Yhteiskunnan kokonaisetu

Ydinvoiman tuiotannon on lain mukaan oltava Suomessa yhteiskunnan kokonaisedun mukaista. Siitä päättää eduskunta. Eduskunta siis katsoo jostain kristallipallosta, että nyt päätettävissä olevan ydinvoimalalupa on yhteiskunnan kokonaisetujen mukaista, usean vuosikymmenen, tai jopa sadan vuoden, ajan.

Eihän tuota pelleilyä usko kukaan. Jonkun ydinlaitoksen yhteiskunnallinen kokonaisetu voidaan tietää vasta kun se laitos on lopettanut toimintansa, jos vielä silloinkaan.

Mikähän mahtaisi olla se yhteiskunnallinen kokonaisetu Japanille niiden kahden nyt hajonneen ydinreaktorin rakentamisesta, käytöstä ja tuhosta? Entä mikä tulee olemaan OL3:n yhteiskunnallinen kokonaisetu?


Ehkä nuo kysymykset pitäisikin aloittaa perusmääritteiden analysoinnilla:

- yhteiskunta = talouselämä


No nyt täsmää- Noin määritellen esimerkiksi:

- yhteiskunnan kokonaisedun mukaista on, että ydinlaitoksen haltijan korvausvastuun suuruus ei muodostu esteeksi yhteiskunnan kokonaisedun mukaisen toiminnan harjoittamiselle.

Heureka! Se "yhteiskunta" löytyi kuin löytyikin :)

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        120
        1777
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1588
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        48
        1109
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        44
        1000
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        29
        929
      6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        50
        856
      7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        44
        822
      8. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        790
      9. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        778
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        37
        760
      Aihe