keskelle kaupunkia tuottamaan energiaa sähkölaitteille?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paristo
Olis varmasti turvallisempaa kuin ydinvoima.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paristo
Olis varmasti turvallisempaa kuin ydinvoima.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täällä on aiemmin keskusteltu aiheesta, mm henkilökohtaisesta kaasulaitoksesta (voisi sanoa kaasuparisto). Ensimmäinen pilottiversio, PieruPari 1B, julkaistaan lähiaikoina - salaista tietoa. Varmasti on turvallisempaa kuin ydin- tai mikä tahansa muu voima.
voisi ladata aurinkoenergialla ja kun patteri kuluu loppuun korvataan vaan ne osat ja aineet jotka tarvii että lähtee taas käyntiin. Kuvitelkaa miten hienoja ne olis keskellä kaupunkia sata tai kaksataa metriä korkeina ja niiden yläpuolelle vois rakentaa vaikka näköalaravintolan ja raidevaunukuljetussysteemin näköalaajeluja varten.
"voisi ladata aurinkoenergialla ja kun patteri kuluu loppuun"
Tuommoinen kasa paristoja vaativat suunnattoman jäädytysjärjestelyn, muuten tulee ISO RÄJÄHDYS. Tutustu maailman nopeimman sähköauton akkujen jäähdytysjärjestelyihin:
http://www.teslamotors.com/roadster/technology/battery
" liquid-cooled battery pack, wrapped in a strong metal enclosure. The battery is optimized for performance, safety, longevity, and cost.
Eli sama ongelma kuin ydinreaktoreissa. Varmaan vastuullista laittaa tommonen keskelle kaupunkia?
Jos olisi pakko toteuttaa, niin sivummalle, ja ulkomuodon tulisi vastata laskettelijoiden toiveita.
ja etenkään noissa olisi samaa ongelmaa koska ne ovat täysin myrkyttömiä ja jäähdytysjärjestelmän voisi laittaa tuottamaan kaukolämpöä. Sivummalle, merenalle, minne vain sopii kunhan on turvallista ja tuo lasketteluidea on aivan mainio.
ÄÄH, EI!
Johan niitä generaattoreita voisi pyöritellä ihmisvoiminkin ja työttömiä ja muita loisijoita piisaa joka maassa. Työ sopisi mainiosti myös kouluttamattomille ja lähes kakille. Päästäisiin ns. täystyöllisyyteen, koska tästä työstä olisi helppo tehdä ehto työttömyyskorvaukselle, eli palkalle.
...ja työvoimatoimistotkin voitaisiin lakkauttaa tarpeettomina ja henkilökunta siirtää vaikkapa tähän energiantuotantoon.
ne paristothan voisi rakentaa vaikka maan alle piiloon tai vuorata asunnoilla jos maanpäälle, pieniä yksiöitä joiden sijaintia voisi muuttaa ylä ja sivusuunnassa jotta jokainen saisi nauttia eri maisemista eri aikoina. Kuvitelkaa miten hienolta ne näyttäis helsingin keskustassa ja niihin voisi sijoittaa vaikka jumppapaikkoja ja kauppoja alakertaan.
Rakennettaisiin talojen seiniin tarpeeksi isoja töpseleitä, niin niistä sähkö riittäisi isoillekin koneille. Töpselisähkö on turvallista, eikä pilaa maisemaa.
paristosta luulisi riittävän nergiaa isoimmellikken koneille ilman isoja töpseleitä ellei kone sitten sellaista vaadi, mutta ideahan on juuri siinä että paristo tuottaa sähköä suoraan ilman kommervenkkeja ja on edullista. Paristojahan käytetään pienessä mittakaavassa, miksei siis myös uuressa?
kairaketulle, näköjään unohdin klikata vastaa hänelle.
Kuntosalit vois toimia osa kaupungin energiaantavilla periaatteilla jos on haluja ja tahto.
Miten muuten sähköankerias tuottaa sähköä, eikö samaa periaatetta voisi käyttää rakentamaan biologisia sähköntuotantoyksiköitä?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähköankerias
"...Sähköankerias tuottaa sähköä erityisten sähköelinten avulla."