Eli mitä mieltä yleensä olette tupakoinnista?
Itse olen kokeillut ja poltan silloin tällöin, ikää löytyy se 15 vuotta.
Oma kokemus: TUPAKKAAN EI VOI JÄÄDÄ KOUKKUUN.
Tulee vain tunne että olisi kiva päästä röökille, mutta ei pakko.
Tupakointi on minusta hyväksyttävää, ei siitä pilveen joudu.
Kaverini eivät polta, eikä minulla ole mitään paineita että olisi pakko polttaa.
Ja mikä todennäköisyys on askilla kuukaudessa sairastua?
Tupakka
4
210
Vastaukset
- XD
Oon 14v enkä ikinä aijo edes maistaa MITÄÄN päihteitä en edes alkoholia :). Kantsis sunkin yrittää päästä tupakasta irti :D.
- Kokemusta on!
Alussa se tuntuukin siltä, ettei siihen voi jäädä koukkuun ja se on ihan harmitonta hupia. Sitäpaitsi riippuvuuden syntyminen on tosi yksilöllistä, toiselle se iskee jo parin viikon kokeilujen jälkeen, kun taas toiselle se voi hyvinkin olla sellaista tuuritekemistä silloin tällöin. Mutta silti, ei kannata leikkiä "tulella". Siitä kun ei oo mitään hyötyä ja tulevaisuutta ajatellen tyhmä teko. Itse poltin myös 15 vuotiaasta silloin tällöin ja se jatkui kolmekymppiseksi. Nyt harmittaa, kun astma puhkesi ja toi röökin veto varmasti sitä edesautti. Ei sitä vaan osannut ajatella silloin, kun se tuntui tosi harmittomalta. Suosittelen, älä jatka, jos vielä on noin helppo lopettaa. Teet itselles palveluksen! Ja kiität itseäs keski-ikäisenä!!!
- Tauno Mäkelä
Nikotiini on eräs koukuttavimmista päihteistä ja siihen voi todellakin jäädä koukkuun. Tupakointisi on tällä hetkellä nuoruuden kokeilua ja kenties näyttämisen tarvetta, mikä on täysin ymmärrettävää.
Kerroit tupakointitahtisi olevan askin kuukausiluokkaa, siis todella satunnaista (kovimmat taparöökarit voivat imeä kaksikin askia päivässä). Harmittomasta satunnaissavuttelusta voi kuitenkin kehkeytyä ikävä tapa, josta on vaikeaa päästä eroon riippuvuuden synnyttyä.
Itse olen tupakoinut muutamia vuosia ja ilman röökiä oleminen on helvetillistä - jos aamusavuketta ei ole saatavilla, ei päivä lähde mitenkään käyntiin. Kaiken kaikkiaan: luovu tupakasta jo varhaisessa vaiheessa kokonaan kun se ei ole vielä sinulle ongelma. - bloody_wolf
Olen 14 tyttö ja poltanut jo vuoden mutta vain satunnaisesti, kunnes viime viikolla aloitin polttamaan päivittäin. Se on vain mukavaa, ei se siistiä ole mielestäni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827732Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415302Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/874145Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y592812- 2822449
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5752165Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont812142Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi101934Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.721184