En voi mitenkään ymmärtää tämän KTS:n vuodatuksia.
Hän itse on niin luterilainen kuin vain voi olla ja siitäkin huolimatta lietsoo vain vihaa yhtä ihmisryhmää kohtaan aivan silmittömästi.(=rasisti)
Uskon, että myös toi aikaisempi kirjoitus on KTS:n ja sehän sisälsi täyttä PASKAA, siis muka Juutalaisilla, Kristityillä ja Muslimeilla olisi sama Jumala, EHEIIII ei todellakaan ole, vaan Juutalaisten Jumala ja Kristittyjen Jumala ON SAMA, mutta Muslimien "jumala"(allah=jumala arabiaksi) on kylläkin aivan joku muu "olento" siis saatana.
Asia on näin, uskokoon kuka mitä haluaa.
Hän itse on niin luterilainen kuin vain voi olla ja siitäkin huolimatta lietsoo vain vihaa yhtä ihmisryhmää kohtaan aivan silmittömästi.(=rasisti)
Uskon, että myös toi aikaisempi kirjoitus on KTS:n ja sehän sisälsi täyttä PASKAA, siis muka Juutalaisilla, Kristityillä ja Muslimeilla olisi sama Jumala, EHEIIII ei todellakaan ole, vaan Juutalaisten Jumala ja Kristittyjen Jumala ON SAMA, mutta Muslimien "jumala"(allah=jumala arabiaksi) on kylläkin aivan joku muu "olento" siis saatana.
Asia on näin, uskokoon kuka mitä haluaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Arabiankielisen Uuden Testamentinkin mukaan Jeesuksen Isän nimi on "Allah", joten se siitä.
Älä viitsi jauhaa tuota paskaa. Totta kai se kirjoitetaan Uudessa Testamentissä arabiaksi Allah(=Jumala)
kenenkään jumalaa ei ole, joten onko sillä merkitystä miten missäkin käännöksessä jumalaa nimitetään? Kristinuskossa nyt vain jumaluus on sikäli erikoinen että hänet pannaan tulemaan ihmiseksi -juutalaiseksi. Sen sijaan että ihmiset yksinkertaisesti ymmärtäisivät koko ajatuksen mielettömyyden he takertuvat yhteen yksityiskohtaan. Antisemiitti joka uskoo jumalaan ja Jeesukseen on tietysti hirmuisen dilemman edessä: valinta ei ole voinut kohdistua juutalaisiin- hehän ovat muita ihmisiä huonompia ja syypäitä suurin piirtein kaikkeen maailman pahaan- ei liioin Jeesus voi olla juutalainen, koska ei silloin olisi hyvä, vaan halveksittava aliolento. Pulmaa ei yleensä älytä ratkaista ymmärtämällä että kaikki uskonnot ovat ihmisten tekemiä ja keksimiä , vaan riiputaan kiinni ilmeisesti jonkin iankkaikisen elämän toivossa jumalassa ja Jeesuksessa. Ainoa ratkaisu silloin on tuo KTS:n käyttämä: Jeesus ei "oikeasti" ollutkaan juutalainen , mutta siinä messiastraditio -jota ilman Jeesus ei ole ymmärrettävissä- on pahana kompastuskivenä. Selkeää linjaa ei saada aikaan , raivo juutalaisia kohtaa kasvaa , lopulta poukoillaan sinne tänne kuten KTS:välillä gnostikko , välillä arkkipiispan tukija no yksi, milloin mitäkin, mutta aina juutalaisuuden vihaaja.
Islamissa jotkut ovat löytäneet tilapäisen pakopaikan mutta sekin edellyttää islamin ja sen syntyhistorian täyttä tuntemattomuutta.
Minua lähinnä säälittävät nämä omaa oloaan helpottaakseen täällä raivoavat pikku uskovat. Jumalaa ei ole ,rauhoittukaa nyt jo! Miettikää lähi-itääkin ihan kuin mitä tahansa muuta maailman konfliktia. Jos teitä häiritsevät fundamentaalikristityt mielipiteineen, heistä Israel ei ole vastuussa.
ilman mitään fundaamista voi todeta, että Jumala on tärkeä juttu useimmille juutalaisille.
juutalaiset eivät ole siis ollenkaan jumalatonta sakkia, kuten viestistäsi voisi asian ymmärtää.
Siispä olisi sinunkin parasta lukea juutalaisten Raamattua tai ainakin kristittyjen Raamattua, niissä kun ei allahin nimeä tunneta, mutta kylläkin tunnetaan monia pakanajumalia, joiden joukkoon allahkin lukeutuu. Allah on sama kuin monien luonnonkansojen jumala, ja islamiin on ympätty sen verran viittauksia kristittyjen Raamatusta, että monet kristitytkin eksytettäisiin.
"Jumalaa ei ole ,rauhoittukaa nyt jo!!"
mistä sait tämän salatun viisauden, laitatko lähteen näkyviin, vai vetäisitkö omasta telkänpöntöstä?
jos haluat taittaa peistä uskostasi/epäuskostasi, niin vaihda tuohon viereen ateismi-palstalle.
Sen verran näistä yksijumalisista uskonnoista muille keskustelijoille. että tietysti se on sama jumala, kun niitä on vain yksi!. Se kuinka hyvin vajavaiset ihmiset sen sitten kirjoihinsa ja toisilleen selittävät vaihtelee kyllä.
että suuri osa juutalaisistakin uskoo edelleen jumalaan. Kirjoitukseni oli osoitettu kristityille antisemiiteille, jotka tulevat tänne saarnaamaan vihaansa. Jos kristinuskon juutalainen alkuperä on heille liikaa ja maailman pahuuden syy, olkoot uskomatta tai vaihtakoot muuhun uskontoon. Aivan turha tulla tänne kiukuttelemaan asiasta, jonka kanssa valtaosa ihmisistä elää sovussa- olivatpa uskovia tai eivät.