Paljonko Dan Brownin da vinci koodin ajatuksista on totta ja paljonko keksittyä ?
dan brown
jejekuku
366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
keksittyä siinä varsinaisessa tarinassa.
Romaanin tärkein aihe, eli kertomus graalista, ei ole Jeesuksen ajalta peräisin, vaan vasta joskun 1200-luvulla keksitty tarina. Graalin etsintä oli keskiajan kirjallisuudessa vertauskuva pyrkimyksestä päästä taivaaseen.
Siionin luostari ja sen johtajaluettelo on mielikivituksen tuotetta; väärentäjä myönsi keksineensä ne jo melko pian niiden julkitulon jälkeen, kauan ennen kuin Brown kirjoitti da Vinchi-koodin.
Pikkuvirheitä on vaikka kuinka paljon. esim. kirjassa kerrotaan kuinka keskiajalla oli tapana kirjoittaa san greal muotoon sang real (pyhä graal/pyhä veri) ja tästä vedetään vaikka mitä johtopäätöksiä, mutta tosiasiassa koko keskiajalta tunnetaan vain yksi esimerkki sang real-muodosta. Kun ottaa huomioon että käsin kopioitaessa kirjuri toisinaan kirjoitti epähuomiossa jonkin sanan ensimmäisen kirjaimen edellisen sanan perään, voi sang real-merkintää pitää täydellä syyllä väsyneen kopistin virheenä.
se on totta, salaliitti pitelee maailmaa kourissaan