Egyptiä kuvaa käärme ja puu.
Raamatun kuvaamassa paratiisissa oli käärme ja puu, jossa oli ihmisiltä kiellettyä tietoa.
Ilmeisesti Egyptissä on tapahtunut käänne ihmiskunnan historiassa eli Egyptissä homo sapiens-lajin tietoisuus on lisääntynyt niin merkittävästi, että ihminen alkoi tarkastella ympäröivää maailmaa eri tavalla kuin aikaisemmin.
Ihmisten lukumäärän kasvu pienellä alueella on pakottanut ihmiset selviytymään isomman yhteisön jäseninä, mikä on johtanut innovaatioiden kautta älykkyyden kasvuun.
Toinen selitysmalli ihmisten tietoisuuden lisääntymiseen on maapallon ulkopuoliset vierailijat, jotka ovat saattaneet jouduttaa ihmiskunnan kehitystä Egyptissä muokkaamalla ihmisten geneettistä materiaalia entistä paremmaksi sekä jakamalla tieteellistä ja taiteellista osaamistaan edistääkseen Egyptin kulttuurista kehitystä.
Joka tapauksessa käärmeen ja puun yhteisön ihmiset alkoivat huomata elämän varjopuolia entistä tarkemmin myös yhteisön osana, jossa alkoi erottua voittajia ja häviäjiä.
Näiden negatiivisten ihmisuhteiden korostuminen kilpailun seurauksena taistelussa yhteisistä asioista sai aikaan tunteen viattomuuden ajan loppumisesta, kun ihmiset alkoivat tajuta omaa historiaansa ja tulevaisuuttaan entistä paremmin.
Paratiisista karkotus ei siis ollut fyysinen tapahtuma eli siirtyminen paikasta toiseen, vaan pikemminkin kyse oli ihmisten henkisen puolen kehittymisestä täyteen mittaansa eli kuten lapsen silmät pikkuhiljaa avautuvat näkemään ympärillään olevan maailman julmuuden ja kauneuden koko kirjon aistiensa ja älykkyytensä avulla.
Egyptin käärme ja puu paratiisin loppu
rainbow1964
2
427
Vastaukset 2
- jehnukka
Henki tiivistettiin neitseellisestä (kaasumaisesta) tilasta aineelliseen tilaan, näinhän se meni.
- Canis lupus
Näinpä kävi, ja ahdasta tuli, nyrkit alkoi heti viuhumaan. Ei siinä ulkopuolisia tarvittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä34913422 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54773
- 38745
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä168727Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma27678Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa62647- 47644
- 57638
- 54617