Tupakka

röökityttö

Eli mitä mieltä yleensä olette tupakoinnista?

Itse olen kokeillut ja poltan silloin tällöin, ikää löytyy se 15 vuotta.
Oma kokemus: TUPAKKAAN EI VOI JÄÄDÄ KOUKKUUN.
Tulee vain tunne että olisi kiva päästä röökille, mutta ei pakko.

Tupakointi on minusta hyväksyttävää, ei siitä pilveen joudu.
Kaverini eivät polta, eikä minulla ole mitään paineita että olisi pakko polttaa.

Ja mikä todennäköisyys on askilla kuukaudessa sairastua?

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XD

      Oon 14v enkä ikinä aijo edes maistaa MITÄÄN päihteitä en edes alkoholia :). Kantsis sunkin yrittää päästä tupakasta irti :D.

    • Kokemusta on!

      Alussa se tuntuukin siltä, ettei siihen voi jäädä koukkuun ja se on ihan harmitonta hupia. Sitäpaitsi riippuvuuden syntyminen on tosi yksilöllistä, toiselle se iskee jo parin viikon kokeilujen jälkeen, kun taas toiselle se voi hyvinkin olla sellaista tuuritekemistä silloin tällöin. Mutta silti, ei kannata leikkiä "tulella". Siitä kun ei oo mitään hyötyä ja tulevaisuutta ajatellen tyhmä teko. Itse poltin myös 15 vuotiaasta silloin tällöin ja se jatkui kolmekymppiseksi. Nyt harmittaa, kun astma puhkesi ja toi röökin veto varmasti sitä edesautti. Ei sitä vaan osannut ajatella silloin, kun se tuntui tosi harmittomalta. Suosittelen, älä jatka, jos vielä on noin helppo lopettaa. Teet itselles palveluksen! Ja kiität itseäs keski-ikäisenä!!!

    • Tauno Mäkelä

      Nikotiini on eräs koukuttavimmista päihteistä ja siihen voi todellakin jäädä koukkuun. Tupakointisi on tällä hetkellä nuoruuden kokeilua ja kenties näyttämisen tarvetta, mikä on täysin ymmärrettävää.
      Kerroit tupakointitahtisi olevan askin kuukausiluokkaa, siis todella satunnaista (kovimmat taparöökarit voivat imeä kaksikin askia päivässä). Harmittomasta satunnaissavuttelusta voi kuitenkin kehkeytyä ikävä tapa, josta on vaikeaa päästä eroon riippuvuuden synnyttyä.
      Itse olen tupakoinut muutamia vuosia ja ilman röökiä oleminen on helvetillistä - jos aamusavuketta ei ole saatavilla, ei päivä lähde mitenkään käyntiin. Kaiken kaikkiaan: luovu tupakasta jo varhaisessa vaiheessa kokonaan kun se ei ole vielä sinulle ongelma.

    • bloody_wolf

      Olen 14 tyttö ja poltanut jo vuoden mutta vain satunnaisesti, kunnes viime viikolla aloitin polttamaan päivittäin. Se on vain mukavaa, ei se siistiä ole mielestäni..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7732
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      141
      5302
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      87
      4145
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      59
      2812
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2449
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      575
      2165
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      81
      2142
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      1934
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      72
      1184
    Aihe