Aikansa hirmuisilla uhkauksillaan uhoilleen Gaddafin pöksypuntteihin sujahti pupu (tai jotain vielä epämieluisampaa) YK:n turvallisuusneuvoston päädyttyä määräämään Libyan ilma-alueen lentokieltoon viime yönä Suomen aikaa.
Kirvelevin mielin joutuivat myös vastaanhangoitelleet Venäjä ja Kiina taipumaan länsimaiden edessä eivätkä siis uskaltaneetkaan käyttää veto-oikeuttaan.
Nyt on vain ajan kysymys, milloin länsimaiset hävittäjäkoneet ujeltavat Libyan taivaalla hakien Gaddafin armeijan ilmatorjuntatukikohtia tehdäkseen niistä sulattamoon valmista metalliromua.
Tilanne on tietenkin ikävä tämän palstan venäjämielisten iiroilijoiden kannalta, jotka olivat juuri ottaneet Muammar Gaddafin uudeksi idolikseen.
"Sic transit Gloria Mundi", eli niin katoaa maallinen kunnia viimeistenkin diktaattoreiden ympäriltä...
Kirvelevin mielin joutuivat myös vastaanhangoitelleet Venäjä ja Kiina taipumaan länsimaiden edessä eivätkä siis uskaltaneetkaan käyttää veto-oikeuttaan.
Nyt on vain ajan kysymys, milloin länsimaiset hävittäjäkoneet ujeltavat Libyan taivaalla hakien Gaddafin armeijan ilmatorjuntatukikohtia tehdäkseen niistä sulattamoon valmista metalliromua.
Tilanne on tietenkin ikävä tämän palstan venäjämielisten iiroilijoiden kannalta, jotka olivat juuri ottaneet Muammar Gaddafin uudeksi idolikseen.
"Sic transit Gloria Mundi", eli niin katoaa maallinen kunnia viimeistenkin diktaattoreiden ympäriltä...
Vastaukset 21
Vanhimmat
Aijotko vielä joskus osallistua sotaharjoituksiin kutsumattomana, Timo?
Oletko niin hukassa, että olet kiinnostunut tuollaisista ?
Iiroko siellä kyselee?
Oliko sinulla jo juhlapöytäsi alla komea kattaus Gaddafin mahdollisen voiton kunniaksi?
Taitavat Gaddafilla ja hänen pojillaan olla vatsat sekaisin, kun eivät tiedä, mitä lähitunnit tuovaty tullessaan...
Vieläkö poikasi aikoo koulusurmaajaksi?
Entä hartaustilaisuudet Myrskylän kirkossa, vieläkö jatkat?
Miksi et kysy noita Mikkoselta?
Hohhoijaa! Kunkahan monenne kerran joudun vakuuttamaan sinulle iiroseni, etten asu Myrskylässä, vaan pääkaupunkiseudulla?
Mitä mieltä muuten olet Gaddafin pelkuruudesta?
Ai olet muuttanut tänne suur-H:gin alueelle. Tuskin enään pidät hartaushetkiä Myrskylässä. Ja vanhaksikin olet tullut. Katsos tuota et huomannut korjata:
"Hohhoijaa! Kunkahan monenne "
valtaan, tais anottakoon, että sai pitää valtansa Nixonin luvalla.
Aina se on sen tiennyt ja turvasi Neuvostóliittoon, kunnes vuonna 1986 jenkkihävittäjien pommit osuivat liian lähelle. Sitten rotta turvautui terrorismiin ja se oli sen viimeinen moka.
Eihän tuollainen vitun kääpiövaltio (Suomen kokoinen) tietenkään ketään OIKEASTI kiinnostaisi nykyään kun kylmää sotaa ei enää ole, jos ei siellä öljyä olisi.
ettei totuus unohtuisi.
YK.n päätöslauselman mukaisesti oikeus sotilaallisiin toimiin on vasta sitten jos Gaddafin joukot jatkavat hyökkäyksiä sivileitä vastaan.
Gaddaf kokeneena pelurina julisti yksipuolisen asrlevon. Mitäs se YK:n porukka nyt voi tehdä ? Aloittaa päätöslauselmansa vastaisesti hyökkäyksen ?.
Kapinallisten täytyi pyyttää ulkopuolista apua, sitä ei arabikulttuurissa pidetä ainakaan rohkeuden tai miehen merkkinä., .Nyt joutuvat vielä tyytymään siihen että ulkopuoliset määräävät mitä heidän tehtävä.
Saas nähdä kuinka moni noista kapinallisistia ylpeilee suurilla voitoillaan.
Ulkopuolisten puuttuminen raukkamainen teko,eivät ole näköjään valmiita
tukemaan Jemenin kansannousu.Yk:n pitäisi hävetä maan sisäisiin asioihin
puuttumisella,pitäisi tasapuolisesti hyökätä jokaiseen kansannousuun
osallisten maiden päämiesten kimppuun,kuten Saudi-Arabian kuninkaan,
Jemenin Presidentin ym.
Pahimmat diktaattorit täytyy kaataa ensin.
Päästiin jo Saddam Husseinista, Mubarakista ja Tunisian tyrannista, ja pian katoaa Muammar Gaddafi historian hämäryyksiin.
Demokratia alkaa levitä myös muihin arabimaihin, ja sen jälkeen viimeisetkin yksinvaltiaat luopuvat vallastaan.
on pikku juttu.
Pahan valtakunta oli se ykkös-target¨.
Nyt sitten hoidetaan nämä pikkujutut...
Eiköhän ne sauditkin ole jo monta astetta pahempi valtio!
USA kyttää öljyä, ja demokratiasta ei jenkit tiedä mitään!
USA on vitsi ja demokratian irvikuva!
USA on modernin demokratian kehto.
USAssa ei esim. ole koskaan valittu presidenttiä poikkeuslailla, kuten Suomessa 1973.
Mutta tietysti jos joku urpo ei tajua mitä demokratia tarkoittaa...
USA on demokratian irvikuva!
USA on liberaalikapitalistinen diktatuuri!
Mutta tietysti löytyi taas JOKU URPO, joka ei tajua mitä demokratia tarkoittaa!
se tarkoittaa politbyroota, jonka PUOLUE valitsee.
BROUHAHAHHAHAHHAAAAA!
Ja viisivuotisohjelmaa.
BROUHAHAHHAHAHAHAAAA!
Enemmän siinäkin demokratiaa on, kuin USAn IMFn ja Maailmanpankin täystuho-kusetuksessa!
Emme ole ihailleet Gaddafia!
Nyt erehdyit taas kerran; Hitman, sillä emme me koskaan ole tosissamme ihailleet Gaddafia sen enempää kuin Venäjän Putinia, vaan toivomme vain, että muutkin kuin USA herättävät täällä keskustelua!
On tylsää, kun maailmassa on vain tuo yksi supervalta, joka on kaikessa liian ylivoimainen.
Se säikyttää meitä!
Milloin Israel pommitetaan maantasalle YK'n toimetsa?
Vai alkoi miesten pöksyt kiinnostaa.
Onneksi Gaddafilla on juutalais sukujuuret, jumalan valittuun kansaan kuuluu.
Pojat ei edes tajua olevansa samanlaisen diktatuurin ohjaamia. Täälä sitte yritetään päteä. :D