Maailmanpolitiikan arkipäivää

Ajattele tilanne: Evakkona suomeen tulleet karjalaiset saivat alueensa, niin Laatokan, Aunuksen kuin Petsamonkin takaisin ja muuttivat sen yhdeksi Karjalan valtioksi. Silloiset venäläiset jotka halusivat jäädä Itsenäisen Karjalan Valtion kansalaisina maahan saivat jäädä, Loput, noin puolet venäläisistä jotka eivät siis halunneet jäädä syntyneeseen Karjalan valtioon lupasi Venäjä asuttaa YK:n avustuksella omille alueilleen. Poismuuttajat kerättiin pakolaisleireihin Karjalan emä-valtion itärajalle.

Venäjä ei kuitenkaan koskaan pitänyt lupaustaan ja pakolaisleirit jäivät yhä vakituisemmiksi "venäläisalueiksi" Karjalan Valtion sisäpuolelle. Petsamon Karjalassa venäläisvähemmistö halusi kokonaisuudessaan jäädä, mutta vain koska näkivät tässä kaipaamansa tien takaisin kommunismiin jonka muu venäjä oli hyljännyt. Pitkän ja verisen sisällissodan päätteeksi Karjalan Valtion Petsamon osa on sotatilalain alaista aluetta ja muu maailma on alkanut kutsua sitä "miehitetyksi alueeksi". Karjala on joutunut ankaran kansainvälisen painostuksen kohteeksi venäläisvähemmistöjensä sorron takia.

Fasismin ja kommunismin kannattajiin jakautunut venäläisvähemmistö Aunuksen osassa Karjalan Valtiota käy sotaa sekä toisiaan-, että "miehittäjäksi" kutsumaansa Karjalan suomalaisväestöä vastaan.

Viipuri on jaettu kahtia, sillä emä-alueellakin venäläisvähemmistö on Äiti-Venäjältä käsin toimivien rahoittajiensa avustuksella saanut voimaan sopimuksen jolla venäläisillä on itsemääräämisoikeus tietyillä Karjalan valtion alueilla Viipuri mukaanlukien. Monenlaisten venäläisryhmien aktivistit pyrkivät viemään asiaansa maailman tietoisuuteen itsemurhaiskuilla ympäri Karjalan kolmen erillisen maantieteellisen alueen muodostamaa itsenäistä valtiota.

Suomi ei voi antaa erillisasemaa itsenäiselle Karjalan valtiolle vaan asiaan suhtaudutaan Karjalan omana sisäisenä kysymyksenä. Yleisesti ollaan sitä mieltä että karjalaisten ei olisi lainkaan pitänyt kaivata takaisin kotikonnuilleen saati sitten muuttaa sinne, sillä noilla syrjäseuduilla Venäjän periferiassa asui silti jo harvalukuinen venäläisväestö. Venäläisten määrä on nelin-kertaistunut mitattuna siitä kun karjalaiset palasivat alueelle ja Karjalan Valtio YK:n johdolla perustettiin. Karjalaisten alueelle tuoma elinkeinoelämä on houkutellut työväkeä Karjalaan Äitivenäjältä. He eivät kannata julkisesti kommunismiin pyrkivien heimoveljiensä väkivaltaa Karjalaiskohteissa, mutteivät vastustakkaan sitä.

Niin kaikkia Karjalan venäläis-vähemmistö-ryhmiä, kuin valtavaa enemmistöä myös äiti-Venäjällä yhdistää se, että ne haluavat pohjimmiltaan koko Karjalan demokraattisen valtion poistamista maailmankartalta ja kaikkien Karjalan-suomalaisten tappamista. Heidän toimintansa tähtäin on hävittää kaikki suomensukuiset kansat ja heidän levittämänsä demokratia maanpäältä.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        168
        10330
      2. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        55
        2823
      3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        81
        2539
      4. 85
        2371
      5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        147
        2104
      6. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        243
        1937
      7. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        44
        1402
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        13
        1385
      9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

        Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
        Maailman menoa
        115
        1197
      10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

        Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
        Tv-sarjat
        34
        873
      Aihe