Enkelisi nimi

Tietääkö kukaan oman enkelinsä nimeä? Olisi hauska kuulla millaisia nimiä enkeleillä on.
37980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

KAAMEEÄMMÄ

Äänestä

Mitäs noita ny on...

Astaroth, Asasel, Abaddon, Shamael, Python, Belial, Deattán... :)

Äänestä
  • noi on ns. langenneita enkeleitä... Belial=luotu luciferin jälkeen. (langennut) Asasel/Azazel=opetti ihmisille sodan käyntiä(langennut) Shamael/Samael yhdistetään usein saatanaan... varmasti nuo muutkin langenneita. Taivaan enkeleitä esim. Gabriel, Rafael, Mikael, Uriel

    Äänestä

Enkelilläni on kuudet siivet ja neljät kasvot. Hänen nimensä on Mökö.

Äänestä

Mieleen tuli sellainen nimi kuin Humpsantuti.

Äänestä

Teider

Äänestä

Kanada

Äänestä

Mikael

Äänestä

Rafael

Äänestä

Sufiel

Äänestä

Sauron

Äänestä

Tämä on kysymys mytologian historiasta.

Kumpi näistä tarinoista on vanhempi ?

Kreikan mytologian Ikaros- taru vaiko raamatun enkeli-tarut ??

Äänestä
  • Mitä välii sillä on kumpi on vanhempi, kun tosiasiassa ne ovat yhtä vanhoja ja ikuisia. Aivan kuten sinäkin.

    Äänestä

EN TIED''Ä

Äänestä

no vittu muna oli ensin ja se meni sinne vittuun, sen jälkeen kana alkoi kirkumaan, niin se menee

Äänestä

enntiedä

Äänestä

Richard Dawkins. ; )

Äänestä

Kunpa oma suojelusenkelini, Luojan palvelija ilmoittaisi minulle läsnäolostaan ja siitä, että minuakin Jeesus ja Abba rakastaa.
Toivon niin kovin, että nämä ahdistukseni aiheet ovat pelkkää koettelemusta eivätkä kuolemantuomiota...

Äänestä
  • Tiijätkö että on niin lähellä, lähempänä kuin paraskaan ystävä. Juttele ajatuksissa, vastaukset pomppaa heti takaisin, ovat nää enkelikaverit meinaa supernopeita. Usko pettää ennemmin, ja rakas ystävä meitä ei todellakaan jätetä tänne oman onnemme nojaan.

    Äänestä

Minun enkelini nimi on Jorma Erämaa. Lempparinimeltään Eräjorma.

Äänestä

Netta!, jännä kun joskus istuu pelkääjän paikalla eväskorin päällä ja välillä rokkaa musiikin tahtiin konepellillä.. ei käy Netan kans aika pitkäksi.

Äänestä

Stefan kai,en ole vielä saanut varmuutta,miten sen saa?

Äänestä

Kuolema eli viikatemies. On muuten pätevin ammattimies mitä löytyy, suorittanut duuninsa 100% ja tehnyt urakkaa aikojen alusta ilman palkkaa.

Äänestä

Lohikäärmes

Äänestä

Adolf Hitler

Äänestä
  • Minun on Pekka Siitoin.

    Äänestä

  • Jos Aatu tulis sun olkapäälles istumaan, sulle tulis pisut housuun, poju.

    Äänestä

Minulla oli Michael niminen enkeli suojelusenkelinä, mutta hän ei toiminut yhteen kanssani kuin olisi ollut toivottavaa. Tällä hetkellä minulla lienee tilanne, että olen vain Jumalan huomassa, kun suhteeni Michaeliin ei toimi. Ei enkeleitten kanssa aina synkkaa, eikä se ole ainoastaan ihanaa siipien havinaa, kuten jotkut tuntuvat puhelevan. Miksiköhän minä en enkelilleni kelvannut juuri miltään kantilta katsottuna? Aina oli jotakin valittamista tai syyttämistä. Parempi minun nyt on Jumalan huomassa, kuin syyttelevän enkelin siiven alla.

Äänestä
  • Turha tuhlata siihen aikaa, pudonnut on eikä siitä ole sittemmin toennut kuin lyhyiksi ajanjaksoiksi. Nytkin juoksutti minua tänne turhaan katsomaan oliko jotakin sanottavaa vain sanoakseen ettei ollut. Touhunsa vuotaa kuin seula eikä edes huomaa että vika on itsessä eikä muissa. Siinä vaiheessa kun rationaalinen menee irrationaaliseksi, on turha etsiä siitä syvempiä merkityksiä tai syitä sen teoille. Ikävä kyllä.

    Äänestä

Ronsuth

Äänestä

Itse en kutsu seuralaistani enkeliksi, mutta hänen nimensä on Homo.

Äänestä

Enkeleitä ei ole.

Äänestä

"Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta, ja sanoi: Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan" Ilm.7:2, 3 Mikä on se elävän Jumalan sinetti, joka painetaan hänen kansansa otsaan. Se on merkki, jonka enkelit tunnistavat mutta jota ihmiset eivät näe.Sillä tuhon enkelin täytyy nähdä lunastuksen merkki. Tämä älykäs olento näkee Golgatan ristin merkin Herran omissa pojissa ja tyttärissä. Jumalan lain hylkäämisen synti on pyyhitty pois. Jumalan palvelijoilla on yllään häävaatteet, ja he ovat kuuliaisia ja uskollisia kaikille Jumalan käskyille. Herra ei anna anteeksi niille, jotka tuntevat toduuden mutta eivät sanoin ja teoin tottele hänen käskyjään.

Äänestä

Minun enkelini nimi on Damabiah. Sitten on toinen varaenkeli, jos ensimmäisellä on liikaa huolta minusta, hänen nimensä om Eula. Luulisin, että Dama on miesenkeli ja Eula naisenkeli.

Äänestä

Mortis, musta enkeli (angelus nigrum), kuoleman enkeli, nimestään ja maineestaan huolimatta ainoa joka tuo meille ikuisen helpotuksen ja avun olemattomuuden muodossa.
Mortis on ainoa joka pelastaa meidät palvomasta ja nöyristelemästä vailla omaa tahtoa ikuisesti raamatun sadistista ja itsehyväistä jumalaa, kaikkien muiden enkelien ainoa tarkoitus kun on saada mahdollisimman monta tahdotonta nöyristelijää mukaansa. ;)

Kuoleman enkeli syntyy samalla hetkellä kuin kuolemme ja myös kuolee meidän myötämme vain syntyäkseen uudestaan ja uudestaan jokaisen kuoleman hetkellä.

Jos musta väri ei miellytä niin TinkerBell eli Helinäkeiju on hyvä vaihtoehto ja jopa minä, musta enkeli olen viettänyt erittäin rattoisia hetkiä Hellun kanssa.
Jos siis kaipaat piristystä elämääsi niin sitä varten Helinäkeiju on tallentanut seikkailunsa DVD:lle jotta voisimme nauttia hänen seurastaan aina kun haluamme. ;D

Äänestä

Metatron

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enkeliystäväsi kirjoitti:

Tietääkö kukaan oman enkelinsä nimeä? Olisi hauska kuulla millaisia nimiä enkeleillä on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu