Tämä kirjoitukseni liittyy valitettavasti Paavo Lipposeen- ei vaalien takia, vaikka hän herää kuin talvikarhu hörisemään ulkomuistista jotain sosialismista juuri vaalien alla.
Hänhän on nyt wanha patu, eläkeläinen, joka ei pyri minnekkään, kun ei pääsekkään. Noh, konsultti on komea titteli kuten Uffen tapauksesta muistamme eli nostaa kaasufirmalta palkkioita - siis ei lahjuksia - että hommat hoituu.Mikäs siinä.Siitä ei pahaa sanaa.
Mutta sitten syntisiin ajatuksiin:
Minulle Lipponen on savolaistakin kierompi mies.Toivottavasti wikileaks julkaisisi aineistoa 70-luvun pulisonki sosialisti ( apteekit mm. piti sosialisoida...) Lipposen keskusteluista.Jos nyt ei Kiinankeisarin, niin vaikka DDR:n Stasin kanssa.
Ihmettelen mitä vellihousuja toimittajat on noinkin vätysmäisen tyhjän urahtelijan edessä kuin P.Lipponen.Sehän olisi suurta hupia kun örähtelijä häipyisi sikaniska punoittaen TV-Studiosta !
Säälittävintä historiaa tuntevana on, että Lipponen samaistaa itseään suurmieheen eli Väinö Tanneriin. Voi kun kuulisi Tannerin kommentit tästä tuuliviiristä ja tärkeilevästä savolaisjuntista !
Rippituoli ! Kaikenhuippuna tämä vale-Mooses ilkeää mennä pitämään poliittisia saarnoja kirkkoon ! Perkele ! Ei mitään häpyä äijällä ! Ei mitään.
No, ne saarnat oli tekopyhempiä kuin vakipastorit olisi pystynyt pitämään Lipposen hurskastellessa köyhyyttä suomessa, joka räjähti rajuina sosiaalietujenleikkauksina mm. lapsiperheiltä hänen juostessa pääministerinä tv-kameroita karkuun. Ja se oli muka miehekästä ?
Tunnustin pahimmat ajatukseni vätysmäisestä solmionkantajasta.
Mitään pahaa en hänelle tietenkään toivo. Toivottavasti vaalien mentyä keskittyy muistelmiensa rustaamiseen ja jättää ainakin saarnastuolit !
Syntisiä ajatuksia
rjkraftberg-froberg100
0
354
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26974- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568835- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627- 66625