Amiskansan oma puolue

Onneksi on olemassa oma puolue myös hieman varjoon jääneelle kansanosalle. Pitäähän politiikkakin tarjota ymmärrettävässä muodossa vastaanottajien rajoittuneisuus huomioon ottaen: samaan tapaan kuin esim. Yle lähettää selkouutisia tai viittomakielisiä uutisia.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin. Hitsari kun olisi mielestään parempi journalisti, kuin maisterikoulutuksen omaava viestintätieteen maisteri ja sähköasentaja mielestään parempi talousmies laatimaan talouslaskelmia, kuin kukaan vaikkapa kansantaloustieteen alan yliopistokoulutuksen omaava.... Ja ehdottomasti jokainen kokonaan koulutusta omaamaton kymmenen vuotta kymmenen kakaran kanssa kotona istunut kotiäiti on parempi kertomaan naisten asemasta yleisesti suomalaisessa yhteiskunnassa, kuin kukaan korkeakouluttautunut akateeminen kanssasisarensa. Ja tietenkään emme tarvitse sosiaalitieteilijöitä tai filosofeja, kun tottakai filosofiasta laajempi käsityspohja yhteiskunnallisen debatin realistiseen ymmärtämiseen on kaikilla pelkän peruskoulun käyneillä ja Jussi Halla- ahohan muinaisslaavista väitelleenä kielitieteilijänä olisi toki pätevin ottamaan kantaa ihmisten sosiaalisen oikeudenmukaisuuden kysymyksiin, että ei siinä mitään sosiaalipsykologeja tai sosiologeja tai ihmistieteilijöitä tarvita tälle ihmisasiantuntijalle ja hänen näkemykseensä sanomaan mitään, kun on niin selkeärakenteisen nuivakan mukavaa meno ja tosi ihmisrakasta.

Lisäksi jokaiselle salipiereskelystä itsetuntonsa ja identiteettinsä rakentaneelle oma ohjelma YLE:n kansalliselle kanavalle, viikottainen mieluiten! Siellä sitten vertailtaisiin, että on nyt ahteri kaventunut puoli senttiä, kun otin vähän erikoisprotskujauhetta ja tälleen pumpataan perseeseen uu, ää massaa.... Pirun kultivoitunutta! Eikä tietysti mitään taidetta tarvita ollenkaan, jos et osaa maalata näköistaidetta, vaan persulainen elämäntaide- debatti viikottaiseksi: mamut sitä, mamut tätä, ostari sitä, ostari tätä uu ää on kasvanut eriarvoisuus osti joku tummaihoinenkin kaupasta ruokaa.... Mun nakeista pois!

Ja totta vitussa akateemisten koulutusmäärät pienemmiksi ja hitsareita lisää! Menkööt vittuun ne, jotka on liian hyviä koulussa! Ei tarvita tällaisia " herraskaisia nenän nyrpistelijöitä", jotka ei tajua, että vaikka mulla oli vitosen keskiarvo, olen tosi korkee älykkyydeltäni ja että mua vitutti ne, ne kun meni kouluihin ja kyllä mäkin olisin mennyt, mutta " olosuhteet" vaan esti, vaikka tosi nero ja teräväpää olenkin ja aina naureskelin niille, jotka vaikka opiskelee, koska musta "sydämen sivistys" ja sellanen rehellinen nöyrä meininki, ettei esitetä vittu mitään ja vittu pädetä missään kouluissa niinkun kutosta paremmilla arvosanoilla, on osoitus, että tässä ollaan kansalaisia, eikä mitään nyrpistelijöitä ja herrojen nuolijoita...

Äänestä
  • Isä-Timon omistama puolue on kaikkien heikkolahjaisten vaihtoehto ja sillä sipuli!
    Emen!

    Äänestä

PS voittaa vaalit....YLIVOIMAISESTI.....ja sitä juhlitaan......

Äänestä

Nyt pitäisi vielä kuulla, mitä persut tekevät odottamallaan jättimäisellä vaalivoitolla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vivalavida kirjoitti:

Onneksi on olemassa oma puolue myös hieman varjoon jääneelle kansanosalle. Pitäähän politiikkakin tarjota ymmärrettävässä muodossa vastaanottajien rajoittuneisuus huomioon ottaen: samaan tapaan kuin esim. Yle lähettää selkouutisia tai viittomakielisiä uutisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu