Kiviniemi päästi aivopierun

Ex-ministeri Sari Sarkomaa kirjoittaa Uuden Suomen kolumnissaan täyttä asiaa Minkki-Marin uusimmasta aivopierusta:

"Onko Keskusta valmis uhraamaan eläkkeetkin aluepolitiikan alttarille

Moni suomalainen miettii huolissaan, ovatko pääministeri Mari Kiviniemi ja Keskusta valmiita uhraamaan suomalaisten eläkkeetkin aluepolitiikan alttarilla? Suomalaisten on välttämätöntä tietää, onko Keskusta puolueena ehdottamassa suomalaisen eläkepolitiikan kivijalkaan perustavanlaatuisia muutoksia.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ottaisi työeläkerahastot käyttöön maan liikenneverkon kohentamisessa. Soini teki ehdotuksensa viime lauantain YLE:n Ykkösaamussa. Pääministeri Mari Kiviniemi kiirehti heti samana päivänä kertomaan, että Keskustalla on ollut perussuomalaisten kanssa samansuuntaisia ajatuksia eläkerahastojen käytöstä. Soini on tullut asiassa Keskustan linjoille, Kiviniemi julisti.

Soini haluisi sijoittaa eläkerahoja suomalaisiin liikenneväyliin ja kertoi sen vähentävän paineita valtion budjetissa. Soini jätti kuitenkin kertomatta, mikä vaikutus ehdotuksella toteutuessaan olisi suomalaisten eläkkeisiin. Ehdotus saattoi ensi kuulemalta kuulostaa lämmittävältä, mutta sen seurauksena voi olla kylmää kyytiä niin suomalaisille eläkkeensaajille kuin palkansaajillekin, joiden työn tekemiseen eläkejärjestelmämme monelta osin vahvasti tukeutuu.

Pääministeriltä on lupa odottaa, että ehdotuksen vaikutukset eläkejärjestelmäänkin kerrotaan avoimesti suomalaisille. Varsinkin kun Keskusta on pääministerinsä suulla kiirehtinyt Soinin Ykkösaamussa esille nostaman idean äidiksi.

On hyvä kysymys, onko Keskusta lipeämässä siitä peruslinjasta, että suomalaisten eläkevarojen sijoittaminen tuottavasti ja turvallisesti on yhdessä sovittu ja ainoa tie turvata eläkkeet?

Idea siitä, että eläkeyhtiöt sijoittaisivat suomalaisiin väylähankkeisiin, ei ole uusi. Miksi sitä ei ole toteutettu, johtuu tietenkin sitä, että eläkevarojen sijoittamisella on vain yksi tavoite: sijoittaa tuottavasti ja turvallisesti. Aluepolitiikka ei kuulu eläkeyhtiöiden tehtäviin eikä vastuulle. Tästä periaatteesta on pidettävä tiukasti kiinni. Kysymys kuulukin pääministeri Kiviniemelle, onko Keskusta nyt perussuomalaisten vahvistuksella lipeämässä yhteisestä sopimuksesta ja valmis vaarantamaan työeläkejärjestelmän toimivuuden?

Sunnuntaina riensi liikenneministeri Vehviläinenkin mukaan keskusteluun yrittäen kääntää katseet takaisin Soiniin. Vehviläisen mukaan työeläkeyhtiöiden osallistumisesta isojen liikennehankkeiden rahoittamiseen on ollut optimistisia ajatuksia viime vuosina.

Vehviläinen totesi aivan oikein, että eläkeyhtiöt eivät hyvää hyvyyttään ja talkoohengessä rahoita suomalaisia teitä ja raiteita. Yhtiöiden on saatava sijoituksilleen kunnollinen tuotto. Keskustan ministerin ojennusviesti taisi olla yhtä paljon tarkoitettu pääministeri Kiviniemelle kuin puheenjohtaja Soinillekin?

Kiviniemi on kovasti vakuutellut, ettei hänen suustaan pääse sammakoita. Nyt niin kuitenkin taisi käydä."

Eipä voisi asiallisemmin kirjoittaa.

9

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riistäjien mahti

      Tällä kaudella (viime kuussa) verotettiin pieneläkkeitä ankarammin ja ankarammasta verotuksesta on kuulemma tulossa pitkäaikainen rasite pientä eläkettä "nauttiville". Menettävät kuukaudessa useita kymmeniä euroja. Kiitos, kepu, että ymmärrätte vähävaraistenkin asian...

      Ensi kaudella aiotaan "sijoittaa" eläkevarannot tiehankkeisiin. Hyvähän se on sijoittaa, kun ensin ne rahat otetaan eläkeläisiltä.

    • Asseri Fagerlund

      Kepu ei välitä mistään muusta kuin maajussien tukiaisista. Tässä se taas nähtiin.

    • Sarkomaa haisee

      Mitä ihmeen tekemisistä liikenneväylärahoituksella muka on aluepolitiikan kanssa? Liikenneväyläthän voivat sijaita millä alueella tahansa ja silloinkin johtavat aina kahteen suuntaan.

      Enää en ihmettele, että Sari Sarkomaa joutui pari vuotta sitten toteamaan, ettei hänestä ole hoitamaan ministerin tehtäviä ja luopumaan virastaan.

    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Pidätkö Suomen valtiota niin epävarmana sijoituskohteena että epäilet eläkkieden maksun vaarantuvan?

      Asiaa kannattaa kuitenkin miettiä. Ei tuo nyt niin mahdottomalta vaikuta.

      Mikä on se hyvä tuotto noille rahjoille? Se tappio jonka ottivat riskisijoiutksissa vai vakaa vaikkapa 5%:n tuotto?

      Muistaakseni se tuotto jäi niin paljon miinnukselle tässä jokin aika sitten että valtion piti pelastaa uudella lailla nuo eläkeyhtiöt?????

    • Häpeätkö edes?

      Harvoin valehdellaan niin röykeästi kuin Känä avauksessa.

    • Aivopierut ovat kyllä aivan muualla, ne ovat tavallisesti asiasta mitään tietämättömien höpinöitä. Mikään ei estäne eläkeyhtiöitä sijoittamasta myös kotimaahan sen sijaan, että häviävät varansa kansainvälisessä pörssipelissä.

      Se on tietysti totta, että eläkesijoitusten motiivina on tuotto, mutta se kai on järjestettävissä. Ainakin sikäli mikäli liikennettä ja liikenneväyliä harjoittavat ja rakentavat tahot yksityistetään. Tosin yksityistämistä tuskin kannattaa harkita, koska sen jälkeen esimerkiksi vr:ää ei enää hallitse kokonaisuutena yhtään mikään eikä kukaan, vaan se muodostuu melko nopeasti epäkuntoiseksi aikapommiksi. Siis pommiksi, joka laukeilee milloin sitä huvittaa. Onhan suorastaan käsittämätöntä, että eri raiteita hallinnoisi eri firma, veturien valmistusta toinen ja matkustusta ja lippujen myyntiä kolmas jne.

      Parempi ajatus on se, että eläkyhtiöt lainaavat rahaa kulkuväylien kunnostukseen ja saavat siitä hyvästä sijoitukselleen tuoton. Tuo kuulostaa jo suhteellisen järkeenkäyvältä ajatukselta.

    • ex-keskustalainen

      Kiviniemellä alkavat hermot pettää vaalitappion häämöttäessä. Sen takia suusta alkaa nyt enenevässä määrin päästä tällaisia sammakoita.

      Odotellaan vain vaalikamppailun varsinaista alkua niin nähdään, että Kiviniemi on tosiasiallisesti vain keskinkertaisilla ominaisuuksilla varustettu kyläpoliitikko.

    • Mikael Pelzfuss

      Tuollaisia möläytyksiä en tosiaan odottanut Kivniemeltä. Hän vaikutti ennen tätä lähes asialliselta naiselta. Nyt hän osoitti olevansa vain pikkupoliitikko.

    • 5!

      Hermot alkavat pettää Minkki-Marilta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      176
      1219
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      557
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe