Kuminpalat tarttuu maalipintaan

Eikö kumeista voisi tehdä vähän kovempia ja varustaa ne hyvän pidon varmistavilla nastoilla? Raskas liikenne urauttaa tiet kuitenkin eikä henkilöauton painolla mitään uria tehdä. Kallistakin se on uusia talvirenkaita vähintään jokatoinen vuosi vaikka ajaisi kuinka vähän.
8118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

rengasvalmistajien sivuilta löytyy palauteosio. Lähetä tämä ideasi heille, voit saada jopa aloitepalkkion.

Äänestä

Taas se nähtiin. Jyrsijää ei kiinnosta tiestön kuluminen eikä renkaiden pito.

Jyrsijöiden mielestä paras kesä- ja talvirengas on ikivanha ja kivikovaksi kovettunut jyrsin. Ei mitään pitoa (vanhat jyrsimet ovat tunnetusti vanhoja kitkarenkaitakin heikommat, jyrsimissähän pito on niiden piikkien varassa ja niiden kuluessa 1-4 talvessa, pito häviää), mutta se ei haittaa, kun tulee halpoja kilometrejä. Köyhän henki on halpa.

Äänestä
  • Kitkaluistelijan logiikka...Kunhan tiet ei kulu, niin kaikki on hyvin, väliäkö sillä vaikka kaikkien muiden ja oma auto on kitkarenkaan pehmeästä lamellista irronnesta kumista mustana, mutta tienpinta ei vain kulu...

    Haluaisinpa muuten nähdä kitkaspeden ilmeen jos joskus kaikki ajaisivat pakosta kitkoilla ja tie kuluu ja uraantuu samaan malliin kuin ennenkin, niin mitä sitten itkettäisiin... Vadittaisiin raskaalle liikenteelle ilmatyynyaluksia ettei kitkaluistelijan kallis ja hieno tiepinta uraantusi.

    Äänestä

  • Kiktapellen logiikka kirjoitti:

    Kitkaluistelijan logiikka...Kunhan tiet ei kulu, niin kaikki on hyvin, väliäkö sillä vaikka kaikkien muiden ja oma auto on kitkarenkaan pehmeästä lamellista irronnesta kumista mustana, mutta tienpinta ei vain kulu...

    Haluaisinpa muuten nähdä kitkaspeden ilmeen jos joskus kaikki ajaisivat pakosta kitkoilla ja tie kuluu ja uraantuu samaan malliin kuin ennenkin, niin mitä sitten itkettäisiin... Vadittaisiin raskaalle liikenteelle ilmatyynyaluksia ettei kitkaluistelijan kallis ja hieno tiepinta uraantusi.

    Melkoisia sekopäitä nämä jyrsijät. Kitkarenkaan pito perustuu pehmeään kumiseokseen ja runsaaseen lamellointiin. Kitkarengas ei ole ikuinen, koska sen ominaisuudet heikkenevät kumin vanhetessa ja kovettuessa. Prosessi on onneksi aika hidas, itselläni 3-vuotiaat kitkat toimii vielä OK, mutta duunikaveri valitteli 6-vuotiaiden olevan jo tosi liukkaat. Vastuuntuntoinen autoilija laittaa siis talvirenkaat uusiksi n. 4 vuoden välein, kuten on ihan virallisestikin suositeltu.

    Kitkarenkaissa on sekin hyvä puoli, että ne voi hyvällä omallatunnolla heittää alle aikaisin syksyllä, joten ei tule luisteltua ensilumilla kuluneilla kesärenkailla, kuten jyrsijät tekevät. Samalla tulee enemmän kilometrejäkin talvirenkaille ja kesärenkaat puolestaan säästyvät. Tällä on merkitystä vähän ajaville, joilla tuppaa tulemaan talvirenkaille liikaa ikää (siis eivät kulu pinnoiltaan loppuun), mutta kesärenkaita kuluu. Itsellänikin alkaa olla kesäkiekot vaihtokunnossa, mutta kitkoissa on yhä reilusti pintaa.

    Jyrsimissä taasen on 1 talvena hyvä (kitkarenkaita parempi) pito, mutta nastojen kuluessa jyrsimen ominaisuudet heikkenevät paljon nopeammin kuin kitkarenkaan, joten kulunut/ikääntynyt jyrsin on huonompi talvirengas kuin vanha kitkarengas. Näin on jopa tähän asti jyrsimien pää-äänenkannattajana toiminut VAGniikan maailma joutunut toteamaan.

    Valitettavasti jyrsimiä käyttävät erityisesti vähän ajavat, kokemattomat, vanhukset yms. joten on ihan normisuoritus, että autossa pyörii alla 7 vuoden ikäiset ensiasennusrenkaat. Jos talviajoa tulee vain 5 tkm vuodessa, ei jyrsin ehdi 3-4 ensimmäisenä talvena paljoa kulumaan. Tuosta eteenpäin kuluminen onkin täysin olematonta, kun kumi on kovettunut. Tuloksena on siis tällaiset kukkaroystävälliset "ikirenkaat". Pitoa ei ole, mutta nämä kuskit eivät valita, kun eivät paremmasta tiedä. Nettipalstoilla sopii silti käydä leukoja louskuttamassa "kaikki valintani sanelee vain ja ainoastaan turvallisuus".

    Jyrsijöillä on myös ikävä tapa jatkaa ajoratojen jyrsimistä piloille myös kesäkeleillä. Monena vuotena olisi kesärenkaat voinut heittää alle jo maaliskuussa, mutta sitkeästi vaan jyrsijät jyystivät asvalttia pääasiäisen yli. Jyrsimien määrä alkaa vähetä selvästi vasta viimeisellä sallitulla käyttöviikolla, mutta kolmasosalla lipsahtaa siitäkin yli. Ropinaa kuulee päivittäin aina toukokuun lopulle asti ja yksittäistapauksia tulee vastaan vielä juhannuksenkin nurkilla.

    Toki on ymmärrettävää, että köyhät jyrsijät haluavat varjella kalliita kesärenkaitaan ennenaikaiselta kulumiselta pilalle jyrsityllä asvaltilla = pitää odottaa, että muut vaihtavat ensin.

    Äänestä

Kallista se on kuule uusia tuota asfalttiakin, joka talven ja kevään aikana nastarengas autoilijoiden toimesta ikävä kyllä jälleen on jyrsitty kauheille urille.
Ps. Eikä tuo auton peseminen nastarenkailijoiden jäljiltä irronneen pienkään pesu kovi hauskaa puuhaa ole.

Äänestä
  • on harvinaisen totta. Varsinkin syksyllä huomasi auton likaantumisen heti, kun nastarenkaita oli vaihdettu alle. Paria viikkoa aikaisemmin samanlaisissa keleissä auto ei likaantunut juuri ollenkaan.

    Äänestä

niin juuri. Nastarenkaita joutuu uusimaan vähintään kerran vuodessa, koska nastat kuluvat huonoiksi nopeasti. Järkevää olisi ostaa kunnon kitkarenkaat ja lopettaa se neitimäinen narina kumin paloista.

Äänestä

Käys joskus mittaamassa niiden urien etäisyys toisistaan. (Mutta älä jää auton alle). Kyllä ne on henkilöauton nastojen tekemät. Niiden urien väli on reippaasti alle "rekkojen" raideleveyden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merkille pannut kirjoitti:

Eikö kumeista voisi tehdä vähän kovempia ja varustaa ne hyvän pidon varmistavilla nastoilla? Raskas liikenne urauttaa tiet kuitenkin eikä henkilöauton painolla mitään uria tehdä. Kallistakin se on uusia talvirenkaita vähintään jokatoinen vuosi vaikka ajaisi kuinka vähän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu