Suomi kotoutuksen kärkimaita

Tavallinen kansa voi vain ottaa sen kuleneen karvahatun pois päästänsä ja aloittaa kummastelunsa siitä kuinka huonosti asiat muualla oikein onkaan, jos maamme huippu kotoutuskin on tehnyt yhteiskunnastamme täydellisen helvetin.

Vituttaa koko kotoutus sanakin, kun tietää sen mihin Molokin kitaan verorahojamme syydetään.

Suomesta saa kyllä somalian, jos vain oikein kunnolla yritetään. T: Kadunlakaisija.
4100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ruotsi listauksen ykkönen...

Kertoo jotain.

Äänestä
  • Ruotsi ykkönen! Hyvin ovat mamut kotoutuneet slummeihinsa, joissa eivät valkoihoiset pilaa maisemia ja joista ei tarvitse poistua ainakaan mihinkään niin turhaan kuin työntekoon. Sosiaalirahat tulevat suoraan tilille ja asuminenhan on ilmaista. Onnea ruotsi! Mutta älkääpä ylpistykö, samalla tiellä perässä tulee pieni ja sisukas suomi.

    Äänestä

  • Kansan edustaja kirjoitti:

    Ruotsi ykkönen! Hyvin ovat mamut kotoutuneet slummeihinsa, joissa eivät valkoihoiset pilaa maisemia ja joista ei tarvitse poistua ainakaan mihinkään niin turhaan kuin työntekoon. Sosiaalirahat tulevat suoraan tilille ja asuminenhan on ilmaista. Onnea ruotsi! Mutta älkääpä ylpistykö, samalla tiellä perässä tulee pieni ja sisukas suomi.

    Kyllä Suomen tulisi ottaa ykkössija. Tämä voisi olla mitä sopivin maaotteluaihe.
    Thors olisi tietenkin itseoikeutettu Kotouttamisliiton puheenjohtaja.
    Hmm.., mutta mistä saataisiin hyviä ja rehellisiä erotuomareita. Tietenkin Somaliasta, mutta mistä muualta???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jukka Permanto kirjoitti:

Tavallinen kansa voi vain ottaa sen kuleneen karvahatun pois päästänsä ja aloittaa kummastelunsa siitä kuinka huonosti asiat muualla oikein onkaan, jos maamme huippu kotoutuskin on tehnyt yhteiskunnastamme täydellisen helvetin.

Vituttaa koko kotoutus sanakin, kun tietää sen mihin Molokin kitaan verorahojamme syydetään.

Suomesta saa kyllä somalian, jos vain oikein kunnolla yritetään. T: Kadunlakaisija.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu