Pappi jakaa viinin lusikalla. Tulee mieleen että eikö tässä ole ongelma tartuntatautien suhteen -samasta lusikasta vuoronperään kymmenille ihmisille...
Jollain voi olla flunssa vaikkei vielä oireile.
Miten tämä asia on hoidettu / suhtaudutaan?
Jollain voi olla flunssa vaikkei vielä oireile.
Miten tämä asia on hoidettu / suhtaudutaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ylipäätään ihmisten parissa ollessa voi saada flussan. Ehtoolliselle ei mennä flunssaisena.
..entäs herpes, sikaflu, mrsa ja muut sairaalabakteerit joihin ei ole edes aina hoitoa?
Eikö muilla tosiaan ole tästä mitään näkemystä? Onko todella niin ettei ongelmia esiinny, ja asiasta ei siksi edes puhuta?
On toiminut 2000 vuotta. Ei tarvetta muuttaa. Tätäkin kyselee ei-ortodoksit. Ortodoksille ei tulisi mieleenkään ajatella että ehtoollisesta (Kristuksen Ruumis ja Veri) voisi tarttua taudit.
Ehtoollinen on sakramentti, Kristuksen ruumis ja veri, pyhitetyistä ehtoolislahjoista tai -maljasta ja -lusikasta ei saa mitään. Paitsi siunauksen itselleen.
On typerää alkaa edes hehkutella näillä taudeilla. Huomaa että kirjoittaja ei ole uskovainen sitten missään määrässä.
Ja todellakin: oikeesti fiksu pysyy muutenkin kotona jos on kipeä. Eihän töihinkään mennä sairaana.
Pitäisikö hepatiittia sairastavan pysyä aina kotona tai aidsia sairastavan tai sairaalabakteeria sairastava?Kaikki sairaudet kun eivät ole pelkkiä "flunssia".
Mitä sinä oikein kuvittelet, että kaikki maailmassa ovat syntyneet tietämään ortodoksiset tavat ja käytännöt.Taidat rakastaa käännynnäisten morkkaamista?Kyllä kirkkooon liittyvän halutaankin kyselevän asioita eikä oleteta että he tietävät.
Eivät kaikki ortodoksitkaan tiedä edes itse mikä on oikein.He ovat saaneet ortodoksisuutensa perintönä ja luulevat että suusta suuhun opiskelematon ortodoksisuus heidät pelastaa eikä usko.Kyllä ortodoksisuus on myös osittain tietoakin sen uskon ohella.
Hopea että alkoholi ovat miedosti antiseptisiä aineita itsessään.Usko on sitä että luotetaan Jumalaan.
Ehtoollinen on oma valinta.Jos sairastat jotain vakavaa tautia mieti itse tai keskustele lääkärisi kanssa.Joillakinhan voi olla alentunut immuniteettikin.Papitkin kyllä vastaavat mielellään kysymyksiin, ei pidä arastella kysyä.
Jos tarttuisi, pitäisi aktiivikirkossakävijän sairastaa keskimääräistä enemmän mutta pitääkö se paikkansa?
Kai ihmisillä sen verta järkeä on, etteivät tule kirkkoon sairaina.
Suorasta päin naamaa yskiä röhimisestä luulisin enempi tautien tarttuvan. Jotkut on sellaisia sankareita, että työpaikallekin vääntäydytään sairaana. Suorastaan tuntee miten tautipasiliskot pöllähtää päin jo huoneilmastakin...
Jos ihmiset noudattaisi ortodoksista tapaa pestä käsiään esim. ennen ruokailua, vähemmän sairasteltaisiin flunssia.
Itse olen käynyt kirkossa talvella, mutta en ole sairastellut flunssia vuosikausiin. Pesen kädet aina kun tulen kotiin esim. kaupasta ja ennen kuin alan tehdä ruokaa.
Tautien vaara on olemassa mutta riskiä on turha liioitella. Ehtoolliselle osallistuu aidsia, herpestä, hepatiittia ja vaikka mitä tauteja sairastavia ihmisiä. Tavallisesta flunssasta puhumattakaan. Osa pärskivistä menee huoletta ehtoolliselle, vaikka voisi hyvin pysyä poissa kotona tervehtyäkseen ja muita ihmisiä suojellakseen.
Pyhät lahjat eivät suojele itse itseään enkä ymmärrä kuka on tällaisen väitteen keksinyt.
Katolinen kirkko ei ole koskaan eikä missään opettanut, että Kristuksen veri ja ruumiis suojelisivat tartunnoilta tai olisivat niille immuuneja. Päinvastoin se opettaa, että viini ja leipä säilyttävät fyysiset ominaisuutensa, vaikka ne substansseiltaan muuttuvat Kristuksen vereksi ja ruumiiksi. Tätä sanotaan transsubstantiaatio-opiksi.
Ehdotan että ehtoollista ruvetaan annostelemaan steriileillä muovilusikoilla, jotka käytön jälkeen tiputetaan papin jalkojen juuressa olevaan roskapönttöön.
Pappi varustetaan hengityssuojaimin, tunkeehan siinä kaikenmaailman tautipärstät hänen likelle.
Ristin ja ikonin suutelua varten on kirkossa saatavissa muovikelmunpaloja, joiden läpi toimenpide tapahtuu hygieenisesti.
Siltä varalta että joku oikeasti suutelee papin kättä, eikä vaan kumarra vähän sinne päin, on papilla streriilit ns. sairaalahanskat.
Ehtoolliselle tulijat lähestyvät 2 metrin välein (sama minimivälimatka kirkossakin seistessä). Näillä toimin tautiongelmat selätetään!
Kristuksen Veri on aina absoluuttisen puhdasta, nautittiinpa sitä mistä hyvänsä.
Kaikki muut maailman nesteet voivat sisältää aivan mitä hyvänsä ihmiselle haitallista.
On valetta, että ehtoollista olisi jaettu lusikalla Kristuksen ajoista asti. Käytäntö muutettiin, kun joku kirkkoisistä alkoi pelätä, että jkahjot voisivat salakuljettaa ehtoollista suussaan kirkon ulkopuolelle. Vasta tämän jälkeen siis siirryttiin alkuseurakunnan käytännön vastaiseen pikkulusikan käyttöön.
Tätä alkukirkon käytännöstä poikkeavaa tapaa pitää voida kritisoida samoin kuin monia muitakin ortodoksien omituisuuksia, jota eivät suinkaan ole alkukirkon tapoja vaan peräisin 200- tai 300-luvulta. Ajatelkaa nyt hyvät ihmiset, miten valtavasti tavat voivat muuttua (rappeutua) 300 vuodessa.
Ortodoksien käytännöt eivät suinkaan edusta valhaista alkuseurakuntaa, vaan ensimmäisten vuosisatojen valtataistelujen ja kirkolliskokousten äänestysten seurauksena dogmiksi muutettuja käytäntöjä.
no milläs ne lahjat on kipattu ennenaikaan sitten kitaan.. saavista vaiko pullonsuusta?