä haara asento, ei liioiteltu kuitenkaan, joku olkapäistä vähän leveempi. Tanko niskassa paineet vedät vatsaan ja jännität vatsaa selkää. Rintaa ylöspäin katse eteenpäin tai hiukan yläviistoon koko ajan, paras ottaa joku piste mitä seurata liikkeen ajan. Lähdet työntämään peppua taaksepäin alas ja rinta pysyy ylhäällä. Nyt kun on leveä asento niin pääset luultavasti helpommin syvään ja selkä pysyy suht suorana, siihen kannattaa pyrkiä. Tätä voi kokeilla seinää vasten kepin kanssa, niin tekniikka tulee tutuksi. Polvet on suojatuimmassa asennossa kun takareidet osuu ns. pohkeisiin, kuitenkin kun mennään alle vaakatason. Reisien kokonaismassa peppu kasvaa kyllä erittäin hyvin jos pystyt pitämään homman nousujohteisena ja syömään oikein. Välillä kyykyssä voi tehdä shokkihoitona 15-20 toiston sarjan hengityskyykkynä rest pausena. Sarjaan voi mennä 5min mutta teet sen loppuun asti. Varsin toimivaa. Mutta ensi alkuun 5-10 toistoja, että tekniikka tulee tutuksi. Voit tehdä kyykyn ja maastavdon samassa treenissä tai toisen ma ja toisen to, vähän huilipäiviä väliin. Muutenkin jalkoja voi ja kannattaa treenata pari kertaa viikossa, jos haluaa kunnon tuloksia! Muista venytellä kunnolla ja usein, niin pysyy kivut poissa ja liikkkuvuus hyvänä. Liikkuvuus harjoitukset myös hyviä.
Jos tuntuu, että nosto kaatuu eteenpäin, niin vatsoja tekemään! Vatsoja tulisi treenata raskailla lisäpainoilla toistot 8-12 tässäkin ja negatiivinen vaihe hitaasti, positiivinen vaihe räjähtävästi koko ajan vatsaa jännittäen. Tämä tuo vatsaan voimaa ja kasvattaa niitä vatsapalikoita sinne ja myöhemmin kun diettaat niin ne tulevat näkyviin. Voimapyörä on todella tehokas keskivartalon liike, kokeile sitä ehdottomasti! Se on raskas! Sen voi tehdä ihan levytangolla jossa on painot. Alaselkää voi vahvistaa selänojennuksella lisäpainoilla, jos tuntuu siltä. Suorinjaloin mave ottaa kyllä tehokkaasti alaselkään ja vahvistaa sitä varmasti. Tsekkaa tämä:
http://www.youtube.com/watch?v=J00PS1nLRPY - reiska`
PersonalTrainer_M kirjoitti:
Tuosta on tutkimuksiakin tehty. 3x8 toimii erittäin hyvin, kun paino on raskaampi kuin esim. 3x10 sarjoissa. Mutta karkeasti sanottuna toistot välillä 5-12 toimivat parhaiten, lihasryhmästä riippuen. Etureisille toimii hiukan pidemmät, takareisille taas lyhyemmät. Mutta kummatkin kasvavat isoilla raudoilla esim. kyykyssä tehden 6-8 toistoa. Voi lisätä aina painoa kun menee 10-12 ja sitten ei haittaa vaikka tulisi vain 6 toistoa, siitä sitten seuraavalla kerralla enemmän. Tyyliin 8,7,6 -> 10,9,8 tai 8,8,10
Jalkaterien tulisi osoittaa kyykätessä hiukan ulospäin, silleen kun tuntuu hyvältä, tehokkuuteen ei vaikuta. Tämä edesauttaa syvään pääsemistä kun polvia saa työnnettyä ns sivuille. Ota suht leveä haara asento, ei liioiteltu kuitenkaan, joku olkapäistä vähän leveempi. Tanko niskassa paineet vedät vatsaan ja jännität vatsaa selkää. Rintaa ylöspäin katse eteenpäin tai hiukan yläviistoon koko ajan, paras ottaa joku piste mitä seurata liikkeen ajan. Lähdet työntämään peppua taaksepäin alas ja rinta pysyy ylhäällä. Nyt kun on leveä asento niin pääset luultavasti helpommin syvään ja selkä pysyy suht suorana, siihen kannattaa pyrkiä. Tätä voi kokeilla seinää vasten kepin kanssa, niin tekniikka tulee tutuksi. Polvet on suojatuimmassa asennossa kun takareidet osuu ns. pohkeisiin, kuitenkin kun mennään alle vaakatason. Reisien kokonaismassa peppu kasvaa kyllä erittäin hyvin jos pystyt pitämään homman nousujohteisena ja syömään oikein. Välillä kyykyssä voi tehdä shokkihoitona 15-20 toiston sarjan hengityskyykkynä rest pausena. Sarjaan voi mennä 5min mutta teet sen loppuun asti. Varsin toimivaa. Mutta ensi alkuun 5-10 toistoja, että tekniikka tulee tutuksi. Voit tehdä kyykyn ja maastavdon samassa treenissä tai toisen ma ja toisen to, vähän huilipäiviä väliin. Muutenkin jalkoja voi ja kannattaa treenata pari kertaa viikossa, jos haluaa kunnon tuloksia! Muista venytellä kunnolla ja usein, niin pysyy kivut poissa ja liikkkuvuus hyvänä. Liikkuvuus harjoitukset myös hyviä.
Jos tuntuu, että nosto kaatuu eteenpäin, niin vatsoja tekemään! Vatsoja tulisi treenata raskailla lisäpainoilla toistot 8-12 tässäkin ja negatiivinen vaihe hitaasti, positiivinen vaihe räjähtävästi koko ajan vatsaa jännittäen. Tämä tuo vatsaan voimaa ja kasvattaa niitä vatsapalikoita sinne ja myöhemmin kun diettaat niin ne tulevat näkyviin. Voimapyörä on todella tehokas keskivartalon liike, kokeile sitä ehdottomasti! Se on raskas! Sen voi tehdä ihan levytangolla jossa on painot. Alaselkää voi vahvistaa selänojennuksella lisäpainoilla, jos tuntuu siltä. Suorinjaloin mave ottaa kyllä tehokkaasti alaselkään ja vahvistaa sitä varmasti. Tsekkaa tämä:
http://www.youtube.com/watch?v=J00PS1nLRPYTrainerin treenit tarkkaan mietittyjä ja hyviä, vaan pelkillä noilla harjotteilla ei tuloksia saada. Vaatii huimasti lisää ja erilaisia harjotteita, jos edistystä tapahtuisi.
- reiska`
PersonalTrainer_M kirjoitti:
Tuosta on tutkimuksiakin tehty. 3x8 toimii erittäin hyvin, kun paino on raskaampi kuin esim. 3x10 sarjoissa. Mutta karkeasti sanottuna toistot välillä 5-12 toimivat parhaiten, lihasryhmästä riippuen. Etureisille toimii hiukan pidemmät, takareisille taas lyhyemmät. Mutta kummatkin kasvavat isoilla raudoilla esim. kyykyssä tehden 6-8 toistoa. Voi lisätä aina painoa kun menee 10-12 ja sitten ei haittaa vaikka tulisi vain 6 toistoa, siitä sitten seuraavalla kerralla enemmän. Tyyliin 8,7,6 -> 10,9,8 tai 8,8,10
Jalkaterien tulisi osoittaa kyykätessä hiukan ulospäin, silleen kun tuntuu hyvältä, tehokkuuteen ei vaikuta. Tämä edesauttaa syvään pääsemistä kun polvia saa työnnettyä ns sivuille. Ota suht leveä haara asento, ei liioiteltu kuitenkaan, joku olkapäistä vähän leveempi. Tanko niskassa paineet vedät vatsaan ja jännität vatsaa selkää. Rintaa ylöspäin katse eteenpäin tai hiukan yläviistoon koko ajan, paras ottaa joku piste mitä seurata liikkeen ajan. Lähdet työntämään peppua taaksepäin alas ja rinta pysyy ylhäällä. Nyt kun on leveä asento niin pääset luultavasti helpommin syvään ja selkä pysyy suht suorana, siihen kannattaa pyrkiä. Tätä voi kokeilla seinää vasten kepin kanssa, niin tekniikka tulee tutuksi. Polvet on suojatuimmassa asennossa kun takareidet osuu ns. pohkeisiin, kuitenkin kun mennään alle vaakatason. Reisien kokonaismassa peppu kasvaa kyllä erittäin hyvin jos pystyt pitämään homman nousujohteisena ja syömään oikein. Välillä kyykyssä voi tehdä shokkihoitona 15-20 toiston sarjan hengityskyykkynä rest pausena. Sarjaan voi mennä 5min mutta teet sen loppuun asti. Varsin toimivaa. Mutta ensi alkuun 5-10 toistoja, että tekniikka tulee tutuksi. Voit tehdä kyykyn ja maastavdon samassa treenissä tai toisen ma ja toisen to, vähän huilipäiviä väliin. Muutenkin jalkoja voi ja kannattaa treenata pari kertaa viikossa, jos haluaa kunnon tuloksia! Muista venytellä kunnolla ja usein, niin pysyy kivut poissa ja liikkkuvuus hyvänä. Liikkuvuus harjoitukset myös hyviä.
Jos tuntuu, että nosto kaatuu eteenpäin, niin vatsoja tekemään! Vatsoja tulisi treenata raskailla lisäpainoilla toistot 8-12 tässäkin ja negatiivinen vaihe hitaasti, positiivinen vaihe räjähtävästi koko ajan vatsaa jännittäen. Tämä tuo vatsaan voimaa ja kasvattaa niitä vatsapalikoita sinne ja myöhemmin kun diettaat niin ne tulevat näkyviin. Voimapyörä on todella tehokas keskivartalon liike, kokeile sitä ehdottomasti! Se on raskas! Sen voi tehdä ihan levytangolla jossa on painot. Alaselkää voi vahvistaa selänojennuksella lisäpainoilla, jos tuntuu siltä. Suorinjaloin mave ottaa kyllä tehokkaasti alaselkään ja vahvistaa sitä varmasti. Tsekkaa tämä:
http://www.youtube.com/watch?v=J00PS1nLRPYTrainerin reenit kehittää alkuvaiheessa hyvin, vaa kehitys loppuu nopeesti. Lyhyillä sarjoilla jalat ja pakarat aina jumissa, ja liikkuvuus jäykistyy joka treenin jälkeen. Joku bodari tai kilpailutason voimailija noita pääosin tekee. Mutta muille kuntoilijoille saatava muutakin liikuntaa, salitreenien lisäksi.
- Tämä on hyvä sivusto
http://www.lisaravinteet.net/webroot/kiinteytys-on-kirosana-con-58.html
http://www.lisaravinteet.net/webroot/tiukat-vatsalihakset-con-55.html
askelkyykky ja syvältä tehdyt kyykkyliikkeet ottavat pakaroihin. Kyykyssä ja jalkaprässissä alhaalta liikkeelle lähdössä aktivoituvat pakarat. Älä siis kyykkää puolikyykkyjä vaan alas asti.
Sitten kannattaa tutustua kun haluaa kiinteäksi http://www.youtube.com/watch?v=WjdQZxTIj1U- reiska`
Jalkakyykkyjä salilla, ja välipäivinä hiihtoa vapaalla tyylillä, tai rullistelua. Vapaalla hiihtolenkki mäkimaastossa, n.35-45min, takuulla on pakarat kapeet ja kiinteet, jos tuohon tulokseen pääsee.
- kiinteät pakarat?
reiska` kirjoitti:
Jalkakyykkyjä salilla, ja välipäivinä hiihtoa vapaalla tyylillä, tai rullistelua. Vapaalla hiihtolenkki mäkimaastossa, n.35-45min, takuulla on pakarat kapeet ja kiinteet, jos tuohon tulokseen pääsee.
Nyt on alkanut kovat syväkyykky ja askelkyykkyharjoitteet salilla ja hiihto nimenomaan vapaalla tyylillä on mun lempparilaji... joten ihme on, jos ei ala tulokset näkyä!:D Harmi vaan, että hiihtokautta ei enää paljon jäljellä. Mutta tilalle tulee juokulenkit ja tottakais rullaluistelu, kun on tiet kunnossa. Olen kanssasi samoilla linjoilla siinä, että monipuolisuutta ehdottomasti! Ja eipä sitä pelkällä kuntosalilla jaksaisikaan päivästä toiseen olla.
- kiinteät pakarat?
Toi on kyllä niin totta, että monet naiset pelkää nimenomaan sitä, että kun nostelee vähän kovemmilla painoilla, niin alkaa näyttää liian maskuliiniselta. Meidän paikkakunnan salilla käy tosi vähän naisia kuntosalin puolella. Suurin osa naisista ravaa vaan jollain body pump -tunneilla ja itse olen kyllä sitä mieltä, ettei varmastikaan ole kehon muokkauksen kannalta todellakaan paras vaihtoehto. Aikoinaan kävin itsekin, mutta loppujen lopuksi painomäärä on rajallinen ja hinkataan tosi paljon niitä toistoja... eli juuri tätä huu haa kiinteytysjumppameininkiä. Eli naiset vaan kuntosalin puolelle kanssa treenaamaan! Eräs ystäväni treenailee kyllä salilla, mutta huvittaa, kun hän valitsee esim. käsipainoista aina 1-2 kg painoja ja vemputtaa niitä naama peruslukemilla.:) Olen pariin kertaan sanonutkin, että ota nyt hyvä nainen isompaa painoa, että tuohan on ihan ajan haaskausta! Ei kuulemma jaksa isommilla, mutta tosiasiahan on, että kyllä sen sitten naamasta näkee, kun on sellaiset painot, ettei enää isommilla jaksaisi!:D
- reiska`
Hyviä on kaikki ja tehokkaita, askelkyykky, jalkakyykky, maastavedot, ym. Mutta se ei riitä. Suosittelen hiihtolenkkiä vapaalla tyylillä , ja välillä perinteisellä, ja kesällä rullaluistelua, näiden kuntosalijuttujen lisäksi. Tunnin harjotus riittää, vauhti oman kuntotason mukaan, yleensä rulliksilla tunnissa min.15km, suksilla min.10km. Ja ravintoon kannattaa kiinnittää huomiota myös. 3 harjotuskrt per vko, riittää aluksi hyvin. Aloittelijalle paras tapa, kohtuu raskas kuntosalireeni, ja kaks hiihto/rullislenkkiä per viikko, nii tulos on taattu.
- toistoja toistoja.
sanompa luisteluhiihtoo paremman olevan pertsa ja loivaan ylämäkeen että joutuu potkaseen. sanompa että vyht hyvä on hölkkä ylämäkee, no paras lienee potkokelkkailu!!!!!!
- orororororororor
- toukka
Heitä huoli pois, että alkaisi pakarat pullistelemaan liikaa. Jos et protskujen määrää lisää, niin mielestäni on aika turha huoli. Tsemmpiä tuleva teräspylly!
- ................
Voiko maastavetoa tehdä kotona esim. käsipainoilla tai kahvakuulalla? Mitkä ruuat sisältävät paljon proteiinia?
- tiirailija
http://www.youtube.com/watch?v=pC4Q9dngtHQ&feature=fvwrel
eiköhän nuo reidet ja pakarat puhu puolestaan.. toistoa toistoa toistoa.
- fittgirl
Itsellä katosi kunnon peppu kahdenraskauden myötä vaikka hyvässä kunnossa olin enne raskauksia!! Nytt on "unelma perse",timmi,pyöreä peppu.
Perus kyykky,Maastaveto,askelkyykkyt taakse ja viimeistelyyn pakarapotku!! Painoja ihan kunnolla niin kyllä rupee vaikuttaa!!:D
Käyn myös lenkillä 2-4 x viikossa niin kiinteytyy. - six or seven or ..m
Hyvä ohje .. Ensi paljon sexiä ja sexiä ja sitten kun tulet raskaaksi niin synnytyksen jälkeen alaat treenaamaan niitä pakaroiden läskejä niin kohtapa näkyy tuloksia ..niin ihanan kauniit pyöreät pakarat .. vaatii kyllä sisua ja tuskaaa mutta jos motivaatiota on niin miksi et niin tekisi. Yllä on paljonkin ohjeita tosin suurin osa joilla ei kehitys loppuu kun tietyn rajan on saavuttanut...
- fgddgddg
Onko käsipainojen avulla kotona tehdyt liikkeet tehokkaita? Siis niin että tulee näkyviä tuloksia. Haluan lisätä proteiinia ruokavaliooni, joten mmitä ruokia kannattaa suosia? Kananmunissa ainakin paljon proteiinia?
- rwrwer2r
>Onko käsipainojen avulla kotona tehdyt liikkeet tehokkaita?
Joo, lihakset ja keskushermosto eivät tiedä, millaisia painoja sinulla on käytössä, eikä edes sitä, oletko kotona vai "salilla". Pitää vaan olla riittävästi rautaa!
No heraproteiinia 30 g rypälesokeria 25 g treenin jälkeen, lisäksi voi napata leusiinia ja tauriinia. Heraproteiini imeytyy nopeasti (
- Timmimimnim
Leveä kyykky, pumppauksia alh useita pieniä. 3x50 sarja. Toimii,
- juki70
moi.pakarat,kuten muutkin lihakset tulevat geeni perimänä.harjoituksella,lihashuollolla,ravinnolla voi vaikuttaa jonkin verran,muttei kikkailut auta loputtomiin.toisilla on hyvä muodokas takapuoli,vaikka eivät koskaan olisi salia nähneetkään.toiset tahkoaa tolkuttomasti,ja tulosta vain ei synny.painonnosto(TEMPAUS,TYÖNTÖ)ovat perseellä tehtäviä suorituksia.kaikki pohjakyykystä ylösnousut tehdään pitkälti pakaroilla.iso pakaralihas on ihmisen vahvin lihas.etukyykky vahvistaa lisäksi keskivartalon lihaksia,ja vyö pois kyykyistä.lantion lihaksista suuntautuu voima ylös että alas.jos on voimakkaat pakarat,on myös ryhti hyvä.mut myös toisinpäin.lonkankoukistaja lihas ei saa kiristää.se kiinnittyy alaselän nikamiin,ja tekee kiristyessään ns.notkoselkäisyyttä=selkä väsyy.ihmisen perusta on vahvat jalat pakarat.ei rintalihas tai hauis.sekä jalka että selkä hieronnassa pitää aina hieroa myös pakarat.ikävä kyllä liian moni hieroja laiminlyö pakarat,tai sit käy ne läpi hutaisten.eikä kaikissa oppilaitoksissa edes painoteta asian tärkeyttä.hierojan on kerrottava asiakkaalle,miksi hierotaan pakaratkin selkähieronnassa.ammattitaitoinen hieroja kyllä osaa perustella,ja pitääkin perustella pakaroiden käsittely,ettei asiakkaalle tule väärinkäsityksiä.omien kokemusteni perusteella pakaroita harvoin hierotaan hyvin,vaikka asiaa painottaisi hierojalle.ujosteleeko hierojat ottaa perseestä kunnon otetta,tai jotain?terv.kilpa painonnostaja,koulutettuhieroja.
- LVI-BOSS
Mulla on aika kiinteät pakarat.
- Putkiperse
Duunaa pattereita seinille, se kiinteyttää!
- PeppuTohtori
Tykhäään kattoa ku naisila o hyvä kiintheä peppu
- Miesssssssssss
Pakarat saa näyttämään hyvältä MYÖS kun tekee vatsa- ja kylkilihas liikkeitä. Itse huomasin hartioideni leventyneen ja pakaroiden kasvaneen mutta se olikin vyötärö joka oli kaventunut/kiinteytynyt :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941729
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2391493- 891346
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651015Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9874- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35819