Tiedemies todisti: Jahve loi meidät

Lääketieteen lisensiaatti Göran Humbuugel totesi seuraavaa:

"Kun katsotaan, miten hämmästyttävä ihmisruumis on, esimerkiksi peräsuoli ja nielu eivät ole toistensa paikoilla, jolloin ruoka kulkisi elimistössämme väärään suuntaan, niin voidaan vetää vain yksi johtopäätös: Juutalaisten monolatrinen vuorijumala Jahve on luonut meidät. Ja kyllä sitä Jumalan luoma voi olla, jos on sielu. Ihminen oli alkuansa maan tomua. Kyllä sen on tunnustanut sosialistinenkin tiedemies."

Harhanne on nyt kumottu, ateistit!

(Lähde: Jeesus-traktaatti vuodelta 1957)

8

201

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • warbeast_66

      Asiaa kirjoitat.

    • Hämmästyttävää kyllä mutta Mitä todisteita on siitä että näkymätön Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen? - Ja jos Jumala on näkymätön. Miten sellainen voi tehdä omaa kuvaa? - Ja jos ei minkänäköisiä ovat ensimmäiset jumalan näköiset ihmiset sitten olleet? - Ja jos molemmat olettamukset ovat väärässä. Ei ole syytä uskoa luojan olleen ihmisen näköinen. Tai koko luojaa olleen olemassa.

      »Mutta jos härillä ja hevosilla ja leijonilla olisi kädet, ja jos ne osaisivat piirtää ja tehdä teoksia niin kuin ihmiset, niin hevoset piirtäisivät hevosen näköisiä, härät härkien näköisiä jumalia, jokainen laji oman kuvansa mukaan.»
      (Ksenofanes 570-480 eaa.)

      • Smok

        Jumalan olemuksen kuva. Jumala loi ihmisen Hänen olemuksensa kuvaksi, eli Jumala loi alussa synnittömän henkilön, joka edusti Jumalan olemusta, ihmisen syntiinlankeamuksen johdosta, ihminen ei enää ole Jumalan kuva. Näin asian itse ymmärrän.


      • Smok kirjoitti:

        Jumalan olemuksen kuva. Jumala loi ihmisen Hänen olemuksensa kuvaksi, eli Jumala loi alussa synnittömän henkilön, joka edusti Jumalan olemusta, ihmisen syntiinlankeamuksen johdosta, ihminen ei enää ole Jumalan kuva. Näin asian itse ymmärrän.

        Minkä näköinen tämä "olemus" on ja mitä tekemistä sillä olemuksella on suun ja peräaukon kanssa?


    • paukkuu sittenkin

      Peräsuolesta on hyvä etu ateismille. Kun ennätykset eivät enää pauku kirkosta eroammisen muodossa, lohtuna on pieru ja onpa hyvä ravautella kaasutällejä toisen samanmileisen iloksi.

    • "Lääketieteen lisensiaatti Göran Humbuugel totesi seuraavaa:"

      Että oikeinko lisensiaatti? Ja että oikein totesi? Onneksi ei sentään alkanut mitään todistamaan.

      "(Lähde: Jeesus-traktaatti vuodelta 1957) "

      Näinkin tuoreesta lähteestä tämä pehmeä ajatus on puserrettu?

    • Ironia vaikea laji

      Kyllä tuo ironia on vaikea laji. Tosin uskovat kirjoittavat jatkuvasti niin hölmojä ja sekopäisiä juttuja, että irvailemallakaan on vaikeaa kirjoitta mitään niin älytöntä.

      Edes Humbuugel ei soittanut monilla kelloja. Minä taas olen käyttänyt välillä
      juutalaista yliopiston tutkijaa nimeltään Steven Swindle. Täydestä sekin meni

      • Ajattelin, että tuo lainaus Tuntemaatomasta sotilaasta selventäisi asian lopullisesti, mutta ilmeisesti ei sitä kaikki olleet lukeneet/muistaneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe