aikaa kuluu,sitä vaikeampi sen tulemiseen on uskoa.Maailmassa on tapahtunut ja tapahtuu jatkuvasti vaikka mitä,mutta loppua ei vain kuulu.Mitä Jumala odottaa?
Maailmanloppu
Kuta enemmän
11103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihmisen aikataulu on kuin hyttysen sylky valtameressä,
jos verrataan Jumalan aikatauluun ;D
7 Mutta saman sanan vaikutuksesta nykyiset taivaat ja maa ovat talletetut tulelle, ja niitä säilytetään jumalattomien ihmisten tuomion ja tuhon päivään.
8 Älköön kuitenkaan tämä yksi seikka jääkö teiltä, rakkaat, huomaamatta, että yksi päivä on Jehovalle kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
9 Jehova ei ole hidas lupauksensa suhteen, niin kuin jotkut pitävät sitä hitautena, vaan hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska hän ei halua kenenkään tuhoutuvan vaan haluaa kaikkien pääsevän katumukseen. 10 Mutta Jehovan päivä tulee niin kuin varas, jolloin taivaat katoavat pauhaten, mutta alkuainekset äärimmäisen kuumina hajoavat, ja maa ja siinä olevat työt paljastuvat.
**************
Loppua odotellessa voisi tehdä jtkn, joka saa odottamisen tuntumaan lyhyemmältä.. :)
Elämässä kannattaa elää yleensäkin arkeen keskittyen, päivä kerrallaan..
Matt.6:33-34 kehottaa olemaan huolestumatta,sen maailmanlopumkaan viipymisestä ;D
33 Näin ollen etsikää jatkuvasti ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan, niin kaikki tämä muu lisätään teille.
34 Älkää siis olko koskaan huolissanne seuraavasta päivästä, sillä seuraavalla päivällä on omat huolensa. Kullekin päivälle riittää sen oma pahuus......
Jumalan aikataulu on täysin tarpeeton jehovantodistajille, he elävät Vt-liikkeen aikataulun mukaan ja odottavat loppua kehdosta hautaan, sukupolvesta toiseen.
Maailmanloppu (vai pitäisikö sanoa uuden alku) tulee silloin, kun sitä vähiten odottaa....^^
Toiset tappaa ittensä kun ei jaksa enää.....
kieltämättä meinaa jaksaa enää...odottaa...
Miksi pitäisi odottaa?
Me elämme elämämme niin hyvin kuin voimme, ja sitten tulee palkinto jos tulee. Täytyyhän tästäkin elämästä nauttia niin paljon kuin voi, ja yrittää tehdä muutkin ihmiset onnellisiksi.
Ei kannata jatkuvasti elää jossain tulevaisuudessa, vaan ihan tässä päivässä. Vaikeuksia ja kärsimystä on, mutta niin ollut kaikilla ihmisillä meitä aiemminkin.
Jeesus kertoi aikalaisilleen, että osa heistä ei maista kuolemaa ennen uutta järjestystä. Mahtoi kavereita sylettää, kun yksitellen heittivät lusikan nurkkaan, eikä "loppua" kuulunut.
Aina löytyy höynäytettäviä(esim. jt-porukka), jotka uskovat siihen ihan pian tulevaan harmaan. Ovat tehneet niin lahkon alkuajoista asti, eli 1800-luvun lopulta lähtien.
On merkillistä, kuinka lahkoille kautta maailman sivun löytyy aina vain uusia uhreja työmuurahaisiksi.
Jt :t eivät suinkaan ole ainut uskontokunta, joka odottaa Raamatun profetioiden Herran päivästä toteutuvan.
Muutkin osaavat sitä odottaa.
Paitsi jumalattomat.
Olkoot uskomatta.
Valinnanvapaus on.
Exiä vaan tuntuu asia kovasti vaivaavan vielä "lahkoista" poistumisen jälkeen.
Eivät olekaan onnellisia "vapautumisestaan" ?
*Kuta enemmän*
>>Maailmassa on tapahtunut ja tapahtuu jatkuvasti vaikka mitä,mutta loppua ei vain kuulu.Mitä Jumala odottaa?>>
Hyvä kysymys. Pitääkö ehkä sittenkin näkemästään?
Kuka rakkaudellinen isä rankaisisi lapsiaan tappamalla heidät yhden erehdyksen takia? Ja tämän lisäksi kiroaisi vielä heidän jälkeläisensäkin epäonnistumaan tuhansiksi vuosiksi? Ja tämän lisäksi herättäisi siinä välillä vielä turhia toiveita kurjasta tilanteesta vapautumisesta, mutta ei lunastakaan näitä lupauksiaan (kuten Jeesus lupasi aikalaisilleen tai kuten monet jumalan viestintäkanavat ovat myöhemmin luvanneet)?
Jt :t eivät suinkaan ole ainut uskontokunta, joka odottaa Raamatun profetioiden Herran päivästä toteutuvan.
Muutkin osaavat sitä odottaa.
Paitsi jumalattomat.
Olkoot uskomatta.
Valinnanvapaus on.
Exiä vaan tuntuu asia kovasti vaivaavan vielä "lahkoista" poistumisen jälkeen.
Eivät olekaan onnellisia "vapautumisestaan" ?
Timo Soini palvoo Antikristusta:
http://joukopiho.puheenvuoro.uusisuomi.fi/64122-paavi-haluaa-voimakasta-maailmanhallitusta-enta-timo-soini