Voiko hernettä kasvattaa sisällä ympäri vuoden?
Laitoin 1,5-2kk sitten herneet kasvamaan sisällä, nyt ovat jo kypsiä. Osa paloista on jopa auennut kun herneet ovat niin suuria. Vai onko tuo jokin aikaisesta kylvöstä johtuva omituisuus?
Laitoin herneet sen takia niin aikaisin, koska takapihallamme ne ei jostain syystä kerkeä kasvaa kesän aikana (rivitalo). Piha on kyllä aika varjoisa.
Muutenkaan pihalla kasvaa kaikki huonosti. Tai jos kasvaa, joku tauti tai ötökkä ne tappaa.
Esim: viime kesänä tomaatit olivat mustia (tomaattirutto). Edelliskesänä jokin ötökkä söi tomaatin lehdet ja tomaatit kuolivat. Suihkuttamalla mäntysuopa ja tolu liuosta (liian myöhään), sain yhden pysymään hengissä.
Naapurilla tomaatin varret/lehdet tulivat mustiksi muutamassa viikossa. Joitakin pieniä mustia ötököitä oli TODELLA PALJON. Salaatin lehdetkin oli pihallani syöty.
Lisäksi: muurahaiset (pienet mustat) ovat kaivaneet pihalaatojen alle onkaloita. Kun vettä laskee tuommoiseen onkaloon, tulee vesi/murkut/munat nurkan takaa veden mukana parin metrin päästä pois (täytyy varmaan ostaa jotain myrkkyä).
Lisäksi: pihakoivun juuret nostaa betonisia pihalaattoja.
Jos katkaisen nuo juuret laattojen alta, pysyykö koivu silti hengissä? Tuo 4 metrinen koivu on kuitenkin ihan kivannäköinen pihassa. Saisin kuitenkin kaatoluvan juurien takia, jotka tunkevat jo ilmeisesti talonkin alle.
Saan siitä muuten joka juhannuksena saunavastat (hehheh).
Vielä lisäksi: jos jokin istutus suostuukin itämään, käy kissa kaivamassa sen kohdalle paskomispaikan.
Tuntuu jo, että pihamme on jonkin kirouksen vallassa. Kaivanko koko pihan ylös ja teen uudestaan?
TOIVOTONTA!
Taidan kohta täyttää olohuoneen ruukuilla ja kasvattaa kaikki siellä.
herneen kasvatus
Make
2
1687
Vastaukset
- mestaaja_gay_79
Itsekkin kasvattelen herneitä tällä hetkellä, laitoin juuri itua 3 päivää olleet mullassa ja itua näkyy jo. Itse ajattelin kasvattaa sisällä kesään asti, ja ulos jos nämä vaan elävät enää silloin.
- Mummeli
Muurahaisiin tehoaa kaneli, laita sitä runsaasti kulku ja pesäpaikkoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi463108Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs462901100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es512525Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo512514Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322106Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581860- 451779
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä431636- 481572
- 261381