antikristus
obsererver
2103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Antikristus
Tämä sana tarkoittaa ’Kristusta vastaan’ (tai ’Kristuksen sijasta’).
Se esiintyy joko yksikössä tai monikossa yhteensä viisi kertaa, ja kaikki esiintymät ovat kahdessa Johanneksen kirjeessä.
Asia ei ollut uusi kristittyjen keskuudessa silloin, kun Johannes kirjoitti kirjeensä (n. v. 98).
1. Johanneksen kirjeen 2:18:ssa sanotaan: ”Lapsukaiset, on viimeinen hetki, ja niin kuin olette kuulleet, että antikristus [kreik. an‧ti′khri‧stos] on tulossa, niin onkin nyt tullut monia antikristuksia;
siitä me tiedämme, että on viimeinen hetki.”
Johanneksen sanat osoittavat, että on monia erillisiä antikristuksia,
vaikka ne voivatkin kaikki yhdessä muodostaa yhteisön,
josta käytetään nimitystä ”antikristus” (2Jo 7).
Ilmauksen ”hetki” käyttö ajanjaksosta, joka on joko suhteellisen lyhyt tai epämääräisen pituinen, on tuttua Johanneksen muista kirjoituksista.
(Ks. Joh 2:4; 4:21–23; 5:25, 28; 7:30; 8:20; 12:23, 27.)
Hän ei siis rajannut antikristuksen ilmaantumista, olemassaoloa ja toimintaa vain johonkin tulevaan aikaan, vaan osoitti, että antikristus oli läsnä silloin ja olisi edelleenkin (1Jo 4:3)._____________________________
Antikristus oli olemassa jo ilmiönö Johanneksen aikaan..
Silloin ei kait vielä islamin uskoa ollutkaan ?
Antikristuksen henki kiinnitti huomiotani tässä, vaikka en Jehova olekaan. Jehovan todistajuus liittyy jotenkin alkemiaan ja on siksi hyvin suosittua. Alkemia liittyy vahvasti maailmanparantamiseen ja siksi monesti uskon, että Jehovan Todistajille on paikka maailmassa. Uskonto on pelottava asia ja alkemia helpottaa sitä pahaa oloa "peloista pois"