sähköä Japanissa.Voimaloita pysäytetty ja sähkölinjoja,muuntamoita ym. tekniikkaa tuhoutui tsunamissa.TV-kuvissa näkyi kun tsunami vei sähkölinjoja pylväineen kuin tyhjää vain.
4 miljoonaa ilman
Sähkäreille töitä
761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Säännöstelyn avulla pyritään turvaamaan mahdollisimman monelle sähköenergiaa.
on sähköt kokonaan poikki eikä heille säännöstelyt tuo apua.Ei linjoja,ei sähköä.Säännöstely koskee koko Japania ja esim. autotehtaat pysyy aluksi kiinni energiapulan vuoksi.He antavat osuutensa asukkaille.
poikki,koska avolinjoja tuhoutui todella paljon.Tilapäismajoitus on monen asunto pitkään.
Paljon pahemman tilanteesta tekee se, että 1 300 000 asukasta on vailla vettä ja monet muut ovat vailla elintarvikkeita. Myös polttoaineet ovat paikoin lopussa ja jäljellä oleville asemille on kilometrien jonot.
tieyhteydet on poikki maanjäristyksen jäljiltä,joten mainitsemiesi tarvikkeiden vieminen on vaikeaa.Polttoaineista sen verran että öljynjalostamo taisi olla tulessa eilen,mutta saivatko sammumaan en tiedä.
säännöstellään huoltoasemilla,mutta liikkuminen vähenee muutenkin kun kouluja ja työpaikkoja pidetään kiinni sähköpulankin vuoksi.
siellä tavalliselle ihmiselle.Koti tuhoutunut joten ei sitä sähköä sinne koskaan tulekaan.Saa nähdä antavatko enään rakentaa rannikolle asumuksia.