"Ulkoministeriö on tavoittanut kaikki Japanissa ministeriön tiedon mukaan olevat suomalaiset. Ministeriön mukaan kenenkään ei tiedetä loukkaantuneen. Ministeriön mukaan onnettomuusalueelta tavoitetut ovat voineet olosuhteisiin nähden hyvin".
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kaikki suomalaiset kunnossa Japanissa/1135264455924?ref=rss
Myös Ruotsi, Tanska ja Norja ovat kertoneet saaneensa yhteyden kaikkiin katastrofialueella olleisiin kansalaisiinsa.
Maat ovat kehottaneet kansalaisiaan välttämään matkustamista Koillis-Japaniin. Ranska taas neuvoo lähtemään vitun liukkaasti Tokion alueelta.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Kaikki suomalaiset kunnossa Japanissa/1135264455924?ref=rss
Myös Ruotsi, Tanska ja Norja ovat kertoneet saaneensa yhteyden kaikkiin katastrofialueella olleisiin kansalaisiinsa.
Maat ovat kehottaneet kansalaisiaan välttämään matkustamista Koillis-Japaniin. Ranska taas neuvoo lähtemään vitun liukkaasti Tokion alueelta.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Joo kyllä se nyt kannattaa olla matkustamatta,jos haluaa hengissä säilyvän,järki käteen vaan ja suomessa on hyvä toistaseksi olla,mut entä sitten kun niitä ydinvoimaloita tehdään,miten sitten meilläkin käy ,niinpä siinäpä ongelma onkin ..viranomaiset ovat aina väärässä,tai ainakin paljon myyöhässä tapahtuneesta,sekä mitä luultavimmin ihmisille se kerrotaan vaan paljon myöhässä,ettei keretä suojautus ei haluta syitä heti omaan nilkkaan .
Ydinvoimahan on osoittanut tässä kestävänsä lähes mitää vaan. Maanjäristys, tsunami, sähkökatko ja edelleenkään ei ole polttoaine päässyt maailmalle. Jos vesivoimalaam iskisi tsunami padot lentäisi hittoon ja aalto tappaisi kaiken alajuoksulla. Hiilikaivoksissa kuole ejoka vuosi pataljoona miehiä.
Juups hyvä juttu, mutta en siltikään menisi kenenkään noiden kanssa naimisiin, kun voi tulla vammainen lapsi jos on saanut säteilyä vähänkin..
Wau, kiinnosta tippaakaan muutama suur-suomalainen tuol seassa. Ongelmista pienin.
niin on juu pientä omiin isoihin asuntovelkoihin ja perhettä täytyy koittaa yhä kallistuvilla ruoilla ruokkia
Saako datsuniin enää osia ????
Joo suurin hätä on meillä täällä Suomessa, kun korot nousee ja ruoan hinta nousee. Voisivat lähettää jonkun apupaketin tännekkin.
... joopa joo, mutta entä minä...
Niin, todellisia ongelmia on aika vähän mutta kun esim. katselee jotain tekstaripalstaa sanomalehdessä niin kyllä me ainakin valittaa osataan. Ja kohtahan ne on taas koiranpaskat näkyvissä kun lumet sulaa, eiköhän siitä taas nouse sellainen itkuvirsi, että jonkun japanin ongelmat jää kyllä toiseksi.
Jos joku olisi kuollut, niin verottaja olisi otis PENIS tanassa rynnännyt omaisien kimppuun lisäveroineen..
Kuka hullu voi edes tukea verottajaa?
Jotkut suomalaisreissaajat tässä nyt onkin varsinainen uutisaihe. Maassa on tuhoutunut kokonaisia kaupunkejaja, ydinvoimaloita ja yli 10000 ihmistä on kuollut ja meidän uutisissa jauhetaan, että suomalaisilla ei tiedetä olevan hätää. Tsiissus mitä vähä-älyisiä mössyköitä.
Taidat itse olla vähän älyä vailla. Suomalaisista jauhetaan katastrofien sattuessa Suomessa sen takia, että Suomessa on tietoja kaipaavia läheisiä, joilla on hyvin vähän mahdollisuuksia tiedonsaantiin, kun paikalliset yhteydet ovat jumissa.
Suurlähetystö on omaisia varten eikä kokokansan uutislähetykset.
Suomen ulkoministeriö järjesti suomalaisten hausta oikein jännitysnäytelmän. Luvut pienenivät moneen otteeseen, ja Stubb jo ehti varoittelemaan suomalaisuhreista. Ruotsissa poistettiin heti suurin osa etsiskeltävien listoilta ilman mediamylläkkää, sillä oikeasti ei voi olla mahdollista, että Suomesta oli Japanissa 800 hlöä ja Ruotsista 50 hlöä. Stubb teki suomalaisuhrien ettimisellä selkeästi vaalikampanjaa ja sai naamansa televisioon monta kertaa. Stubbin pisteet laski pakkasen puolelle!
Sitäpä juuri vaalimainosta, mutta millä hinnalla. Pitääkö siellä olevien saada ensin säteilyä tarpeeksi, että saavat oikein näyttää osaamistaan säteilyn uhrien hoidossa nämä kohlot? Eipäs riitä kantti kehoittaa Suomalaisia lähtemään Japanista välittömästi.
Jos on niin vitun urpo ja ei osaa huolehtia itsestään ulkomailla niin jääköön sinne.Pari suomalaista sinne tänne,ketä kiinostaa.
Ei ainakaan sinua
Kun se liukkaus vaihtelee nin kuinka liukkaasti
Ei tätä oikein voi nauramatta vakavaa asiaa nähdä.
70-luvulla SA intissä laitettiin sadeviitta päälle ja kun laskeuma oli ohi niin havuilla pyydittiin pois ne erittäin vakavat radioaktiiviset laskeumat. Sitten taas mentiin ja jatkettiin taisteluita...:)
Nyt on tietysti tiedotettava, että Suomessa .....sitä ja sitä tutkitaan asiaa.
Japani on todella kehittynyt valtio, jossa riskit on hoidettu aivan eri tavalla kuin vaikkapa Venäjällä tai Suomessa. Ei auta kehua sillä, että meillä ei tule olemaan maanjäristyksiä. Esim. terroriuhka ei taatusti tule rajoja katsomaan, se on tosiasia, jota väheksytään.
Hävettäisi olla tuolla Suomen ministeriöissä joissa näitä uhkia ja tapahtumisia tiedotetaan.
Muistan tuon ohjeen suojautumisesta, ihmetytti sen kehittyneisyyttä
Sama kun suojautua punkkeriin ja ottaa Jalostajan hernekeitto purkkei mukaan
Silläpä juuri sieltä olisi tultava pois, kun säteilyä on saatu se on ja pyysyy lopuun asti elämää kitusissa.
1000 vuotta!
http://007fcc0f.tinylinks.co
Hurrei! Hyvä Suomi!
No ei nyt sentään.
Eipä tässä muutamat Suomalaiset paljoa paina, kun huomioi koko katastrofin nousevat uhriluvut ja koko järkyttävän kokonaisuuden.
Harmin paikka. Japanilaiset ovat niin mukava, ahkera ja fiksu kansa!
Monikohan tunnettu tai merkittävä henkilö on joutunut tuolla jo kalman uhriksi?
Liikalihavuuteen, tupakkaan, huumeisiin ja viinaan kuolee vuosittain ennenaikaisesti noin 600 miljoonaa ihmistä.
Kuka jaksaa ajatella jotakin pikku tsunamia?
https://docs.google.com/document/pub?id=1oR7mRBNCog-FeVrtl0dD4Suoi2hL0XE4YOoAPdCyZ3w Meinas tulla itku kun näitä luin.
Välillä hävettää olla suomalainen kun näitä Suomi24:n kommentteja lukee.