Kovia sanoja pääministeriltä

Aika hurjaa puhetta pääminmisteriltä:

"Vaikka Japanin ydionvoimaonnettomuus olisi sattunut ennen Suomessa tehtyjä ydinvoimapäätöksiä, ne joka tapauksessa olisi tehty kansalaisten kasvaneesta vastustuksesta huolimatta!" Sic!
15170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En tiedä kuka noita törppöjä ohjaa. Mutta täysin typerä aiheeton koko ydinvoimala ruletti. Raskas teollisuus on ajettu maailmalle. Väkiluku vähee koska kouluja suljetaan kovalla kiireellä. Mihin hittoon me tarvitaan kolmen pommin tuottama energia. (varmaan sotakorvauksina venäjälle)

Äänestä
  • ne ydinvoimalat tarvitaan, että äärioikeistolaisten sisäpiiri saa lahjoittaa sähköä ulkomaille.................ruotsi ja tanskahan on jo euroopanmarkkinat aikoja sitten vallannut, eli ainoa mahdollisuus"kilpailla" on syytää sähköä ilmaiseksi..........
    pörssiosingot tietenkin juoksevat näille puuhamiehille ja -naisille...........
    -
    SUOMESSA ON YKSITYISTETTY "DEMOKRATIA".........

    Äänestä

Japanin onnettomuus ei koske meitä!

Äänestä
  • Ja taatusti koskee, jos Japanin paskakasaa ei valeta betoniin ja vähän äkkiä.

    Äänestä

Onneksi on vihreät, jotka vastustavat viimeiseen mieheen ydinvoimaa - niinkuin nykyhallituksessakin. Nyt kun vihreät jäävät hallituksen ulkopuolelle, ei heitä enää kannata edes äänestää. Eihän heillä ns. oppoisitossa mitään virkaa ole: sehän häviää joka ainoan äänestyksen - niinkuin nykyhallituksen aikanakin oppositio on tehnyt.!

Voihan siellä oppositiossa yrittää kasvattaa kannatustaav taas aikanaan tulevia vaaleja ajatellen, mutta vaikeaa on. Jos ikävät vero- ja ydinvoimapäätökset tehdään hallituskauden alkupuolella, ei kukaan enää muista mitä on tehty, kun kaikki puolueet taas lupaavat vielä enempi kuin oppositiovihreät ikinä!

Äänestä
  • Vihreät hyväksyivät ydinvoimapäätökset jäämällä hallitukseen.
    Toisin tekemällä kannatus eduskuntavaaleissa olisi ollut paljon korkeampi?
    Pössyttelevän homopuolueen sinne-tänne Sinnemäellä on pää sitä varten ettei seteliselkäranka valuisi housuihin.

    Äänestä

Taitaa olla niin että markkinavoimat sanelevat minne ne voimalat tehdään.Onko ne tähän maahan vai raja taakse.No ainakin jos tähän maahan niin siistä tulee maailman kalleimat,ja työllistävimmät.Niitä rakennetaan monta vuotta.Niitä kytätään suurennuslasilla jatkuvati,joten suht koht turvallisia ?
No jo rajantaakse niistä ei tiedä millaisia tulee,niitä on jo aikapaljonl. Eikä niiden kunnosta tiedä tikka ei tiainen.Että Suomi parka on jo niin ydinlatausten varjossa muutenkin noiden ydinreaktorien kohdalta että huh huh.
Jotta että tälläistä ydinrintaman kohdalta mieleen nousi.

Äänestä

Varmasti kaikkialla maailmassa on nähty tuo Olkiluoto-pelleily.
Tarkoittaa käytännössä että seuraavat maksaa tuplahinnan. Suomi maksaa,sähkö menee Saksaan polkuhinnalla. Suomessa sähkö kallistuu puolella. Mittava sähkövero rutistaa lisää.

Työmaa työllistaää 3500 polakkia, venäläistä,virolaista. Sekä pari Suomalaista valvojaa.

Äänestä
  • Niin, mutta onko oleellisin vielä huomaamatta? Ranskassa suljettiin vastaavantyyppinen voimala Greenpeacen avulla. Eikö kellään kellot soi? Sille ei annettu käyttölupaa! Arvatkaa miksi? Entä Arevan korruptiosyytteet? Arvatkaa tapahtuuko silloin rikkomuksia turvallisuuden alueella? Siemens lähti ulos Areva-koaliitiosta. Onko kukaan hereillä? Entä MOX, jota OL3:ssa voidaan (lue tullaan) käyttämän. Entä ne sadat puutteet listalla? Entä STUKin kytkennät, Greenpeace julkistama pääjohtajan kirje? Entä vaarallisemman jätteen loppusijoituksen turvallisuus?

    Äänestä

  • Venäläisillä on nykyaikaisemmat ydinvoimalat suunniteltuna valmiiksi kuin Arevalla koskaan.
    Rautainen ammattitaito arktisilla alueilla rakentamiseen olisi taannut voimalan valmistumisen ajallaan.
    On huhuttu että Olkiluodossa on niin paljon rakennusvirheitä että jos sinne päästettäisiin kansainvälinen puolueeton tutkijaryhmä käynnistyslupaa ei myönnettäisi.

    Äänestä

Ensimmäiset Suomessa mitatut laskeuma-arvot Fukushiman ydinonnettomuudesta ovat totta! Mitä sanot Mari?

Äänestä
  • Loviisassa on säteily kaksin/kolminkertainen muihin mittauspisteiden tuloksiin verrattuna.

    Äänestä

  • Kokovartaloministeri on pissannut housuun eikä sano mitään sen enempää tästä kuin Portugalin tukipaketistakaan.

    Äänestä

Hakukoneetkin ovat jo huolissaan suomalaisten enemmistön puolesta:

HE 60/2010 toimivalta 94§

Eli kohta ei tarvitse pääministerinkään välittää kansan mielipiteistä yhtikäs mitään.

Äänestä

täysi narsisti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


demokratiasta! kirjoitti:

Aika hurjaa puhetta pääminmisteriltä:

"Vaikka Japanin ydionvoimaonnettomuus olisi sattunut ennen Suomessa tehtyjä ydinvoimapäätöksiä, ne joka tapauksessa olisi tehty kansalaisten kasvaneesta vastustuksesta huolimatta!" Sic!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu