Laskussa ilmoitettava ALV ruotsissa?

Mikko91282

Verokantani suomessa on 23% ja myyn yksityishenkilöille palveluja sekä suomeen että ruotsiin. Tuleeko ruotsalaisille ilmoittaa laskussa Moms 23% (joka on verokantani suomessa) vai Moms 25% (joka on yleinen verokanta ruotsissa)?

4

1506

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko91282

      Yritykseni toimipaikka on siis Suomi. Ruosissa ei sijaitse mitään toimintaan liittyvää.

    • läläölä

      Silloin elät suomen lakien mukaan.

    • 4+1

      Kun myyt yksityishenkilölle Ruotsissa, menee Suomen ALV:n mukaan ja ALV on 23 %, sama kuin suomalaiselle kuluttajalle.

      Jos ruotsalaisella ostajalla olisi ALV-tunnus, niin myyt ALV 0 % ja ostaja lisää (ja vähentää) omassa kirjanpidossaan Ruotsin ALV:n. Ja tämä ilmoitetaan yhteistömyyntinä ALV-ilmoituksella. Eli samalla tavalla kuin silloin, kun oma yrityksesi ostaisi Ruotsista jotain.

    • Anonyymi

      Lakimiesten väkivalta mustelma, saksa, wc jedun 10 % seksi lehti, keskustelu sivu pyyntö.
      Valtakirja pakko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2238
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      895
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      681
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe