Tietääkö kukaan ajokortin suorittanut, että paljonko maksaa nykyään rekka ajokortin hankkiminen? Kiitos
E-kortti ! paljonko maksaa ??
17
1099
Vastaukset
- ABECED1E
Onko iso c jo kortissasi?
- Timpuri Ohh
On jo .
- siitä vaan ajamaan
C- ja C1E-kortista CE-kortiksi
-C:n korotus: 15h teoriaa ja 30h ajo-opetusta.
-C1E:n korotus: 7h teoriaa ja 20h ajo-opetusta.
-3kk:n kokemus: 5h teoriaa ja 10h ajo-opetusta.
- hinta: C:n korotus 3.300€ (ei sisällä viranomaiskuluja) C1E:n korotus 2.400€ ja 3kk kokemuksella 1.800€
-C:n korotus C1E-kortiksi 1.300€- lisää ajettavaa
C- kortin korotus luokkaan CE: 15 teoriatuntia 30 ajotuntia
Seuraavat CE-teoriatunnit: Kts etusivu
Kursseja aloitetaan tarpeen mukaan. Kurssin hinta 3100€ viranomaiskulut.
- EntAnttiAutoilija
3100 € ja sitten ihmetellään pulaa kuorma- ja rekka-auton kuljettajista.
Ajokortilla rahastamisesta on tullut viranomaisille uusi lypsylehmä, joten suosittelen nuorille käyttämään nuokin rahat itsensä muutoin kehittämiseen.
Ajokortti ja ammatilupien uusimien kuuluu tuohon vastaavaan "lypsämiseen"- 46556
Eihän kuskeista mitään pulaa ole... kuskeja vapaana niin maar pirusti, mutta avoimia paikkoja ei juuri lainkaan
- I.Go.R
Jos aikaa on ja haluaa päästä edullisemmin niin käy ajamassa kortti aikuiskoulutuskeskuksessa. Vuonna 2008 ei ainakaan montaa sataa maksanut.
- I.Go.R
Ja tietenkin olisi hyvä tarkistaa milloin aloitusviesti on laitettu. Onko pakko kaivaa vanhoja viestejä esille?
- Aika on rahaa
on eri asia ajaa 3 viikossa kuin 6kk ajokortti kuski tienaa 5 kk:ssa paljon enenmän kuin ajo-opetus maksaa.
- ikävä kyllä
Viis vuotta sitten oli vähän eri opetusmäärät kun nyt.
- Anna mun kaikki...
Aika on rahaa kirjoitti:
on eri asia ajaa 3 viikossa kuin 6kk ajokortti kuski tienaa 5 kk:ssa paljon enenmän kuin ajo-opetus maksaa.
Kolmessa viikossa ammattilaiseksi. Justiinsa
- Kestää ja kestää
Anna mun kaikki... kirjoitti:
Kolmessa viikossa ammattilaiseksi. Justiinsa
Kyse on ajokortista. Ammatilaiseksi saa valmenuksen, kun liikenne ja tavarankuljetuksen ammatilainen opettaa autokoulussa. Sitähän varten käydään 5 päivää 5 vuodenaikana koulutuksessa.
- -epe-
Autokoulu antaa korttiin ammatipätevyyden, mutta ei tee ammattilaiseksi. Ja en ihan varma ole tuosta 5pv/5v, mutta kyse kai direktiivipäivistä, jotka jokainen ammatikseen ajava kuljettaja joutuu suorittamaan tuona ajanjaksona.
- Oliko näin
ammattipätevyys on kaikilla voimassa, joille on BC-kortti myönnetty ennen syyskuuta 2009. Pätevyys loppuu 2014 syyskuussa, paitsi jos on käynyt 5 päivää koulutuksessa. Ammattilaiseksi tullaan ajetuaan n.5 vuotta.
- -epe-
" Ammattilaiseksi tullaan ajetuaan n.5 vuotta". Sanotaan missä?
- -87k
ammattipätevyys on kaikilla voimassa, joille on BC-kortti myönnetty ennen syyskuuta 2009. Pätevyys loppuu 2014 syyskuussa, paitsi jos on käynyt 5 päivää koulutuksessa. Sisältäen ennakovanajon koulutuspäivän.
- -87k
Voit tarkastaa oma tietosi Trafin sivustolta.
https://sa.trafi.fi/tunnistettu/SpTunWeb/main?handler=palvelulista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782