Suomen kansasta on sitä mieltä, että Kiviniemi oli väärässä
syyttäessään oppositiota epäisänmaalliseksi. Tässä Iltasanomien
gallup aiheesta:
Äänestys luotu 10.03.2011 klo 14:50
Oliko Mari Kiviniemen kommentti sopimaton?
58% Kyllä
42% Ei
Takaisin
Ääniä yhteensä: 24460
Ylivoimainen enemmistö
6
56
Vastaukset 6
- Prokusta päässä
Etkö häpeä demarina liittää nimerkkiisi keskusta?
Herasin tutkimus antoi selkeän vastauksen oppositon ylireakonnista.
Kimmo Kiljusen paljastuttua vuotajaksi on Kiviniemen lausunto todettava enemmän kuin aiheelliseksi.Tämä on sinulle selvästi liian vaikea asia käsittää, mutta ei yllätä yhtään. Yritän käydä todellista keskustelua keskustasta, en herjata, en haukkua, en ylistää vääriä asioita tai pimittää sitä, että kyllä keskustassakin voidaan olla erimieltä.
Minusta esimerkiksi Seppo Hietanen on tuonut täällä monta järkevää epäkohtaa esille ja aika vähissä on ollut asialliset vastaukset. Ei keskustelu omasta puolueesta tarkoita mitään lapsellista ylistystä, vaan keskustelua. Tuon avauksen tein sen takia, että toisessa avauksessa eräs nimittelijä esitti totuutena samanlaisen äänestyksen ja päätin esittää, että toisella tavalla kysyttynä samanlaisen äänestyksen lopputulos voi ollakin toinen. Positiivista kaiken kaikkiaan on se, että Kiviniemi ymmärsi pyytää möläystään nopeasti anteeksi ja vieläpä kahteen kertaan. Mitenkä suomessa asioita hoidettaisiin, että toiset yritettäisiin vaientaa valehtelemalla heidän olevan epäisänmaallisiksi. Muistetaan sentään se, että mekin voimme vielä olla oppositiossa ja hyväksyisimmekö silloin tuollaisen väitteen? Kiviniemi olisi luultavasti ensimmäisenä vaatimassa julkisuuteen noin valtavasti suomalaisiin vaikuttavaa asiaa, voimme jopa ajautua maksukyvyttömiksi, jos lainatakuita joudutaan nostamaan. Samaan aikaan valtionlainojen korot on nousussa ja se tarkoittaa myös meille suomalaisille todella kovia aikoja.
Riippumatta puoluekannasta, minä ainakin pidän muiden puolueiden edustajia isänmaallisina, he edustaa samalla tavalla suomea kuin me keskustassa.
Mutta tuo lapsellinen herjaaminen ja nimittely joutaisi jäädä pois, politiikassakin tilanteet muuttuvat ja vaihtuvat.
Veikkkaan, että Kiviniemellä ei kantti kestä edes vaalikamppailun pääsyä kunnon alkuun. Hermohan alkaa näköjään pettää jo nyt.
- 17.12.
Kiviniemi sanoi totuuden. On siinä Kiljusilla ja muilla epäisänmaallisilla lipostelua.
- kysyn vaan
onkos väyrynen vaihtanut sukunimeä?
kannattais minkkimarin ottaa lusikka käteen ja myöntää suuret mokat!! Oliko Esko Aho epäisänmaallinen, kun käännätti meidän äkyräsiiven Euroopan Unionin sopimuksen taakse? Olisi Paavo Väyrynen epäisänmaallinen, kun vastusti kaikilla mahdollisilla tavoilla Euroopan Unioniin liittymistä?
Noissa epäisämaallisuus-syytteissä kannattaisi olla tarkkana. Muistetaan Eino Uusitalon ehdotusta toisesta epäisänmaallisuuden päivästä.
Keskustan kannalta kaikki hyvin, kun Kiviniemi ymmärsi tai pakoitettiin pikaisesti pyytämään anteeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629