Nopea ruokavalion vaihto

Hyvä viljava kaura

sitten harmagedonin jälkeen, kun villieläimet ovat päässeet turvaan kedolle, niin miten ruokailu näillä eläimillä tapahtuu?

Koska ei ole väkivaltaa, niineläimet siis syövät kuin lampaat kedolla, myös leijonat !?

Kuinka ruohon popsiminen ja elimistön ravinnonsaanti sujuu 'entisiltä petoeläimiltä' ?

Jääkarju joutuu syömään aika tavalla lehmien kanssa ruohoa ja väistellä phytonia, joka nielemässä heinäpaalia. Miten kalojen lisääntyminen hoidettu, ettei niitä tule liikaa valtameriin ja järviin? Tappajavalas eli miekkakala ahmii levää ja hait pureksivat rantakaisloja?

Kuinka on jehovantodistajien kirjallisuudessa kerrottu, kuolevatko eläimet?

Tiedotusopin professori V Leinonen tempaisee raamatun käteensä ja näyttää sieltä tuota pikaa oikean kohda. Uotamme tyttöjen kaa.

39

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilkkapuheet:kyllä:)

      2. Piet 3:2-48.3.2011 15:030
      Kenties joku opettajana itseään pitävä kylvää epäilyksiä kiistämällä jonkin Raamatun totuuden (esimerkiksi sen, että me elämme viimeisissä päivissä), . (2. Timoteukselle 3:1; 2. Pietari 3:3, 4)

      . 3 Sillä te tiedätte ensiksikin sen, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheineen pilkkaajia, jotka kulkevat omien halujensa mukaan 4 ja sanovat: ”Missä on se hänen luvattu läsnäolonsa? Onhan siitä päivästä asti, jona esi-isämme nukahtivat pois, kaikki pysynyt juuri sellaisena kuin luomakunnan alusta asti.”

      • 5. MOOSEKSEN KIR. 14

        se on aika hassua, ellei törkeää jehovantodistajien taholta vastata kiusallisiinkin kysymyksiin, aivan asiaankuulumattomilla kommenteilla. Tässä tapauksessa, joillakin raamatun paikoilla. Jos on niin aivopesty, ettei pysty huomaamaan, ettei osaa/tiedä vastausta esimerkiksi aloittajan, vähän huumorillakin säestettyhin kysymyksiin, niin lienee parempi vetätyä kuoreensa. Kysymyksethän olivat pohjimmiltaan aivat totta. Niihin eivät todistajat osaa vastata, koska ovat niin mahdottomia vastattaviksi.


      • ei yleistetä ?
        5. MOOSEKSEN KIR. 14 kirjoitti:

        se on aika hassua, ellei törkeää jehovantodistajien taholta vastata kiusallisiinkin kysymyksiin, aivan asiaankuulumattomilla kommenteilla. Tässä tapauksessa, joillakin raamatun paikoilla. Jos on niin aivopesty, ettei pysty huomaamaan, ettei osaa/tiedä vastausta esimerkiksi aloittajan, vähän huumorillakin säestettyhin kysymyksiin, niin lienee parempi vetätyä kuoreensa. Kysymyksethän olivat pohjimmiltaan aivat totta. Niihin eivät todistajat osaa vastata, koska ovat niin mahdottomia vastattaviksi.

        MISTÄ voi tietää, että vastaaja on nimenomaan jt?

        MISTÄ voi tietää, ettei vastauksen takana ole kiusanhenkinen trolli, joka "kopsaa"
        sivustoilta raamatunlauseita, ja mättää niitä mihin tahtoo?

        "" törkeää jehovantodistajien taholta vastata kiusallisiinkin kysymyksiin, aivan asiaankuulumattomilla kommenteilla. Tässä tapauksessa, joillakin raamatun paikoilla.""""
        Elikkä saattaa olla asialla Trolli, joka tahtoo antaa todistajista negatiivisen kuvan :(
        Näillä saiteilla on tosi vähän "oikeita" todistajia....


      • Ööö, en osaa vastata

        Koska meillä on totuus, kaikki muu on valhetta.
        Kysymyksen täytyy olla pilkkaa ja valhetta.
        Pilkkaajille ei tarvitsekaan vastata.

        Kaikki osoittaa, että meillä on totuus.
        Olen varma, että meillä on totuus.
        Mikään ei ole osoittanut muuta


      • uskottavaa ?
        Ööö, en osaa vastata kirjoitti:

        Koska meillä on totuus, kaikki muu on valhetta.
        Kysymyksen täytyy olla pilkkaa ja valhetta.
        Pilkkaajille ei tarvitsekaan vastata.

        Kaikki osoittaa, että meillä on totuus.
        Olen varma, että meillä on totuus.
        Mikään ei ole osoittanut muuta

        Miten TODISTAT olevasi Jt, kun kirjoitat saitille?
        Sanotko :"Minä olen.." ?


    • riuiy

      satuihin uskominen on suosittua. lapssenmielisyys on uskovien ominaisuus. kaikki sadut kelpaavat heille. mitä uskomattomampi satu, sitä enemmän he uskovat

      • kroonikkovaipoissaan

        Vaalien alla uskotaan eduskuntaan pyrkivien "sadut" ja
        "paratiisilupaukset":
        Vanhustenhuoltokin on luvattu panna kondikseen jo vuosikaudet.......


    • it-2 FI leijona

      Kun israelilaiset palasivat kotimaahansa 537 eaa., Jehova selvästikin varjeli heitä leijonilta ja muilta saalistavilta eläimiltä matkan varrella (Jes 35:8–10). Leijonat ja muut petoeläimet olivat epäilemättä lisääntyneet tuossa maassa sen 70 vuotta kestäneen autioituksen aikana (vrt. 2Mo 23:29).
      Mutta ilmeisesti Jehovan suojeluksen ansiosta hänen kansansa, israelilaiset ja heidän kotieläimensä, eivät joutuneet leijonien saaliiksi kuten oli käynyt niille vierasmaalaisille kansoille, jotka Assyrian kuningas asetti asumaan Samarian kaupunkeihin (2Ku 17:25, 26).

      Israelilaisten näkökulmasta katsottuna leijona siis söi olkia niin kuin sonni eli se ei tehnyt pahaa heille eikä heidän kotieläimilleen (Jes 65:18, 19, 25). Messiaan hallitusvallan alaisuudessa nuo ennallistusprofetiat täyttyvät kuitenkin suuremmassa määrin.
      Ihmiset, jotka ovat jossain vaiheessa saattaneet olla petomaisia, eläimellisiä ja raakoja, tulevat elämään rauhassa sävyisämpien tovereittensa kanssa, eivätkä he pyri vahingoittamaan näitä.
      Leijonien ja kotieläinten välillä tulee vallitsemaan rauha sekä kirjaimellisesti että kuvaannollisesti. (Jes 11:1–6; ks. ELÄIMET, VERTAUSKUVALLISET.)

    • ei fundis

      Leijonan raivokkuuden, saaliinhimon ja saalistustapojen vuoksi sitä käytettiin edustamaan myös jumalattomia ihmisiä (Ps 10:9),
      ihmisiä jotka vastustavat Jehovaa ja hänen kansaansa (Ps 22:13; 35:17; 57:4; Jer 12:8),
      vääriä profeettoja (Hes 22:25),
      jumalattomia hallitsijoita ja ruhtinaita (San 28:15; Sef 3:3),
      Babylonian maailmanvaltaa (Da 7:4)
      ja Saatana Panettelijaa (1Pi 5:8).
      Ja merestä nousseella seitsenpäisellä, kymmensarvisella pedolla, joka saa valtansa Saatanalta, sanottiin olevan leijonan suu (Il 13:2).
      Psalmissa 91:13 leijona ja kobra näyttävät kuvaavan vihollisen voimaa,
      niin että leijona edustaa avointa hyökkäystä
      ja kobra salakavalaa juonittelua tai piilosta hyökkäämistä (vrt. Lu 10:19;
      2Ko 11:3).

    • Jesaja 11:1-9

      Ja Iisain kannosta on puhkeava virpi, ja vesa hänen juuristaan tulee hedelmälliseksi.
      2 Ja hänen päälleen on laskeutuva Jehovan henki, viisauden ja ymmärryksen henki, neuvon ja väkevyyden henki, tiedon ja Jehovan pelon henki,
      3 ja hänen ilonsa on Jehovan pelossa.
      Eikä hän tuomitse vain silmillään näkemänsä mukaan eikä ojenna pelkästään korvillaan kuulemansa mukaan.
      4 Ja hän on tuomitseva alhaiset vanhurskaasti ja antava oikeamielisesti
      ojennusta maan sävyisien hyväksi.
      Ja hän on lyövä maata suunsa sauvalla, ja huultensa hengellä hän surmaa jumalattoman
      . 5 Ja vanhurskaus on osoittautuva hänen lanteittensa vyöksi ja uskollisuus hänen kupeittensa vyöksi.

      6 Ja susi on viivähtävä uroskaritsan luona, ja itse leopardi asettuu levolle vohlan viereen, ja vasikka ja harjakas nuori leijona sekä syöttöeläin ovat yhdessä, ja pikkupoika niitä johdattelee.
      7 Ja lehmä ja karhu käyvät laitumella; yhdessä niiden jälkeläiset asettuvat levolle. Leijonakin syö olkia niin kuin sonni.
      8 Ja imeväinen on leikkivä kobran kololla, ja myrkkykäärmeen onkalolle ojentaa vieroitettu kätensä.
      9 Ne eivät tee vahinkoa eivätkä tuota turmiota koko pyhällä vuorellani, sillä maa on oleva täynnä Jehovan tuntemusta niin kuin vedet peittävät meren.
      ****************
      Silloin :
      Maa on oleva täynnä JEHOVAN TUNTEMUSTA niin
      kuin vedet peittävät meren... :)

      • hkhvh

        Mites kun leijonalla ei ole pötsiä eikä muutakaan märehtimiseen vaadittavaa kalustoa? Leijonan anatomian ja fysiologian pitäisi muuttua todella radikaalisti, että se voisi syödä ruohoa niin kuin sonni. Mutta olisiko se sitten enää leijona?


      • mahdollistako ?
        hkhvh kirjoitti:

        Mites kun leijonalla ei ole pötsiä eikä muutakaan märehtimiseen vaadittavaa kalustoa? Leijonan anatomian ja fysiologian pitäisi muuttua todella radikaalisti, että se voisi syödä ruohoa niin kuin sonni. Mutta olisiko se sitten enää leijona?

        Täällä on jo viitattu siihen ettäleijonan ruohon syöminen olisi vertauskuvallista.
        Että ihmisiä ei leijonat uhkaisi.....

        Todella radikaali muutos pitää tapahtua IHMISISSÄ,
        jotta LOPETTAVAT TOISTENSA TAPPAMISEN.
        Sellainen muutosko on sitten MAHDOLLISTA?


      • dfbz zd
        mahdollistako ? kirjoitti:

        Täällä on jo viitattu siihen ettäleijonan ruohon syöminen olisi vertauskuvallista.
        Että ihmisiä ei leijonat uhkaisi.....

        Todella radikaali muutos pitää tapahtua IHMISISSÄ,
        jotta LOPETTAVAT TOISTENSA TAPPAMISEN.
        Sellainen muutosko on sitten MAHDOLLISTA?

        Sillä ei ole mitään merkitystä, mitä täällä viitataan. Vain vt-seura tietää, miten asiat ovat. Kukaan muu ei sitä tiedä, joten kaikkien muiden kuin vt-seuran viittaukset ovat turhia.


    • it-1FI Eläimet

      Jumalaa pelkäävät ihmiset katsovat eläinten olevan osa siitä anteliaisuudesta, jota Jumala osoittaa huolehtiessaan ihmisen hyvinvoinnista. Eläimet ovat palvelleet ihmistä taakan kantajina, ravinnon ja vaatteiden lähteinä, jätteiden hävittäjinä ja auttajina elintärkeissä toimissa, esimerkiksi kyntämisessä ja sadonkorjuussa. Niiden erilaiset muodot ja värit ovat ilahduttaneet ihmissilmää; niiden tavat ja vaistot ovat olleet – ja ovat vieläkin – laaja tutkimuskenttä tutustuttaessa Jumalan ihmeellisiin luomistöihin. Vaikka eläimet kuolevat kuten ihmisetkin, niillä ei ole ihmisten tavoin ylösnousemustoivoa
      2Pi 2:12.
      *****************
      12 Mutta niin kuin järjettömät eläimet,
      jotka ovat syntyneet luonnostaan pyydystettäviksi ja tuhottaviksi,
      tulevat nämä siinä, mistä he ovat tietämättömiä ja puhuvat herjaavasti, myös kärsimään tuhon omaan tuhoonsa johtavalla tiellä

    • sbzsfsbf

      Harmagedonin jälkeen seuraa hirveitä katastrofeja.

      Kasviplanktonin määrä vähenee eksponentiaalisesti, kun eläinplankton, joka syö kasviplanktonia, ei enää kohtaa minkäänlaista saalistuspainetta sitä vanhassa maailmassa syöneiden eläinten taholta, jotka ovat muuttuneet kasvinsyöjiksi. Kasviplanktonin vähetessä dramaattisesti fotosynteesin määrä biosfäärissä putoaa katastrofaalisesti, minkä seurauksena hiilidioksidin sitominen ilmakehästä vähenee, ja sitä kumuloituu ilmakehään, mistä seuraa kiihtyvä kasvihuoneilmiö, jolle ei ole ollut vertaista. Paratiisista tulee näin ollen niin tukala paikka, että suurin osa lajeista kuolee sukupuuttoon, ihminen mukaanluettuna.

      • Hyödyllisempi kohde

        Eläimille ei suinkaan ole luvattu ikuista elämää, vaan ne kuolevat ja maatuvat.
        Jatkavat kiertokulkua maapallon ekosysteemissä.
        Ihmiselle on luvattu ikuinen elämä.
        Ei eläimille.
        Luulisin Jehova Jumalan osaavan aikanaan tämänkin osaavan palauttaa raiteilleen, kun on osannut luoda maailmankaikkeudenkin ? :D
        Ajankohtaisempaa olisi kiinnittää huomiota NYKYPÄIVIEN TAAPAHTUMIIN , !!!


      • *-*
        Hyödyllisempi kohde kirjoitti:

        Eläimille ei suinkaan ole luvattu ikuista elämää, vaan ne kuolevat ja maatuvat.
        Jatkavat kiertokulkua maapallon ekosysteemissä.
        Ihmiselle on luvattu ikuinen elämä.
        Ei eläimille.
        Luulisin Jehova Jumalan osaavan aikanaan tämänkin osaavan palauttaa raiteilleen, kun on osannut luoda maailmankaikkeudenkin ? :D
        Ajankohtaisempaa olisi kiinnittää huomiota NYKYPÄIVIEN TAAPAHTUMIIN , !!!

        Olet ihan oikeassa. Parempi keskittyä tähän päivään eikä elää aina siellä tulevaisuudessa. Se tuli nyt mieleen, että ovatko eläimet olleet aina kuolevaisia?


      • it-1 FI
        *-* kirjoitti:

        Olet ihan oikeassa. Parempi keskittyä tähän päivään eikä elää aina siellä tulevaisuudessa. Se tuli nyt mieleen, että ovatko eläimet olleet aina kuolevaisia?

        Kaikkeuden Lainantaja selvästi selitti hänelle yksinkertaisen tottelevaisuuden lain ja teki hänelle täysin tiettäväksi sen oikeudenmukaisen ja järkevän rangaistuksen, joka tottelemattomuudesta seuraisi: ”Hyvän ja pahan tiedon puusta, siitä sinä et saa syödä, sillä sinä päivänä, jona syöt siitä, sinä kuolemalla kuolet.” (1Mo 2:16, 17; 3:2, 3.) Huolimatta tästä nimenomaisesta laista, jonka rikkominen merkitsi ankaraa rangaistusta, hän oli tottelematon.'''''''''''''''''
        ------Mistä Adam tiesi, mitä kuolema on ?
        Luultavasti nähnyt, kuinka eläimet kuolivat ?
        --------------------------
        Eläimiä tapettiin jo ennen vedenpaisumusta ihmisten vaatteita varten ja uhritarkoituksiin (1Mo 3:21; 4:4).
        Nooa ja hänen perheensä saivat kuitenkin vasta vedenpaisumuksen jälkeen Jehovalta luvan lisätä lihan ruokavalioonsa sillä ehdolla, että veri vuodatettiin siitä maahan (1Mo 9:3, 4).
        Vaikka ihmisten olikin tämän jälkeen sopivaa tappaa eläimiä saadakseen tarpeellista ravintoa,
        heille ei annettu oikeutta ryhtyä tarpeettomaan teurastukseen pelkästään metsästyksestä saatavan jännityksen vuoksi tai oman urhoollisuutensa osoittamiseksi, kuten Jumalaa vastaan kapinoinut Nimrod epäilemättä teki (1Mo 10:9).


      • Elämä/it-1
        it-1 FI kirjoitti:

        Kaikkeuden Lainantaja selvästi selitti hänelle yksinkertaisen tottelevaisuuden lain ja teki hänelle täysin tiettäväksi sen oikeudenmukaisen ja järkevän rangaistuksen, joka tottelemattomuudesta seuraisi: ”Hyvän ja pahan tiedon puusta, siitä sinä et saa syödä, sillä sinä päivänä, jona syöt siitä, sinä kuolemalla kuolet.” (1Mo 2:16, 17; 3:2, 3.) Huolimatta tästä nimenomaisesta laista, jonka rikkominen merkitsi ankaraa rangaistusta, hän oli tottelematon.'''''''''''''''''
        ------Mistä Adam tiesi, mitä kuolema on ?
        Luultavasti nähnyt, kuinka eläimet kuolivat ?
        --------------------------
        Eläimiä tapettiin jo ennen vedenpaisumusta ihmisten vaatteita varten ja uhritarkoituksiin (1Mo 3:21; 4:4).
        Nooa ja hänen perheensä saivat kuitenkin vasta vedenpaisumuksen jälkeen Jehovalta luvan lisätä lihan ruokavalioonsa sillä ehdolla, että veri vuodatettiin siitä maahan (1Mo 9:3, 4).
        Vaikka ihmisten olikin tämän jälkeen sopivaa tappaa eläimiä saadakseen tarpeellista ravintoa,
        heille ei annettu oikeutta ryhtyä tarpeettomaan teurastukseen pelkästään metsästyksestä saatavan jännityksen vuoksi tai oman urhoollisuutensa osoittamiseksi, kuten Jumalaa vastaan kapinoinut Nimrod epäilemättä teki (1Mo 10:9).

        Aadam menetti oman elämänsä ja aiheutti jälkeläistensä elämän menetyksen. Kun Aadam luotiin, Jumala asetti Eedenin puutarhaan ”elämän puun” (1Mo 2:9).
        Ilmeisesti tämän puun hedelmässä ei itsessään ollut elämää antavia ominaisuuksia, mutta se edusti Jumalan taetta siitä, että se, jonka Jumala antaisi syödä sen hedelmää, eläisi ”ajan hämärään asti”.
        Koska Jumala asetti tuon puun Eedeniin jotain tarkoitusta varten, Aadamin olisi epäilemättä annettu syödä sen hedelmää sen jälkeen, kun hän olisi osoittautunut uskolliseksi siinä määrin, että se olisi ollut Jumalan mielestä tyydyttävää ja riittävää.
        Aadamin rikkomuksen jälkeen häneltä otettiin pois mahdollisuus syödä tuosta puusta,
        ja Jehova sanoi: ”Jottei hän nyt ojentaisi kättään ja todellakin ottaisi elämän puusta ja söisi ja eläisi ajan hämärään asti...
        ” Sitten Jehova ryhtyi sanojensa mukaisiin toimiin.
        Hän ei sallinut elämää ansaitsemattoman ihmisen elää puutarhassa, joka oli tehty vanhurskaita ihmisiä varten, eikä syödä elämän puusta. (1Mo 3:22, 23.)
        Aadam oli elänyt täydellistä elämää, joka riippui tottelevaisuudesta Jehovaa kohtaan (1Mo 2:17; 5Mo 32:4), ja nyt hän sai kokea synnin ja sen hedelmän – kuoleman – vaikutukset itsessään.
        Hänellä oli kuitenkin valtavasti elinvoimaa. Jopa tuossa surkeassa tilassaan, erossa Jumalasta ja todellisesta hengellisyydestä, hän eli 930 vuotta, ennen kuin kuolema korjasi hänet. Sillä välin hän saattoi siirtää jälkeläisilleen jonkinlaisen elämän, joskaan ei elämää koko täyteydessään, niin että monet heistä elivät 700–900 vuotta. (1Mo 5:3–32.)******************'
        ___________________-
        Eläimet ei varmaankaan saaneet syödä "elämän puusta"---
        eikä Adamkaan, kun mokasi ... :((


      • savsaa
        Hyödyllisempi kohde kirjoitti:

        Eläimille ei suinkaan ole luvattu ikuista elämää, vaan ne kuolevat ja maatuvat.
        Jatkavat kiertokulkua maapallon ekosysteemissä.
        Ihmiselle on luvattu ikuinen elämä.
        Ei eläimille.
        Luulisin Jehova Jumalan osaavan aikanaan tämänkin osaavan palauttaa raiteilleen, kun on osannut luoda maailmankaikkeudenkin ? :D
        Ajankohtaisempaa olisi kiinnittää huomiota NYKYPÄIVIEN TAAPAHTUMIIN , !!!

        Okei.

        Mutta jos eläimet kuolevat, niin paratiisissa on kumminkin raadonsyöjiä sitten vai? Korppikotkia, ahmoja ja sen semmosia, jotka eivät ole kasvinsyöjiä?


      • Saarnaaja 3:11
        savsaa kirjoitti:

        Okei.

        Mutta jos eläimet kuolevat, niin paratiisissa on kumminkin raadonsyöjiä sitten vai? Korppikotkia, ahmoja ja sen semmosia, jotka eivät ole kasvinsyöjiä?

        Minä olen kyllä ymmärtänyt että eläimet ei rupee kaikki kasvissyöjiksi
        -Paratiisissakaan?
        Että ne ei uhkaa ihmisiä, eikä tapa ihmisiä---on Ok, niihän kuuluu Paratiisisa ollakin.
        Raadonsyöjät kuuluu luonnon kiertokulkuun ?

        Mut ei ihmissyöjät?
        Mitä pahaa on ajatuksessa että raadonsyöjä syö itsestään kuolleen eläimen?
        Tai valas planktonia? :D

        Mix tääl joku" väkisin "vääntää visioita että luonnon biologinen kiertokulku mullistuu ja kaikenlainen raadonsyöntikin loppuisi?
        Maapallonkasvien ja eläinten kiertokulkuun kuuluu että niitten ravinteet palaavat
        takaisin maaperään.
        Ainoastaan ihminen luotiin elämään ikuisesti?

        Siksi ihmiset ei haluakaan kuolla, vaan pitää henkirievustaan kiinni "kynsin hampain" :D
        Minulla on ainakin tunne, että haluan elää ikuisesti!Haluatko sinä kuolla?
        ^^
        11. Kaiken hän on tehnyt kauniisti aikanansa,
        myös iankaikkisuuden hän on pannut heidän sydämeensä;
        mutta niin on, ettei ihminen käsitä tekoja, jotka Jumala on tehnyt, ei alkua eikä loppua. ^^
        http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Saarn.3.html

        ”Kaiken – – [Jumala] on tehnyt kauniiksi aikanaan....
        Myös määräämättömän ajan hän on pannut heidän sydämeensä,
        jotta ihminen ei pääsisi koskaan perille työstä, jonka tosi Jumala on tehnyt alusta loppuun asti.” (Saarnaaja 3:11.)UM


      • Veikko rulaa
        Hyödyllisempi kohde kirjoitti:

        Eläimille ei suinkaan ole luvattu ikuista elämää, vaan ne kuolevat ja maatuvat.
        Jatkavat kiertokulkua maapallon ekosysteemissä.
        Ihmiselle on luvattu ikuinen elämä.
        Ei eläimille.
        Luulisin Jehova Jumalan osaavan aikanaan tämänkin osaavan palauttaa raiteilleen, kun on osannut luoda maailmankaikkeudenkin ? :D
        Ajankohtaisempaa olisi kiinnittää huomiota NYKYPÄIVIEN TAAPAHTUMIIN , !!!

        Miten se asia sitten on:

        Johanneksen ilmestys 21
        4. ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, ...

        Mistä jt tietää, ettei tähän oteta mukaan eläimiä. Voiko tiedottaja Leinonen selittää?


    • Uutta valoako?

      >>>>>Mix tääl joku" väkisin "vääntää visioita että luonnon biologinen kiertokulku mullistuu ja kaikenlainen raadonsyöntikin loppuisi?
      Maapallonkasvien ja eläinten kiertokulkuun kuuluu että niitten ravinteet palaavat
      takaisin maaperään.
      Ainoastaan ihminen luotiin elämään ikuisesti?

    • kiinnostaa....

      Eikös ole ihan oikein, ettei ne halua enää SAALISTAA ?
      Mullekin kelpaa vain kuollut liha.
      Mä rupeisin kasvissyöjäksi, jos mun pitäs tappaa ite broilerini. :D
      Kerro joku linkki tähän, kun en ole asiantuntija:

      """ Eikö tämä kumoa sen vartiotornin opetuksen, etteivät entiset petoeläimet enää edes halua lihaa ravinnokseen?****
      Missä on sellainen "vartiotornin opetus" ?

      • Nuppi sekoaa

        onko ristiriitaa jehovantodistajien opeissa: ihminen ei kuole, mutta eläin siis kuolee. Kuolleen eläimen siis syö kuitenkin kasvissyöjä leijona? Huhhuu kun on vaikeita nämä uskonkysymykset.

        Entä se asia, että: 'ei ole kipua, kärsimystä eikä kuolemaakaan ole enää oleva'.

        Onko vartitorniseuran julkaisussa selvitetty harmagedonin jälkeistä, eläinten kuolemaa/kuolemattomuutta problematiikkaa?


      • dhseh
        Nuppi sekoaa kirjoitti:

        onko ristiriitaa jehovantodistajien opeissa: ihminen ei kuole, mutta eläin siis kuolee. Kuolleen eläimen siis syö kuitenkin kasvissyöjä leijona? Huhhuu kun on vaikeita nämä uskonkysymykset.

        Entä se asia, että: 'ei ole kipua, kärsimystä eikä kuolemaakaan ole enää oleva'.

        Onko vartitorniseuran julkaisussa selvitetty harmagedonin jälkeistä, eläinten kuolemaa/kuolemattomuutta problematiikkaa?

        Oliskohan seuran jo aika sanoa: "me emme tiedä kaikkea"?


      • ----

        "Mullekin kelpaa vain kuollut liha."

        Niin, sitä kaupasta haettua broileriahan ei ole kukaan nistinyt...


    • ikuinen ois helvetti

      Tai mitäs siellä ikuisuudessa kun se rakas lemmikki kuolee?
      Rekku-koira, tai mari-marsu,, tai keijo-karhu kuolleessaan saa ikuisen aikuisen surulliseksi.

      • kaipaus.....

        Tai rakas Jukka-palmu kuolee ;D
        Tuskin paratiisissa kuitenkaan on surut sellaisia kuin nykyisin,
        kun IHMISET kuolee.????

        Haluamatta loukata kenenkään lemmikinomistajan tunteita.
        lemmikin kuolema ON surullista, mutta

        IHMISEN kuolema on elämässäni koko loppuelämän kestävä valtava suru!
        Koiran tai kissan kuolemasta kyllä toipuu nopeemmin... :)


    • Miten jehovan-todistajain päänuppi kestää jatkuvat oppimuutokset sekä tällaisen paratiisimaan järjettömyydet?

      • ÄLÄ TAPA !

        Nykyisin maailmassa rehottava TAPPAMINEN ja lasten käyttö seksiteollisuuden objekteina sun muut järjettömyydet vaivaavat mieltäni enemmän kuin jahvelaisten löpinät.
        Ja:ne tappamiset ja lasten hyväksikäyttö on tätä päivää.
        Aikuisten oikeesti.


    • Onko Taivas FULL?

      Taannoinen silminnäkijä ohjema olisi ollut otollinen osoittamaan jehovan todistajien uskon järjettömyyden, esittämällä tämä kaltaisia kysymyksi, mitä avauksessa on.

      Harmi vain, että toimittaja oli niin nuori ja ehkä sen takia ei osannut tehdä esimerkiksi tuolle V Leinoselle parempia kysymyksiä. Usea uskonnosta tietävä, eritoten eronnut/erotettu olisi tässä otollisessa tilanteessa voinut laitta Leinosen änkyttämään.

      Toivotaanpa vain, että tulee uusi räväkämpi ohjelma, vaikka Enbusken jne toimittamana.

      Jäämme odottelemaan ja ehkä vähän toimittajille vihjaamaan

      • näytä tyhmyytesi ;)

        Typeriä kysymyksiähän onkin maailma täynnä.......

        3. On kunniaksi miehelle riitaa karttaa, mutta kaikki hullut riitaa haastavat.
        http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Sananl.20.html


      • Efessox
        näytä tyhmyytesi ;) kirjoitti:

        Typeriä kysymyksiähän onkin maailma täynnä.......

        3. On kunniaksi miehelle riitaa karttaa, mutta kaikki hullut riitaa haastavat.
        http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Sananl.20.html

        jos joku järjestö, tässä tapauksessa jt:t saavat aikaan pahaa, on velvollisuus se tuoda kansalle julki. Heittele vain raamatunpaikkoja niinkuin sinua on opetettu. Yritä oppia uutta ja kyseenaistaa järjestön palvonta. Eikö se hallintoelimen pokkurointi ja palvonta ole verrattavissa henkilön ja kuvainpalvontaa?

        Korinttolaisille 10 , 2


      • ----
        Efessox kirjoitti:

        jos joku järjestö, tässä tapauksessa jt:t saavat aikaan pahaa, on velvollisuus se tuoda kansalle julki. Heittele vain raamatunpaikkoja niinkuin sinua on opetettu. Yritä oppia uutta ja kyseenaistaa järjestön palvonta. Eikö se hallintoelimen pokkurointi ja palvonta ole verrattavissa henkilön ja kuvainpalvontaa?

        Korinttolaisille 10 , 2

        Turha edes yrittää. Ihminen voi sokeudessaan olla uskomatta esim. norsuihin, vaikka sellainen kävelisi vastaan.


      • pinkki norsu
        ---- kirjoitti:

        Turha edes yrittää. Ihminen voi sokeudessaan olla uskomatta esim. norsuihin, vaikka sellainen kävelisi vastaan.

        "Ei tommottis ol olemassakaa"--- ;D


      • huh-huh! ;=)
        Efessox kirjoitti:

        jos joku järjestö, tässä tapauksessa jt:t saavat aikaan pahaa, on velvollisuus se tuoda kansalle julki. Heittele vain raamatunpaikkoja niinkuin sinua on opetettu. Yritä oppia uutta ja kyseenaistaa järjestön palvonta. Eikö se hallintoelimen pokkurointi ja palvonta ole verrattavissa henkilön ja kuvainpalvontaa?

        Korinttolaisille 10 , 2

        2. Kor 10:1-6
        Minä, Paavali, kehotan teitä vedoten Kristuksen lempeyteen ja hyvyyteen, minä,
        joka kuulemma teidän edessänne olen nöyrä mutta välimatkan päästä puhun teille rohkeasti.
        2 Pyydän, ettei minun teidän luonanne tarvitsisi turvautua tähän rohkeuteen -- aikomukseni on näet käydä eräiden kimppuun, jotka katsovat meidän toimivan niin kuin tämän maailman ihmiset.
        3 Me elämme tässä maailmassa mutta emme taistele tämän maailman tavoin.
        4 Taisteluaseemme eivät ole ihmisten aseita, vaan niillä on Jumalan antama voima tuhota linnoituksia. Me kaadamme kumoon järjen päätelmät
        5 ja kaiken, mikä nousee ylpeänä vastustamaan Jumalan tuntemista.
        Me vangitsemme kaikki ajatukset kuuliaisiksi Kristukselle
        6 ja olemme valmiit rankaisemaan kaikesta tottelemattomuudesta, heti kun te itse olette tulleet täysin kuuliaisiksi. :)
        http://www.evl.fi/raamattu/1992/2Kor.10.html


    • green power

      Alussa, Paratiisin luomisen aikoihin-eläimethän OLIVAT kasvissyöjiä.
      1. Moos 1:28-30
      Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu."
      29 Jumala sanoi vielä: "Minä annan teille kaikki siementä tekevät kasvit, joita maan päällä on, ja kaikki puut, joissa on siementä kantavat hedelmät. Olkoot ne teidän ravintonanne.

      30 Ja villieläimille ja taivaan linnuille ja kaikelle,
      mikä maan päällä elää ja liikkuu,

      minä annan ravinnoksi vihreät kasvit."
      http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Moos.1.html#o1

      • *green power*
        >>Alussa, Paratiisin luomisen aikoihin-eläimethän OLIVAT kasvissyöjiä.>>

        Oletko koskaan tullut ajatelleeksi sellaista vaihtoehtoa, että Raamatun kertomukset eivät ehkä vastaakaan todellisuutta? Miksi ihmeessä Jumala olisi tehnyt kaikista petoeläimistä julmia tappajia kuusi tuhatta vuotta sitten, jos vika kerran oli ihmisen syntiinlankeemuksessa? Uskotko todella, että tällaista ei tapahtunut vaikkapa seitsemän tuhatta vuotta sitten lainkaan:

        http://img4.imageshack.us/f/16118773.jpg/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      96
      1260
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1255
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      286
      1105
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1025
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      982
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      956
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      918
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      51
      910
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      801
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      162
      798
    Aihe