Egyptiä kuvaa käärme ja puu.
Raamatun kuvaamassa paratiisissa oli käärme ja puu, jossa oli ihmisiltä kiellettyä tietoa.
Ilmeisesti Egyptissä on tapahtunut käänne ihmiskunnan historiassa eli Egyptissä homo sapiens-lajin tietoisuus on lisääntynyt niin merkittävästi, että ihminen alkoi tarkastella ympäröivää maailmaa eri tavalla kuin aikaisemmin.
Ihmisten lukumäärän kasvu pienellä alueella on pakottanut ihmiset selviytymään isomman yhteisön jäseninä, mikä on johtanut innovaatioiden kautta älykkyyden kasvuun.
Toinen selitysmalli ihmisten tietoisuuden lisääntymiseen on maapallon ulkopuoliset vierailijat, jotka ovat saattaneet jouduttaa ihmiskunnan kehitystä Egyptissä muokkaamalla ihmisten geneettistä materiaalia entistä paremmaksi sekä jakamalla tieteellistä ja taiteellista osaamistaan edistääkseen Egyptin kulttuurista kehitystä.
Joka tapauksessa käärmeen ja puun yhteisön ihmiset alkoivat huomata elämän varjopuolia entistä tarkemmin myös yhteisön osana, jossa alkoi erottua voittajia ja häviäjiä.
Näiden negatiivisten ihmisuhteiden korostuminen kilpailun seurauksena taistelussa yhteisistä asioista sai aikaan tunteen viattomuuden ajan loppumisesta, kun ihmiset alkoivat tajuta omaa historiaansa ja tulevaisuuttaan entistä paremmin.
Paratiisista karkotus ei siis ollut fyysinen tapahtuma eli siirtyminen paikasta toiseen, vaan pikemminkin kyse oli ihmisten henkisen puolen kehittymisestä täyteen mittaansa eli kuten lapsen silmät pikkuhiljaa avautuvat näkemään ympärillään olevan maailman julmuuden ja kauneuden koko kirjon aistiensa ja älykkyytensä avulla.
Egyptin käärme ja puu paratiisin loppu
rainbow1964
2
376
Vastaukset
- jehnukka
Henki tiivistettiin neitseellisestä (kaasumaisesta) tilasta aineelliseen tilaan, näinhän se meni.
- Canis lupus
Näinpä kävi, ja ahdasta tuli, nyrkit alkoi heti viuhumaan. Ei siinä ulkopuolisia tarvittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741