3. reaktorissa tapahtui vetyräjähdys noin klo 11.08
japanin aikaa maanantaina (suomen aikaa 04.08 maanantaina).
(puoli tuntia sitten)
rakennus tuhoutui huomattavasti pahemmin kuih 1. reaktorissa.
3. reaktorin rakennuksen tukirakenne sortui ja savuaa edelleen..
japanin aikaa maanantaina (suomen aikaa 04.08 maanantaina).
(puoli tuntia sitten)
rakennus tuhoutui huomattavasti pahemmin kuih 1. reaktorissa.
3. reaktorin rakennuksen tukirakenne sortui ja savuaa edelleen..
Vastaukset 30
Vanhimmat
http://areena.yle.fi/player/index.php?stream=2234&language=fi
6 richterin maanjäristys on tapahtunut reilu tunti sitten..
Tsunamia ei ole tullut, mutta muuten muutaman metrin aaltoja on tullut rantaan onnettomuusalueella.
Luultavasti myrsky nousemassa alueella muutaman tyynen päivän jälkeen..
Tarkka aika taisi olla vetyräjähdykselle
klo 11.01 ma japanin aikaa.
Suomen aikaa klo 04.01 maanantaina.
7 henkilöä kadoksissa voimalan läheltä...
taisi tulla 7 raatoa vetyräjähdyksessä.
Vedenpinta reaktori 3.
-1800 mm eli 1.8 metriä normaalia alempana vedenpinta 3. reaktorissa.
polttoainesauvat veden peitossa ??
Ei mainintaa..
Mitään säteilyvuotoa ei ole voinut tapahtua, koska Japanin ydinvoimalat ovat niin varmoja laitoksia.
http://i1107.photobucket.com/albums/h384/reactor1/BoilingWaterReactorDesign_3.jpg
http://tinyurl.com/6epg4hq
Ei nyt sentään ruveta lässyttämään paskaa.
Tulihan sieltä radioaktiivista vuotoa ihan selkeästi.
Muistaakseni 1 reaktorin vedenpinta taisi olla -3 metriä normaalin alapuolella,
kun he aloittivat meriveden syöttämisen laitokseen..
1 ja 3 reaktori ovat erilaisia, joten pitäisi saada jostain kaivettua esiin
milloin polttoainesauvat paljastuvat..
sulla on viisastenkivi taskussas tuon tiedon saatuas, millä estät mannerlaattojen liikkeen ja sitä myötä ydinreaktoreille aiheutuvat hankaluudet?
Kumma ettei ne ole sua sinne jo tilanneet.
Ihminen on hetken hurma ja turha vehje kun maapallo tekee omia liikkeitään. Oman navan ympärillä pyöritään niin pitkään kuin luonto sen sallii.
Itseä ei kiinnosta ihan mahdottomasti millon ne sauvat paljastuivat vaan se että laitoksen väki sais jäähdytysjärjestelmät toimimaan suht hätäseen.
Ei ole vaarallista ei, saattaa vaan tulla kolmisilmäisiä ja yksikätisiä vauvoja naisille jos on altistuneet..
Ei se tietysti isoille miehille ole vaarallista tietenkään, ei siihen heti kuole.
Olis mielenkiintoista nähdä videota ydinvoimaloiden sisältä. Miten tapahtuu paineen mittaus, onko huippumodernit sähköiset anturit korvattu höyryvetureista tutuilla mekaanisilla painemittareilla?
Tietoa ei varmasti tipu, koska Japani on huipputeknologian edelläkävijä.
Kunnia ei anna myöten, että voitaisiin näyttää miten valvonta tapahtuu
ilman sähköä.
Nämä ydinvoimalat menevät kaikki romuksi. Joudutaan rakentamaan
uudet, toivottavasti ne pykätään saaren Kiinan puoleiselle rannalle.
Olisi älytöntä rakentaa samalle Tsunami rannalle.
Äkkiä rahat pois vakuutusyhtiöiltä ja japseista jos on siellä nyt viimeistään jokainen penni pois...
Eikös se mene pikemminkin silleen että nyt sielä, ainakin kuvien pohjalta, on mestaa mitä rakentaa?
Pikku liike laatassa ja jo tuli hyvä kohde rakennusteollisuuden sijoituksille. Tosin, mikäli tienoon radioaktiiviisuus karkaa käsistä, saattaa olla vaikea saada raksamiehiä tontille. Josko noi maassamme himmeissä hommissa olevat ulkomaanelävät saataisiin hokuteltua sinne?
Noiden ydinvoimaloiden paikat ja lähialueet suljetaan pysyvästi joiksikin tuhansiksi vuosiksi sen jälkeen kun niihin on satu betonia päälle, ei niille ole muuta tehtävissä.
joo kyllä se raha on tärkeämpi kuin ihmishenget kyllä olet typerä auta ihmistä hädässä eipä sulla ole aivokopassa aateleppa kohdallesi tai älä aattele aattele vain rahojasi muulahan tässä maailmassa ei ole väliä
toisen kurjuus huolestuta ennenkuin sattuu tarpeeksi lähelle tapahtuma mikä herättää. Ensin oma napa ja sitten kaverin, noin se vaan menee.
Eipäs aleta saapastelemaan asioista joiden laajuutta on täältä käsin mahdoton tietää, kunnioittakaa ja ihailkaa ennen Japanilaisten tyyneyttä, sivistynyt käytös säilyy tiukassakin paikassa !
Tekisi mieli sanoa rumasti, menossa tuossa taustalla "Pelkäätkö Ydinvoimaa" keskustelu radiossa, juuri parhaillaan soittaa joku aivopesty idiootti (kokoomuslainen?) täysin aivopesty suomalaisen ydinvoiman suhteen.
Mitä tulee japanilaisten tyyneyteen, hehän ovat muutenkin varsin raakoja(delfiinimurhat jne.) ja historiasta tiedämme mm.kamikaze lentäjät ja sotilaat, jotka vangiksi jäännin uhatessa räjäyttivät itsensä käsikranaatilla.
Taustalla on siis täysi raakuus ja piittaamattomuus, että kyllä ne kestävät kumarrellen ja kohteliaasti toisiaan kiitellen tämänkin omaa hölmöyttään luomansa ydinvoimahelvetin!!
Vain typerät ja vastuuttomat rakentavat ydinvoimalaitoksia tuollaiselle maaperälle ja erityisen umpityhmät ydinvoimaa yleensäkään minnekkään, näin se vaan on, eikä yhteinen kärsimys kirkasta ketään, eikä Suomessakaan!!!
kuluttaja, oletko koskaan katsonut oikeen kunnolla sinne peiliin, että minkälainen ihminen siellä asustaa? Mietitkö esim. tonnikalapurkkia ostaessasi, että se on mahdollisesti ryöstökalastusta ja että tonnikalat ovat uhanalaisia eläimiä? Tai että minkälaisista kanaloista ostamasi kanafileet ovat peräisin? Mitä kärsimyksiä eläimet joutuvat kokemaan, jotta sinun on helppo ostaa pakastealtaasta ruokaa, jonka sähkö on peräisin ydinvoimalasta????? Suosittelen luomuporkkanaa suuhun ja siihen tyytymistä!!!!!!!!! Kyllä, ryhdyin itse vegaaniksi juurikin näistä syistä, koska ajattelen.
löytyy petraamista, myös itseltäni.
Pakko olla realisti. Hyvä kun paukkuisi oikein kunnolla.
Muuten emme opi eikä ydinvoimasta päästä eroon.
Ikävää ja valitettavaa että japsit saavat kärsiä kun maailman eliitti kärsii HULLUN IHMISEN TAUDISTA.
Jos "pääsemme" ydinvoimasta nykysysteemillä eroon, niin se tarkoittaa maailmantasolla satoja tuhansia kuolleita joka vuosi, sillä se korvaava tekniikka on hiilivoimaa ja ne pienhiukkaset tappavat ihmisiä jo nyt joka päivä.
Venäjälläkin oli kesällä hurjat luvut kuolemantapauksissa kun ihmiset hengittivät metsäpalojen pienhiukkasia.
Ja pitää myös muistaa että tupakka on käytännössä ihmisille paljon merkittävämpi säteilylähde kuin mitä ydinvoima on, sillä tupakan tuotanto sitoo tuotteeseen maaperän säteileviä alkuaineita ja nämä myös kertyvät keuhkoihin.
miksi siis lopettaa tupakointia? Ei mitään järkeä niin kauan kuin tehtaat pössyttelee ja vedet saastuu.
Tämä ydinvoimaonnettomuus on käänteinen versio Chilen kaivosonnettomuudesta. Joka päivä kuullaan vielä huonompia uutisia.
Pahoittelen tietysti näiden tuhansien kuolleiden kohtaloa. Kun se oiken
alkaa koetella, niin koettelee kunnolla.
Kyllä japanilaiset tästä vielä nousevat. mutta rankka taival on edessä.
Se suuri Tokioon ennustettu maanjäristyskin on todennäköisyys-
laskelmien mukaan mahdollinen. Se on vain ajan kysymys.
Furushimassa ei ole kuollut ydinvoimalassa radioaktiivisen säteilyn vuoksi ketään. Kolmen henkilö voimalassa altistui lauantaina säteilylle ja maanantaina 11 henkilöä. Nämä kumpikin tapaus liittyivät vetykaasuräjähdyksiin.
Yksi henkilö kuoli paineiskun vuoksi lauantaina nosturissa vetykaasuräjähdyksessä.
Ydinvoimalat EIVÄT LIITY MILLÄÄN tavalla tsunamin aiheuttamiin kuolemiin.
Tsunamin aiheuttamassa tulvassa kuoli kymmeniä tuhansia ihmisiä.
mua pelottaa enemmän toi ydinvoima ku mikään muu
3 reaktorin ulkopuolella kaasuräjähdys
1 reaktorin ulkopuolella kaasuräjähdys.
2 reaktori kaasuräjähdys ehkä suojakuoren sisäpuolella.
2. reaktorin suojakuori revennyt ja 3. reaktori alkanut savuamaan, ykösreaktorista kuulunut räjähdys. Tilanne hallinnassa.
4. reaktorissa tulipalo
evakuointialue laajenee 20 km.
Säteilylukemat jo 100 millisieverttiä voimalan lähistöllä.
Tarkoittaa siis 100 000 mikrosieverttiä, eli ei todellakaan enään ihmisen paikka.
400 millisievertiä
150 millisievertillä tilapäisesti fertiiliksi, eikä tarvitse ehkäisyä vähään aikaan...
500 millisievertiä eli 500.000 mikrosievertiä aiheuttaa muutoksia soluissa, mutta ei ole vielä tappava.
10 kertaa tuosta rajasta on toipumisen raja
ja 20 kertainen tuo 500 millisievertiä on varma kuolema