Japanin ydinvoimaloiden säteily

"Japani kehottaa muita Aasian valtioita varotoimiin. Ihmisten pitäisi esimerkiksi pysytellä sisätiloissa 24 tuntia vuorokaudessa".

http://www.tietokone.fi/uutiset/japani_tekstarihuijaus_aiheutti_paniikkia_aasiassa

Paniikkia Filippiineillä !
Joidenkin mediatietojen mukaan työntekijöitä ja koululaisia on lähetetty kotiin kesken työ- tai koulupäivän kun huhut alkoivat levitä.
2115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Filippiineillä ryhtyi alkuviikosta leviämään uutisia, joiden mukaan Japanin Fukushiman ydinvoimalasta leviävä säteilypilvi on tulossa Filippiineille. Ihmisiä kehotettiin pysyttelemään sisätiloissa, sulkemaan ovet ja ikkunat sekä pyyhkimään kaulojaan antiseptisellä aineella suojellakseen kilpirauhastaan säteilyltä".

http://www.kaleva.fi/uutiset/tekaistuista-sateilyuutisista-paniikki-filippiineilla/892729

MUUTEN ISKEE KUOLEMA !

Äänestä

Selvääkin selvempää, että ydinsaasteet leviää ensimmäisenä lähimpiin valtioihin Japani on ryssinyt katastrofinsa hoidon perinjuurin.

Tyynessä meressä on nyt radioaktiivisia kaloja, jatkuneeko pyynti / purkitus entiseen malliin? Ja tonnikalaa jne. Suomenkin kauppoihin!

Joku kansliaministeri sönkkää hämyisän näköisenä kansainvälisille tiedotusvälineille, epävarmuus tuntuu olevan päällimmäinen tieto ja oikeasti pahahan "pullosta irti päässyttä pirua" on takaisin saada!

Eikä vieläkään näy Japanin ydinhelvetin suitsimis työmaalla ainuttakaan Suomen kokoomuksen "toivotalkoolaista", ei kepuja, demareita jne.

Nyt olisi ainutlaatuinen tilaisuus näyttää kunniallisesti miten turvallista se heidän ylistämänsä ydinvoima on!

Missähän pensaassa ne oikein päätään pitävät, Katainenkin on tukkinut turpansa vaalien vuoksi, eikä vaahtoa kuin mielipuoli osana ydinvoiman lobbausta, mutta jahka vaalit käydään ja jos tyhmät noita edelleen äänestää, niin meno entisellään.

Ensi viikolla Suomessakin viimeistään kärvistellään radioaktiivisten päästöjen epätietoisuuden ilmapiirissä, vähän säistä riippuen.

Itselläni on tosin ollut 20 vuotta säteilymittari, joten ainakin reaaliaikaista tietoa siinä käden ulottuvilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leviää muihin maihin kirjoitti:

"Japani kehottaa muita Aasian valtioita varotoimiin. Ihmisten pitäisi esimerkiksi pysytellä sisätiloissa 24 tuntia vuorokaudessa".

http://www.tietokone.fi/uutiset/japani_tekstarihuijaus_aiheutti_paniikkia_aasiassa

Paniikkia Filippiineillä !
Joidenkin mediatietojen mukaan työntekijöitä ja koululaisia on lähetetty kotiin kesken työ- tai koulupäivän kun huhut alkoivat levitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu