Mikään muu ei pelota niin paljoa vt-seuraa kuin rehellisyys ja totuus. Kun seura on lähtenyt valheen tielle niin selvähän se on että halutaan mm rohkaista jäseniä pysymään poissa netistä, koska siellä saattaa eksyä sivulle jossa puhutaan totuudesta sen suhteen mitä seura on ja mitä se tekee..
Jos seuralla olisi totuus ja jo se olisi rehellinen, ei rajoituksia tarvittaisi, koska sillä ei ole pelättävää joka on rehellinen ja totta.
Onneksi televisio-ohjelmat ja netti ovat valistaneet suomalaisia jt-seurasta tarpeeksi, ja käytännössä seura ei saakaan rekrytoitua lisää jäseniä kuin aivan olemattoman vähän vuodessa.
Jos seurasta eroamisella ei olisi sitä sanktiota että sukulaiset ja ystävät alkaa karttaa, niin pako seurasta olisi suurta. Karttamis menettelu kaikessa karmeudessaan on tehty juuri siksi että eroaminen tehtäisiin mahdollisimman vaikeaksi henkisesti.
Kaikessa mitä jt-seura tekee on kyseessä ihmisen manipulointi ja henkinen väkivalta, tai lähes kaikessa.
Millaiset ihmiset voivat kannattaa tälläistä lahkoa?
p.s. Uskontojen uhrit ry:tä työllistää kaikkein eniten jehovan todistajien lahko
Rehellisyys pelottaa seuraa
15
97
Vastaukset 15
- ----
"Jos seuralla olisi totuus ja jo se olisi rehellinen, ei rajoituksia tarvittaisi, koska sillä ei ole pelättävää joka on rehellinen ja totta."
Olet ymmärtänyt asian täydellisesti. - 1. Tess. 5:22
22 Pysykää erossa kaikesta pahasta.
http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Tess.5.html
22 Karttakaa jokaista pahuuden muotoa. UM- 789opuipiop
kaikesta pahasta? ja se kaikki paha on esimerkiksi kriittinen kirjoittelu vt-seurasta?
sitähän lahko pyytää välttämään, esimerkiksi tälläisiä palstoja, juuri siksi koska täällä puhutaan paljon totta seurasta. tuodaan esiin seuran valheita esimerkiksi. sehän ei seuraa miellytä.
ja sinä sanot totuudessa pysymistä ja siihen pyrkimistä pahuudeksiko? mutta tuotahan se lahko haluaa, että sen jäsenet pitävät pahana kaikkea muuta kuin seuran kirjoituksia tai sanomaa - 1. Kor 6:9-11 UM
Karttakaa KAIKKEA PAHUUTTA .........
quote
9 Mitä! Ettekö tiedä, etteivät epävanhurskaat peri Jumalan valtakuntaa?
Älkää eksykö.
Eivät haureelliset, eivät epäjumalanpalvelijat,
eivät avionrikkojat,
eivät luonnottomia tarkoituksia varten pidetyt miehet,
eivät miehet, jotka makaavat miesten kanssa,
10 eivät varkaat, eivät ahneet,
eivät juopot,
eivät herjaajat eivätkä kiristäjät peri Jumalan valtakuntaa.
11 Ja kuitenkin jotkut teistä olivat sellaisia.
Mutta teidät on pesty puhtaiksi, mutta teidät on pyhitetty, mutta teidät on julistettu vanhurskaiksi Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme hengellä.
quote - Bad people here
789opuipiop kirjoitti:
kaikesta pahasta? ja se kaikki paha on esimerkiksi kriittinen kirjoittelu vt-seurasta?
sitähän lahko pyytää välttämään, esimerkiksi tälläisiä palstoja, juuri siksi koska täällä puhutaan paljon totta seurasta. tuodaan esiin seuran valheita esimerkiksi. sehän ei seuraa miellytä.
ja sinä sanot totuudessa pysymistä ja siihen pyrkimistä pahuudeksiko? mutta tuotahan se lahko haluaa, että sen jäsenet pitävät pahana kaikkea muuta kuin seuran kirjoituksia tai sanomaaTäällä herjataan Raamattua ja Kristuksen lunnaita.
"eivät herjaajat eivätkä kiristäjät peri Jumalan valtakuntaa."
Seura tekee kaltaisekseen. - KR -33
1. Kor 6:9-11 UM kirjoitti:
Karttakaa KAIKKEA PAHUUTTA .........
quote
9 Mitä! Ettekö tiedä, etteivät epävanhurskaat peri Jumalan valtakuntaa?
Älkää eksykö.
Eivät haureelliset, eivät epäjumalanpalvelijat,
eivät avionrikkojat,
eivät luonnottomia tarkoituksia varten pidetyt miehet,
eivät miehet, jotka makaavat miesten kanssa,
10 eivät varkaat, eivät ahneet,
eivät juopot,
eivät herjaajat eivätkä kiristäjät peri Jumalan valtakuntaa.
11 Ja kuitenkin jotkut teistä olivat sellaisia.
Mutta teidät on pesty puhtaiksi, mutta teidät on pyhitetty, mutta teidät on julistettu vanhurskaiksi Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme hengellä.
quote9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
10. eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
11. Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Kor.6.html - Nuolemalla paras
KR -33 kirjoitti:
9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
10. eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.
11. Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/1Kor.6.htmlajattelin alkaa nuoleskella pyhänhengen anaalia. Olen siten parempi ihminen.
- *-*
Bad people here kirjoitti:
Täällä herjataan Raamattua ja Kristuksen lunnaita.
"eivät herjaajat eivätkä kiristäjät peri Jumalan valtakuntaa."
Seura tekee kaltaisekseen."Täällä herjataan Raamattua ja Kristuksen lunnaita."
No itse asiassa ei, vaan puhutaan kriittisesti vt-seurasta. Se on ihan eri asia. Pilkkaajat ovat sitten asia erikseen. Niitä löytyy valitettavasti tästäkin viestiketjusta....
- valinnut puolen....?
Jotkin synnit ovat anteeksiantamattomia. Jeesus Kristus sanoi:
”Kaikenlainen synti ja jumalanpilkka annetaan ihmisille anteeksi, mutta pilkkaa henkeä vastaan ei anneta anteeksi.” (Matteus 12:31.)
Pilkkaa Jumalan pyhää henkeä eli vaikuttavaa voimaa vastaan ei siis anneta anteeksi.
Apostoli Paavali viittasi sellaiseen syntiin, kun hän kirjoitti:
”Mahdotonta on niitä, jotka on kerta kaikkiaan valistettu – – mutta jotka ovat luopuneet, elvyttää jälleen katumukseen, koska he panevat Jumalan Pojan uudelleen paaluun itselleen ja saattavat hänet julkisen häpeän alaiseksi.” (Heprealaisille 6:4–6.) Vt-seuran luurangot..
Yk-kaveeraus, verikuolemat, karttamissääntö, Malawin ja Meksikon tapaukset sekä Johannes Greber.- saviastiat
Kristikunnan luurankoja löytynee vielä enemmän....
Kukaan ihminen ei ole täydellinen.
Täydellisiä ihmisiä löytynee Telluksen päältä vasta 1000-vuotiskauden jälkeen ? :D- EI sotaa
Todistajat kuitenkin kieltäytyvät nykyisin "opettelemasta sotimaan".
Positiivinen piirre.
Yksi Kristuksen seuraajien tuntomerkeistä :) - _wednesday_
EI sotaa kirjoitti:
Todistajat kuitenkin kieltäytyvät nykyisin "opettelemasta sotimaan".
Positiivinen piirre.
Yksi Kristuksen seuraajien tuntomerkeistä :)Miksette mene sivariin?
Niinpäniin. Rutherford sanoi, että todistajat saivat mennä rintamalle, kunhan ampuivat ilmaan. Kehottipa ukko jopa ostamaan sotaoblikaatioitakin..
- valo kirkastuu ;)
Onpa hyvä että VALO KIRKASTUU KIRKASTUMISTAAN koko ajan ;D
Siis on ymmärretty ettei kristityn pidä mennä rintamalle--eikä ostaa sotaobligaatioitakaan..
Eikä viettää joulua yms.
Tieto lisääntyy loppua kohden mennessä.
Tämä kerrottiin jo Danielin kirjassa :
4 Ja sinä, oi Daniel, tee salaisiksi nämä sanat ja sinetöi kirja lopun aikaan asti. Monet tutkivat läpikotaisin, ja tosi tieto tulee runsaaksi.”
http://watchtower.org/fi/raamattu/da/chapter_012.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.891418Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu46961- 14855
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40828- 91730
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.81730- 46718
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17707Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27667- 59662
- 66653
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan97641- 45624
- 10598
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56585Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47566Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129547- 43544
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13522Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31515