Yleisradion tämän vuoden tammikuussa julkaisema uutinen osoittaa, että SDP ei ole vuotanut tietoa Suomen varautumisesta lisätakauksiin EU:ssa.
Takausasiasta on kertonut myös ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen (kesk.) kirjassaan, joka julkaistiin päivää ennen SDP:n asiasta lähettämää tiedotetta. Oppositiossa istuva SDP otti eilen Väyrysen kirjan esille eduskunnan kyselytunnilla, jossa syntyi kiivas väittely vuotoasiasta.
Kyse on hallituksen epäilystä, jonka mukaan joku on vuotanut suurelle valiokunnalle tarkoitettuja luottamuksellisia tietoja Suomen neuvottelutavoitteista liittyen EU:n kriisipakettiin.
Yle Uutiset kertoi 14. tammikuuta viitaten kahteen eri hallituslähteeseen, että ” Suomen on varauduttava jopa 16 miljardin takauksiin nykyisen 8 miljardin sijaan”. Ministerivaliokunta oli pidetty samana päivänä. Paavo Väyrynen kertoo kirjassaan, että juuri kyseisessä kokouksessa keskusteltiin takausten mahdollisesta tuplaamisesta. Väyrynen vastusti tuplausta.
Väyrynen käsitteli asiaa myös seuraavan viikon torstaina eli 20. tammikuuta nauhoitetussa Lapin radion pakinassaan. Uusi Suomi ei ole toistaiseksi tavoittanut Latinalaisessa Amerikassa matkustavaa Väyrystä kommentoimaan asiaa.
Tässä oli kyse tyypillisestä KEPUlipelistä. Koppavan Kiviniemen pilkka osuikin omaan nilkkaan. Olisi syytä Minkki-Marin vähän miettiä ennenkuin päästelee tällaisia sammakoita suustaan.
Vuotaja olikin Paavo Väyrynen
15
77
Vastaukset
- OnTotuudenAika2011
Todellakin pelkkää kepuli peliä kun hätä on suuri, kun tiedämme kuinka kepuleille käy vaaleissa.
se valta ja järisyttävä vaaltappio kepua odottaa ja siksi yritetään opposition niskaan kaataa ties mitä, mutta eipä onnistu!
Eli toi tieto vuoti kepulihallituksesta tammikuussa ja nyt eletään jo maaliskuun puolta väliä...
kiitos väykky ja tunnusta vielä että se olit sinä!!- totuus ei pala
Nyt Väyrysen housut tutisevat. Hän on ennenkin syyllistynyt epäisänmaalliseen toimintaan. Esimerkiksi silloin kun hän vehkeili KGB:n kanssa edistääkseen Ahti Karjalaisen tuloa tasavallan presidentiksi.
- p- väykky
tässä väykyn oma todiste asiasta;
Otteita Paavo Väyrysen kirjasta ”Huonomminkin olisi voinut käydä”
”Tammikuun 14. päivän ministerivaliokunnan kokouksessa oli esillä ehdotus, että suostuisimme kaksinkertaistamaan takuumme kahdeksasta kuuteentoista miljardiin euroon, jotta koko 440 miljardin euron lainamäärä saataisiin käyttöön.
Esitin saman kannan, jonka olin kertonut edellisenä aamuna puoluehallituksen työvaliokunnalle. Suomen ei tule enää lisätä omia vastuitaan.
--- Torstaina nauhoitetussa Lapin radion pakinassa kerroin kantani myös julkisesti.
--- Me ministerit emme voi käydä sellaista julkista keskustelua, joka voisi vaikeuttaa velkakriisin hoitamista. Tämä on hankalaa ja demokratian kannalta vahingollista.”
- Kummo Koljonen
Kimmo Kiljunen
- Vihannes Jorolainen
Taitaa Väykky pudota nyt eduskunnasta. Onkin jo korkea aika päästä tuosta nilkistä, joka ei välitä muusta kuin omasta edustaan.
- Hyvä Paavo!
Väyrysen toiminta oli isänmaallinen teko. Oli oikein että hän vuosi Kokoomuksen ja kepuliberaalirottien maanpetoksellisen hankkeen
- 14+10
Väyrysellä on ennenkin ollut tapana toimia maanpetoksellisesti. Esim. vehkeillessään KGB-eversti Viktor Vladimirovin kanssa.
- Kummo Kuljunen
Vuotaja: Kimmo Kiljunen maankuulu seiväsmatkaaja.
Milloin SDP pyytää anteeksi? - Maggie!
Miksi Väyrynen edelleen tekee tällaisia välistävetoja? Eikö olisi äijän aika jo keskittyä bisneksiinsä?
- On bisnesten aika
Väyrynen makselee takaisin vanhoja kaunojaan. Häntä on kohdeltu väärin, kun hän ei ole päässyt presidentiksi, tai edes pääminsteriksi. Aina on joku muu vienyt ne paikat Väyrystä ennen. Kyllä siitä alkaa pikkuhiljaa kostosoppa kiehumaan noinkin vaatimattomalla miehellä kuin Väyrynen.
Väyrysen saa leppymään vain nimittämällä hänet elinaikaiseksi presidentiksi. Viva Väyrynen, viva rakentamaton bensa-asema ja kuuden tonnin velka!
- Arvo Johtaja
Tuollainen ketku se on ollut aina. Ei tämä yllätä.
- Sinkku-Kinkku!
Ei Väyryselle voi kertoa asioita luottamuksellisesti. Hän laulaa aina kaikki julkisuuteen, jos katsoo sillä ajavansa omaa etuaan jollakin tavalla.
- tottamaar
Noin on. Onhan tuo tietty jo vuosikymmenet.
- Vai oliko se....?
...Jyränki?
Wikipedia kertoo:
"... Poliisin tutkimuksissa oli käynyt kiistatta selväksi, että Jyränki oli hätäpäissään yrittänyt tuhota asiaan liittynyttä todistusaineistoa mm. vetämällä silppuamiaan asiakirjoja WC:stä alas. Poliisin rikostutkijat olivat kuitenkin onnistuneet keräämään osan papereista takaisin viemäristä..."
Tyypillinen sossu-spiooni! - Maanpetos?
Paavo Lipponen on ollut elämänsä aikana kaikkien tunnettujen tiedustelupalvelujen listoilla asiamiehenä. Wikileaks paljasti kuinka Paavo on kärrännyt salaisia asiapapereita USA:n lähetystöön.
Jos olisimme oikeusvaltiossa Lipponen istuisi oikeassa linnassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833298
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli352659Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.732259- 612258
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512191Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102163Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.191937- 621914
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201909- 861642