Mari Kiviniemen (KEPU) puheet euromaiden rahavastuista näyttävätkin osoittautuvan kyseenalaisiksi.
Kiviniemi ei ole puhunut totuudenmukaisesti Suomen rahavastuista euroalueen vakausrahastossa. Vanhanaikaisesti sanottuna Kiviniemi valehteli tästä asiasta tiedotusvälineille viime viikolla.
Kun 440 miljardin vakausrahasto otetaan kokonaisvaltaisesti käyttöön, eli rahasumma nousee 250 miljardista 440 miljardiin, se edellyttää [rahavastuiden] nostamista. Näin on kerrottu englantilaisissa, saksalaisissa ja ruotsalaisissakin lehdissä.
Pääministeri Kiviniemi valehteli viikonlopun euroalueen kokouksen jälkeen, että Suomen vastuu ei kasva.
Saksalainen Bild-lehti kirjoittaa, että Saksan on taattava jopa 250 miljardia aiemmin luvatun 123 miljardin euron sijasta.
Se tarkoittaa Suomellekin määrän tuplaamista kahdeksasta miljardista 16 miljardiin.
Kristillisten Bjarne Kallis ihmettelee Puheenvuoro-blogissaan Kiviniemen puheita suhteessa saksalaislehtien tietoihin.
- "Jos saksalaisten vastuu kasvaa, on lopputulos sama kaikille euromaille. Eduskunnassa tullaan varmasti käymään debattia tämän kysymyksen tiimoilta ennen eduskuntatyön päättymistä", Kallis kirjoittaa.
Voihan tietysti olla, että Minkki-Mari ei ymmärtänyt yhtään mitään mitä EU-kokouksessa puhuttiin. Eihän Kiviniemi ole näitä välkyimpiä.
Kiviniemi valehteli tiedotusvälineille Suomen takausvastuista!
19
196
Vastaukset
- Mestari Fuchs
Taas yksi sammakko tämän Minkki-Marin suusta.
- näin on näreet
kiviniemi- jäätteenmäki linja se kepun tiellä pitää, mitä tulee totta puhumiseen...
- Tota noin
Joko Suomen eduskunta on tehnyt asiasta päätöksen? Vai puhuiko Kiviniemi sittenkin totta?
- Ihmetellen??
Kertokaa missä on päätetty ja mitä?
Näyttää kovasti, että valtiovarainministerit eivät ole päässeet sopuun teidän päätetyiksi väitetyistä asioista - Jo riittää!
Kiviniemi on täysi pelle. Hän ei ilmeisesti EU:n huippukokouksessa ymmärtänyt mistä puhuttiin. Ei ole Minkki-Mari mikään hengen jättiläinen.
- maitotonkka
Kiviniemi ja Katainen yrittivät ketkuilla nimien vetelemisen takauspapereihin vaalien yli, mutta käry kävi !
Jos edukunta ei heille anna tänään epäluottamuslausetta, se tulee varmasti vaaleissa.- Juhakossi
Kiviniemi on liian suurissa saappaissa. Hänen kykynsä eivät riitä pääministerin viran hoitamiseen. Jopa Matti Vanhanen alkaa näyttää Kiviniemen rinnalla älyköltä.
- annas olla kun....
jopas vitsin murjaisit....
- Wallu Walgren
Ei saa sanoa, että Mari Kiviniemi valehteli. Pitää sanoa: Mari Kiviniemi puhui muunneltua totuutta.
- Tuure Juhola
Suomalainen europarlamentarikko myös osoitti Minkki-Marin valehdelleen tässä(kin) asiassa.
- Nyt järki käteen
Kiviniemi puhuu mutta ei sano mitään, ei vastaa kun kysytään ja EU kokouksissa sanoo asiat toisin kuin kotosuomessa.
Miten tälläinen henkilö voi olla pääministeri?!
Toisaalta, jos kansalaisista 2/3 osaa ei edes tiedä hallituspuolueita (äsken julkaistun tutkimuksen mukaan) ei ihme, että pääministerikin on mitä on... - Poronkusta
Kiviniemen oli ehdottomasti pitänyt heti luvata 30 miljardia lisätukea ja lopettaa Suomelle häpeäliset neuvottelut. Miksi me pihistellään, summa on helppo kerätä suurituloilta veroina.
- Sorsu Pessu
Näihin Kiviniemen valheisiin se Kepu kompastui vaaleissa.
- Niin tai näin
Onko muka uutinen, että kepuli valehtelee? Kiviniemen tapauksessa saattoi asiaan vaikuttaa myös se toinen kepulainen ehtymätön voimavara, tyhmyys.
- C.G.E. Mannerheim
Uutinen olisi jos kepuli kerrankin puhuisi totta.
- _
:
- O.O.
koskapa kepulainen ei valehtelisi?
- Nokia Lumia
Ainoa aika kun kepulainen ei valehtele on se kun kepulainen nukkuu.
- utelias vonkaaja.
Hei onko marin namussa karvoja?? vai kiitorata sheivattuna??
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2446818Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534863Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393743Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683616Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233521SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713293Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435