Ehdotan: Lambrusco Bianco,
tai jos tykkää Chardonnaysta, joka on vähän tummempaa ja rehevämpää:
Luna Negra Chardonnay.
Ehdotuksia vaan.
Hyvä kevätviini.
9
474
Vastaukset
- aurinko paistaa
Ensimmäisiin aurinkoisiin terassipäiviin roseeviiniä:
Pñascal Fresh (aika makea) tai Peñascal Rosado (puolikuiva).
Lambrusco toimii aina.
Chardonnay-rypäleestä maistelin viimeksi HOB NOB -viiniä, oli sopivaa ruoan kanssa, maistuu varmasti muutenkin. - osa-aika juoppo
Yli 250 vinkkua testattu. Valitse oma. Hinta kautta potku on ollut kriteerinä. Uusimaailma antaa hyviä löytöjä.
http://www.qulinaristi.com/11 Itse joisin kuoharia. Australialainen Taltarni Brutti, hieman erinlaista väriä kuin peruskuoharissa ja maultaankin monia parempi, ei kuitenkaan täysverinen Rose (Chardonnay 52%/Pinot Noir 40% / Pinot Meunier 8%).
Tämä voisi olla varsin helppo myös vähemmän kuohareita nauttineille olematta kuitenkaan mikään sokeriliemi. Itsellä jäänny monta kertaa hyllyyn folion pinkin värin vuoksi ;) Erittäin kuiva sokeria 12g/l.
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/580867- Getoutoffthisplace
Paskat. Se on hyvä seura. Tai vaikka kirsshberry. Sekin maistuu paskalta jos seura on sitä.
- berryiiiiiiiiiiii
Kirschberry on aina hyvää. Viileänä. Keskinkertainen karhunvattuviininikin on kelvannut nirsoillekin tutuilleni.
Ne ovat jopa melkein sanoneet sen olevan melkein täydellistä. Silloin minäkin olen saanut selitellä! Ja ihmetellä. Että tuliko siitä niin hyvää!!
Tota jos haluaa kirsikkaista viiniä, se on iisiä. Ottaa punkkua ja pistää siihen kirsikkatuoremehua tarpeeksi, Jälkkärinä todellakin kirschberry tai madeira on poikaa. Varsinkin jäätelön kanssa.
- Laatuu maksaa
Keväällä maistuvat hieman keveämmät viinit, oma rypäle on Piot Noir ja jos on rahaa riittävästi kannattaa satsata laatuun - ero on aika huomattava.
Alkosta edullinen Leyda Las Brisas Pinot Noir tai hieman hintavampi mutta i vielä mikään kallis Vincent Sauvestre Savigny-lès-Beaune 1er Cru Les Peuillets. Kallis mutta hyvä Camille Giroud Charmes-Chambertin Grand Cru. - smyygol
Puolimakea Blitz Riesling maistuu kesältä.
- yök.
Kyllä on paha , en tykkää alkoholin mausta, puhumattakaan että näkisin sitä ruokapöydässä
- Paskasuu
Olen tietämätön. Bourgogne punkku maistuu suussani. Rehevää ja täyteläistä.Ei kai se ihan paskaa ollut. Hinnasta päätellen. Helsingissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477