KATSOKAA JA KERTOKAA!!

Onko totta?

Eli olin ystäväni kanssa ravi tallilla kun eräs vanha mies tuli luoksemme ja sanoi ettei erään hevosen karsinan eteen saa mennä koska se puree yms yms. Olin kuitenkin ennen sitä tietämättä tästä mennyt silittämään sitä ja se oli ihan kiltti. Mies tuli takaisin ja sanoi että menkää pois kun vien tämän tarhaan, sillä tämä on `tappaja hevonen` Hän sanoi että jos sen lähelle menee kun se on tarhassa se ottaa paidasta kiiinni vetää tarhaan ja potkii kuoliaaksi, onko jutussa mitään perää??

8

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,.,.,.,...,.,.,.,.,.

      No vanha pappa on aika pelottelija :D tuskinpa se hevonen vetää teidät mukanaan tarhaan ja tahallaan potkii kuoliaaksi ei hevoset mitään raakoja petoja ole! Pappa vaan pelottelee, mutta jos joku on nähnyt teidät sen hevosen kanssa silittelemässä yms. niin omistaja ei ehkä halua että hänen hevostaan silitetään tai kosketaan/touhuillaan. Joten on voinut siksi keksiä tuollaista (: mutta minun mielestäni jutussa ei ole perää, mutta selvästi pappa (tai joku muu) ei halua teitä hevosen lähelle vaikka hevonen ei olisikaan mikään terroristi tappaja. JOten ehdotan että ette mene silittelemään sitä jos se on yksityinen...

    • Onko totta?

      Joo sitä mäki vähän ajattelin :D

    • emsux

      ei kaikki halua että talille menee jokku ihan randomit ja silittelee hevosia kuin omiaan. en itsekkään tykkäisi siitä.

      Uskon että miäs ei halunnut että silitätte sitä, jos ei esim. tuntenut teitä. en usko että jutussa on kauheasti perää. Saattaahan hevonen välillä vaikka näykkiä.

    • sennuharrastaja

      Hevonen voi oikeasti ollakin arvaamaton. Ttä minä en senioriharrastajana ymmärrä, että te junnut luulette että hevosen luo saa mennä kysymättä. Aina on kysyttävä lupa myös silitykseen, haloo.. Ja kyllä, omistan itse hevosen joka voi ensin antaa silittää, mutta saattaakin ottaa hihasta kiinni. Ja tarhassa taatusti potkii vieraat. Että niin.

    • ...

      Mut voihan se tosiaankin niin tehä...

    • joopajoo

      mies ei vaan halunnut että silittelette yms sitä eikä se varmaan ekana tiennyt että olette silitelleet hevosta no sitten se vielä halusi varmistaa että ette mene sinne tarhaankaan ja pelotteli teitä juuri sen takia ette mene sinne hevosen luo!

    • 12+17

      Ravitalli ei ole mikään ratsastuskoulu. Ravihevosia ei ole koulutettu sietämään kaikenmaailman pikkulikkojen lääppimistä, toisin kuin ratsastuskoulujen hevoset. Ja sitäpaitsi, monet ravihevosten omistajat pelkäävät että vieraat ihmiset levittävät heidän hevosiinsa tauteja. Lisäksi on vielä monia "yhden ihmisen hevosia" jotka eivät siedä ketään muita silmissään ja voivat hyvinkin potkia ja purra vieraita ihmisiä.

    • Ninjake

      Minua on riepotellu lämpönen ori, joka todellakin oli paha. Sittenpä se ruunattiin ja siitä tulikin lapanen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe