Pöyhkeät adventistit

Adventismi estää ihmisten tulon kristityiksi.
Se opettaa harhaopin kristinuskon tilalle vaikka näyttääkin kristinuskon kaltaiselta. Miksi he eivät hylkää väärän profeettansa profetian henkeä?
Eksytyksen kuuluukin jäljittelevän kristinuskoa.

Juuri näin sanoen; 2.Pietarin kirje:
2:18 Sillä he puhuvat pöyhkeitä turhuuden sanoja ja viekoittelevat lihan himoissa irstauksilla niitä, jotka tuskin ovat päässeet eksyksissä vaeltavia pakoon,
2:20 Sillä jos he meidän Herramme ja Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta ovat päässeetkin maailman saastutuksia pakoon, mutta niihin taas kietoutuvat ja tulevat voitetuiksi, niin on viimeinen tullut heille ensimmäistä pahemmaksi.
569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

KUKA HEILLE OPETTI ADVENTISMIA (esimerkki adventismikäännytyksestä)?


"Sitten opettajan oppaassa käsketään sapattikoulun vetäjiä motivoimaan jäseniä kertomuksella Pitcairnin saaresta. Suitsutetaan sitä, kuinka siellä juotiin viinaa ja tapeltiin ja kuinka sitten adventismi astui kuvaan mukaan ja profetian hengen (jolla yleensä tarkoitetaan Ellen Whiteä) vaikutuksesta saaren ilmapiiri muuttui siunaukselliseksi.

Noh muuttuipa tosiaan! Pientä olivat tappelut ja viinanjuonti siihen verrattuna, mitä he adventisteina tekivät. No ennen kaikki oli tietysti julkista, mutta oppivat tekopyhyyden tietysti, valehtelun ja peittelyn. Ja niin saarella oli tapana näihin vuosiin asti tuolta 1800-luvun lopulta kun tulivat adventisteiksi, että miehet tuolla 100% adventistisella saarella raiskasivat lapsia ja nuoria – insestiä ja pedofiliaa. Vasta muutama vuosi sitten yksi uhri uskalsi kertoa tästä ja 7 elossa olevaa adventistimiestä joutui vankeuteen + 6 saarelta pois muuttanutta miestä, mutta tuota pedofiilistä lastenraiskausta oli ollut kaiket ajat sukupolvesta toiseen.

Poliisitutkinnat alkoivat vuonna 2000 ja sen jälkeen Adventtikirkon omilla sivuilla Pitcairnissa on 45 asukasta, joista 22 adventistia. Adventtikirkon tilastosivuilta näkee, että siellä on ollut koko saaren väki, eli 50 asukasta, kaikki Adventtikirkon jäseniä, mutta vuonna 2001 puolet erosi/erotettiin ja kolme kuoli.

http://www.adventiststatistics.org/view_Summary.asp?FieldInstID=1032271

http://www.theodora.com/wfbcurrent/pitcairn_islands/pitcairn_islands_people.html

Tuota Pitcairnia ovat adventistit ympäri maailmaa ihastelleet ja kertoneet, millainen paratiisi se onkaan, kun adventistit saavat asua keskenään kenenkään häiritsemästä. Ah sentään, kun adventtitotuuden mukaisesti pyhittyneet luonteet kokoontuvat. Mutta eipä tiukalla sapatinpitämisellä ja muita ellenlakeja pilkun tarkasti noudattamalla pyhitytty. Ei tietenkään.

Adventtikirkon ja sen päälehden Adventist Review´n sivuilla on nyt Pitcairn-jutut vähissä, mutta löytyypä Atodayn nettisivuilta tästä kertomusta ja siinä sanotaan, että lähes jokainen mies on ollut pedofiili-/insesti-raiskaaja ja melkein jokainen tyttö saarella, jopa 3-vuotiaasta lähtien, on sukupolvesta toiseen ollut uhri. Saarellahan on ollut vain 9 perhettä ja neljä sukunimeä ja kaikki keskenään sukua. Raiskattavat on
viety yleensä metsään raiskattaviksi. http://www.atoday.com/pitcairn-paradise-lost

Viralliset Adventtikirkon sivut siis vaikenevat Pitcairnin insestistä ja kuten nyt nähdään Pääkonferenssi jatkaa paratiisisaarisatujaan läksyinä jäsenilleen, vaikka Pitcairnista on tullut insestin ja pedofilian symboli. Googleltakin sen voi nähdä Pitcairn pedophil-haulla 2 070 osumaa ja Pitcairn incest-haulla 88 800 osumaa."

Äänestä

Sotket tarkoituksella 1800-luvun ja 2000-luvun keskenään.

Äänestä
  • Adventismiusko perustuu siihen mitä joku paavi on sanonut 300-luvulla ja koko adventismi kaatuu jos siitä otetaan pois tarkoituksenhakuiset historialliset lainaukset.
    Mutta Flink suosittelee: "Sitten suosittelen tutustumaan kirkkohistoriaan".

    Äänestä

  • Sotkette itse tarkoituksella 1800-luvun ja 2000-luvun keskenään.

    1844-luku ja 2000-luku menevät teilä aivan sekaisin.
    Elätte sairaan kotiäitinne ajassa.
    "Ajelette aasilla", vaikka tarjolla olisi lentokone.

    Äänestä

  • TF:n muisti kirjoitti:

    Adventismiusko perustuu siihen mitä joku paavi on sanonut 300-luvulla ja koko adventismi kaatuu jos siitä otetaan pois tarkoituksenhakuiset historialliset lainaukset.
    Mutta Flink suosittelee: "Sitten suosittelen tutustumaan kirkkohistoriaan".

    Höpsis. Adventtikirkon usko perustuu Raamattuun, eikä kaadu kirkkohistoriaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina oikeassa kirjoitti:

Adventismi estää ihmisten tulon kristityiksi.
Se opettaa harhaopin kristinuskon tilalle vaikka näyttääkin kristinuskon kaltaiselta. Miksi he eivät hylkää väärän profeettansa profetian henkeä?
Eksytyksen kuuluukin jäljittelevän kristinuskoa.

Juuri näin sanoen; 2.Pietarin kirje:
2:18 Sillä he puhuvat pöyhkeitä turhuuden sanoja ja viekoittelevat lihan himoissa irstauksilla niitä, jotka tuskin ovat päässeet eksyksissä vaeltavia pakoon,
2:20 Sillä jos he meidän Herramme ja Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta ovat päässeetkin maailman saastutuksia pakoon, mutta niihin taas kietoutuvat ja tulevat voitetuiksi, niin on viimeinen tullut heille ensimmäistä pahemmaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu