Meidän Israel.

Ajattele tilanne: Evakkona suomeen tulleet karjalaiset saivat alueensa, niin Laatokan, Aunuksen kuin Petsamonkin takaisin ja muuttivat sen yhdeksi Karjalan valtioksi. Silloiset venäläiset jotka halusivat jäädä Itsenäisen Karjalan Valtion kansalaisina maahan saivat jäädä, Loput, noin puolet venäläisistä jotka eivät siis halunneet jäädä syntyneeseen Karjalan valtioon lupasi Venäjä asuttaa YK:n avustuksella omille alueilleen. Poismuuttajat kerättiin pakolaisleireihin Karjalan emä-valtion itärajalle.

Venäjä ei kuitenkaan koskaan pitänyt lupaustaan ja pakolaisleirit jäivät yhä vakituisemmiksi "venäläisalueiksi" Karjalan Valtion sisäpuolelle. Petsamon Karjalassa venäläisvähemmistö halusi kokonaisuudessaan jäädä, mutta vain koska näkivät tässä kaipaamansa tien takaisin kommunismiin jonka muu venäjä oli hyljännyt. Pitkän ja verisen sisällissodan päätteeksi Karjalan Valtion Petsamon osa on sotatilalain alaista aluetta ja muu maailma on alkanut kutsua sitä "miehitetyksi alueeksi". Karjala on joutunut ankaran kansainvälisen painostuksen kohteeksi venäläisvähemmistöjensä sorron takia.

Fasismin ja kommunismin kannattajiin jakautunut venäläisvähemmistö Aunuksen osassa Karjalan Valtiota käy sotaa sekä toisiaan-, että "miehittäjäksi" kutsumaansa Karjalan suomalaisväestöä vastaan.

Viipuri on jaettu kahtia, sillä emä-alueellakin venäläisvähemmistö on Äiti-Venäjältä käsin toimivien rahoittajiensa avustuksella saanut voimaan sopimuksen jolla venäläisillä on itsemääräämisoikeus tietyillä Karjalan valtion alueilla Viipuri mukaanlukien. Monenlaisten venäläisryhmien aktivistit pyrkivät viemään asiaansa maailman tietoisuuteen itsemurhaiskuilla ympäri Karjalan kolmen erillisen maantieteellisen alueen muodostamaa itsenäistä valtiota.

Suomi ei voi antaa erillisasemaa itsenäiselle Karjalan valtiolle vaan asiaan suhtaudutaan Karjalan omana sisäisenä kysymyksenä. Yleisesti ollaan sitä mieltä että karjalaisten ei olisi lainkaan pitänyt kaivata takaisin kotikonnuilleen saati sitten muuttaa sinne, sillä noilla syrjäseuduilla Venäjän periferiassa asui silti jo harvalukuinen venäläisväestö. Venäläisten määrä on nelin-kertaistunut mitattuna siitä kun karjalaiset palasivat alueelle ja Karjalan Valtio YK:n johdolla perustettiin. Karjalaisten alueelle tuoma elinkeinoelämä on houkutellut työväkeä Karjalaan Äitivenäjältä. He eivät kannata julkisesti kommunismiin pyrkivien heimoveljiensä väkivaltaa Karjalaiskohteissa, mutteivät vastustakkaan sitä.

Niin kaikkia Karjalan venäläis-vähemmistö-ryhmiä, kuin valtavaa enemmistöä myös äiti-Venäjällä yhdistää se, että ne haluavat pohjimmiltaan koko Karjalan demokraattisen valtion poistamista maailmankartalta ja kaikkien Karjalan-suomalaisten tappamista. Heidän toimintansa tähtäin on hävittää kaikki suomensukuiset kansat ja heidän levittämänsä demokratia maanpäältä.

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oydtemi

      Ölokytä mölökytä kulikili vilikuli kukukaku mukumaku wuku. Nikunaku vakutuli mulimali halivili

    • Käkisalmenpiokii

      Asiaa. Eikä kukaan muista että Karjalaa on asuttanu karjalaiset niin pitkään kun historia todistaa. Ja venäläiset vasta 70 vuotta. Ei sitä silti meille takaisin anneta. Juutalaiset saivat kyllä palata kotimaahansa takasin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3414
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      209
      2371
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      67
      2365
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      85
      2179
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      153
      1618
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      114
      1394
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      10
      1208
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1066
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      117
      1014
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      976
    Aihe