Suomalaisten itsekkyys

Huoh..

Voi että kun pisti vihaiseksi lukea tämän päivän lööppejä.. "Suomalaispoika kadoksissa Japanissa, kertoo isä kauhuissaan" "Suomalaiset pelastuivat Japanissa" tai jtn. Japanissa kuoli yli 10 000 ihmistä. Mukana niin isiä, äidit ja lapset! Ja Suomalaisia kiinnostaa vaan ne kolme Suomalaista, jotka pelastuivat, tai eivät. Yleensä, ootteko huomannu, kun tapahtuu jotain kauheeta, missä kuolee satoja tai tuhansia, lehdet uutisoivat aina montako Suomalaista oli siellä? Ovatko Suomalaiset oikeesti niin itsekkäitä, että kiinnostaa vaan oman maan edustajat?

5

184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiijjohei

      Itsekkäät Suomalaiset on kyllä loppujen lopuks aika harvassa. Tottakai lehdet kirjottaa kaikkea sitä paskaa mikä vaan myy.

    • -Hohhoijaa-

      No kuulostaako tämä paremmalta: "Ranskalaispoika jo kolmatta päivää kadoksissa". Eipä varmaan sua tuo kiinnostas ja kukahan se siinä vaiheessa olis itsekäs?

    • missä hän on

      Minäkin olen erehtynyt joskus tuohon samaan ajatuskuvioon, mutta pitää vain ymmärtää että monesti meitä suomalaisa informoidaan suomalaisten omista asioista, joka on aivan oikein. Etusijalla ne omaiset jotka odottavat uutisia olivat ne sitten negatiiviasia tai positiivisia. Tuttavat, työtoverit jne.. saavat tärkeää tietoa koskien omaa tulevaisuutta.

    • Huoh itsellesi

      Aivan samalla tavalla muuallakin otsikoidaan. Ja aivan syystä. Jos esim. oma poikasi (oletettavasti suomalainen) olisi jossain katastrofialueella, eikä häneen saa yhteyttä, niin eikö sinua kiinnostaisi tietää ovatko alueella olleet suomalaiset turvassa?

    • näin sen näin

      ihan sama, laiva kaatui filippiineillä, ei ole edes uutinen täällä, on senverran kaukana ja sitä sattuu niissä maissa tuontuostakin. Poika ammuttiin Israelissa, mitä niitä yksin kappalein täällä uutisoimaan, sitä se on siellä joka päivä, ei uutinen täällä. Mutta kun pien veve upposi se onkin täällä uutinen, muuta ei edes mainita muualla maailmalla. Näin se vaan menee, se mikä on lähellä omia on uutinen ja kiinnostava, ei tuntemattomien ''muiden'' onnettomuudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3156
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      875
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      12
      870
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      863
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      787
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe