TSERNO JA FUKU: video

Täällä hyvää bbc tuotantoa, jossa kaikki Tsernobylistä.
Katsokaapa kuinka vaikeaa oli saada yksi reaktori sargofagin alle,
Tsernon onnettomuutta oli putsaamassa yli 500 000 ihmistä ja kuolleita tuli/ tulee saman verran ja yli!

Verratkaa sitä sitten Fukushimaan jossa 6 reaktoria meren rannalla, maanjäristys ja tsunami alueella... paljonko on ilmoitettu olevan "duunareita" reaktoreita sammuttelemassa... 50 vai 180?
Miksiköhän?
Täh?
Joku mättää?
Japani ei kerro totuuutta? Ei N-liittokaan kertonut ennenkuin oli pakko...

http://video.google.com/videoplay?docid=-5968506788418521112#docid=-5384001427276447319

siis ilmainen saitti!
54314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Syö kissasi paska itse:

"Nobody was prepared for such a crisis. For the next seven months, 500,000 men will wage hand-to-hand combat with an invisible enemy – a ruthless battle that has gone unsung, which claimed thousands of unnamed and now almost forgotten heroes."

http://topdocumentaryfilms.com/the-battle-of-chernobyl/


"According to this film http://video.google.ca/videoplay?doc...1427276447319#
it took the Soviets months to deal with Chernobyl, the use of 500,000 men close-in, with thousands 'sacrificed', and even then another explosion that could have rendered all of Europe uninhabitable was only narrowly avoided."


"These operations were accomplished by 500000 to 600000 workers from all 15 republics of the former Soviet Union. "

http://www.bmj.com/content/312/7038/1078.full

Sattumoisin luku 500.000 on myös Tsernodylin vuoksi kuolleiden vähittäismäärä, luku on nyt jo eräiden arvioiden mukaan 2.000.000 ja kasvaa päivä päivältä.
Suomalaisia on kuollut Tsernobylin tähden arviolta tuhansia, ellei peräti kymmeniä. Haluatko että kaivan sulle lukuja?

http://www.youtube.com/watch?v=s-lKjmH_olA

Laita ketsuppia, menee paremmin alas.

Äänestä
  • "Laita ketsuppia, menee paremmin alas"

    Suosittelet siis, kissanpaskaa ketsupilla.

    Pidä itselläsi, en ole kiinnostunut eväistäsi.

    Äänestä

  • ...omg...tätä se avohoito teettää...

    Äänestä

  • 546f4643d36f46 kirjoitti:

    ...omg...tätä se avohoito teettää...

    Menikö paska kurkkuun?

    Äänestä

Tsernobilissä lennettiin 1600 helikopterilentoa joiden lentäjisrstä
kuoli 60%.

Äänestä
  • Aika hyvin. Meillähän ihmiset tuppaa kuolemaan 100% varmuudella.

    Vai mitä, höpönalle?.

    Äänestä

  • Älä länsi-linkitä kirjoitti:

    Aika hyvin. Meillähän ihmiset tuppaa kuolemaan 100% varmuudella.

    Vai mitä, höpönalle?.

    100% kuolee säteilyyn ennen eläkeikää? Sittenhän eläkkeet voidaan lakkauttaa ja säästetään paljon rahaa.
    Säteilevin terveisin, nimim. Hullu Kuten Sinä.

    Äänestä

  • israel yrittää pelastaa brändiäön koska israelin presidentti sai just 7 vuosden tuomion raiskauksesta...

    Äänestä

Mutta, mutta.. vastahan viikko sitten joku kokoomuslainen "asiantuntijalääkäri" todisteli Ylen ohjelmassa, että Tsernobylin onnettomuuden seurauksena kuoli vain 100 ihmistä!!!

Edes kokoomuksen Martti Tiuri, hirmuinen ydinvoimalobbari aikoinaan, ei olisi pystynyt parempaan.

Äänestä
  • Tsernobyl Fukushima Windows...

    Bill Gates (Windows, microsoft) kaavailee rakentavansa maailmanpelastaja miniydinvoimaloita ympäri planeetan Toshiban (Fukushima) kanssa! -->


    http://www.fastcompany.com/1594671/bill-gates-goes-nuclear-with-toshiba-tie-up

    Tä? Totta se on! Tämä Windows Vistan ym. kehittänyt sob siis haluaa levittää uraani-plutonium minivoimaloita kehitysmaihin (mm. suomi) ja VAKUUTTA ETTÄ KAIKKI ON OK! Eihän tää voi olla j-lauta totta!!??
    Tajuaaks tää neropatti et niiq se haluaa jakaa ydinpommeja kolmansiin maihin, joissa rakastetaan usa:ta öbaut 8-10%? Vai laittaakse niihin windowsin ja sit niit pitää päivitellä omg 8 tunnin välein ja et ku ei uusi viirusturvaa nii bill posauttaa ne ja ratkoo maailman väestöongelman samal?

    Jaa nii kokoomuksesta, mitä on kolme kokoomusministeriä itämeren pohjass? - hyvä alku.

    Äänestä

  • Teuterium 238 kirjoitti:

    Tsernobyl Fukushima Windows...

    Bill Gates (Windows, microsoft) kaavailee rakentavansa maailmanpelastaja miniydinvoimaloita ympäri planeetan Toshiban (Fukushima) kanssa! -->


    http://www.fastcompany.com/1594671/bill-gates-goes-nuclear-with-toshiba-tie-up

    Tä? Totta se on! Tämä Windows Vistan ym. kehittänyt sob siis haluaa levittää uraani-plutonium minivoimaloita kehitysmaihin (mm. suomi) ja VAKUUTTA ETTÄ KAIKKI ON OK! Eihän tää voi olla j-lauta totta!!??
    Tajuaaks tää neropatti et niiq se haluaa jakaa ydinpommeja kolmansiin maihin, joissa rakastetaan usa:ta öbaut 8-10%? Vai laittaakse niihin windowsin ja sit niit pitää päivitellä omg 8 tunnin välein ja et ku ei uusi viirusturvaa nii bill posauttaa ne ja ratkoo maailman väestöongelman samal?

    Jaa nii kokoomuksesta, mitä on kolme kokoomusministeriä itämeren pohjass? - hyvä alku.

    Mainio mies tämä Bill Gates. Ehkä voitaisiin kehittää microreaktori kännykän
    sisälle, niin säästyttäisiin akkusaasteelta ja kännykkää ei enää tarvitsisi
    ladata lainkaan.
    Nokia Windows reaktorikännykkä "would sell like hotcakes"

    Äänestä

  • Microsystems Inc kirjoitti:

    Mainio mies tämä Bill Gates. Ehkä voitaisiin kehittää microreaktori kännykän
    sisälle, niin säästyttäisiin akkusaasteelta ja kännykkää ei enää tarvitsisi
    ladata lainkaan.
    Nokia Windows reaktorikännykkä "would sell like hotcakes"

    ...wtf, sää olet nero! Tällälailla saadaan myös osoitettua kännykkäsäteily (se, joka tekee nuoristamme sairaita) vaarattomaksi, se onkin ydinsäde joka . . . jne.

    Äänestä

Tervehdys,

kun ydinvoimalassa sulaa ydin, mikä on nyt Japanissa tapahtunut ainakin kolmessa reaktorissa, voi se saavuttaa kriittisen massan ja räjähtää ydinräjähdyksessä. Mikäli näin tapahtuu, se aiheuttaa myös esim. tuossa miljoonan kilon polttoainealtaassa räjähdyksen, sen jälkeen ei me täällä Suomessakaan enää kyllä pohdita, että onko ydinvoima turvallista tai saastuttavaa, koska tuollainen latinki aiheuttaisi ydintuhon koko planeetalle.

Tässä on artikkelini aiheesta, missä kerrotaan karu totuus tilanteesta. Suosittelen ihmisiä pysymään sisällä, kunnes ydinlaskeumaa ei enää vuoda Japanissa ilmakehään:

http://sirhenriristi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/64948-koska-tama-hulluus-loppuu

"The scientific research base shows that there is no threshold of exposure below which low levels of ionizing radiation can be demonstrated to be harmless or beneficial," said committee chair Richard R. Monson, associate dean for professional education and professor of epidemiology, Harvard School of Public Health

Suomennos: Tieteellisen tutkimuksen perusta kertoo, että ei ole kynnystä/raja-arvoa säteilylle, mikä voitaisiin tulkita vaarattomaksi.


Se on kyllä varsin jännä juttu, että Japanin hallitus kytki säteilymittarit pois päältä ja STUK myös sulki sivunsa.

Islannissa mitattiin virallisesti ensimmäiset säteilyhiukkaset 21. päivä. Suomessa on mitattu säteilynousu jo useita päiviä sitten yksityisten henkilöiden toimesta.

On muuten jännä tää juttu kanssa, kun ekaksi STUK väittää, että ydinvoimalat ei räjähdä: tämä on "estetty fysiikan lakien avulla" ja "ydinvoimalat ovat turvallisia".

Nyt kun Japanissa räjähti useita kertoja ydinvoimalassa, niin nyt väitetään, että "säteilylaskeuma ei ole terveydelle vaarallista".

Sitten kun ihmiset alkaa kuolemaan ja saamaan syöpiä, niin mitä sitten väitetään? Syöpä ei ole terveydelle vaarallista?

Ydinvoimalat tekevät väkivaltaa meitä kaikkia kohtaan, joten niitä ei tule sallia: jokaisella ihmisellä on oikeus puolustaa itseään esim. sulkemalla maastamme nämä ydinpommit yhteistuumin: tekemällä tiesulun, mikä estää näiden helvetinkoneiden toiminnan.

Ne voivat minä tahansa hetkenä nääs räjähtää taivaan tuuliin, aivan kuten Japanissa on ollut todella suuri uhka kokoajan, että tapahtuu ketjureaktio ja ydinvoimalat räjäyttävät toinen toisensa.

Tshernobylin voimalan päälle kaadettu hätäbetoni on alkanut murentumaan, se voi laukaista vielä pahemman onnettomuuden siellä: vaarallisena tuo ydinvoimala siis pysyy vielä tuhansia vuosia, myös Japanissa nuo voimalat, vaikka haudattaisiin betonilla, voivat siis tuhansien vuosienkin päästä vielä räjähtää..

Ilman ydinvoimaa ei ole ydinonnettomuuksia: ydinvoima ei ole turvallista eikä saasteetonta. Ydinvoimaloista purkautuu jatkuvalla syötöllä mm. plutoniumia ympäristöön, siis silloinkin kun ne toimivat moitteetomasti. Tässä on usean sadan tutkimuksen avulla osoitettu tämä asia, mitä hallituksemme on vuosikausia piilotellut:

http://www.frankmckinnon.com/plutonium.htm

"Jo mikrogramma plutoniumia keuhkoissa voi aiheuttaa syövän ja tennispallon kokoisesta kappaleesta voi rakentaa ydinaseen."

Mikrogramma on gramman MILJOONASOSA, 50 sentin kolikko painaa muutaman gramman.

Tässä on yksi suomalainen sivusto, minne on kerätty ulkomaisista julkaisuista tietoa oikeista tapahtumista:

http://www.styrge.com/Ydinvoima.html

Tämä kaveri on mukana suomalaisessa aktivistiporukassa, ketkä ovat mm. todistaneet, että ydinvoimaloista normaalioloissakin vuotaa säteilyä:

http://www.youtube.com/user/Styrgefilmi

Jos epäilyttää, että media on korruptoitunut ympäri maapalloa, niin katsokaa tää video. Siinä aurinkoon meinaa lentää aurinkokuntamme suurimpaa planeettaa kolme kertaa isompi komeetta: jos auringosta ei olisi viime hetkellä purkautunut aurinkosoihtua, niin me oltaisiin kaikki kuoltu. Aurinko pelasti meidät kaikki, antaahan se elämän tänne planeetalle joka päivä: meidän valtio sensijaan vaan myrkyttää luontoa ja ihmisiä.. Mediassa ei hiiskuttu jälleen sanaakaan, koska ne vissiin luuli, et koko maapallo tuhoutuu..

http://www.youtube.com/watch?v=ux9D37BU98g


- Kiltamestari

Äänestä
  • juu, lähiapteekkiin tuli ISO satsi joditablettuia, mutta ei kuulema siksi että jaappanissa räjähtää, vaan ihan niiq "kaiken varalta"...

    media selittelee sensuuriaan mm. siksi että "maailman talous" voi romahtaa ku ihmiset muka panikoi... LOL

    voe hyvä v..tu sentään, valhe siis ylläpitää maailman talouskasvua ja hyvinvointia HAH!

    Äänestä

  • edes text tv:n sivua vkl.

    Äänestä

Japseilla on sama työ edessä kuin Tschernobylissä. Kaikki tietenkin nelinkertaisena. Hivenen työtä helpottaa se, että sarkofagi voidaan tehdä
kaikkien neljän reaktorit ylle.
Silti säteilysairauden saa varmasti moni, koska kaikkeen ei robotteja voi
käyttää. Meidän muiden kannalta tärkeää olisi, että työt aloitetaan
mahdollisimman pian, niin etteivät plutonium partikkelit leviää tuulten mukana
ympäri maapalloa.
On hyvä muistaa, että 1950 luvulla räjäytettiin kymmeniä atomipommeja
ja vetypommeja ilmakehässä, eikä sekään aiheuttanut mitään ihmisrodun
sukupuuttoa, päinvastoin ihmisiä on ainakin puolet liikaa Maapallon
sietokykyyn suhteutettuna.

Äänestä
  • ...mutta se mahdollinen sarkofagi pitää tehdä kestämään mgn 9.4 järistykset ja 10m tsunamit. Eikä riitä. Tsernon sargofagin pitää kestää n. 100.000 vuotta. Siinä ajassa japani on liikkunut (jo 200 vuodessa its.asiasa) niin paljon että ko. hulahtaa mereen ja tappaa Tyynen Valtameren --> usa jne.

    Äänestä

  • Pommissa materiaalia on muutamistä kiloista muutamaan kymmeneen kiloon, Fukushimassa fissioivaa materiaalia on satatuhatta kiloa

    Äänestä

  • eafnbaejaetj kirjoitti:

    Pommissa materiaalia on muutamistä kiloista muutamaan kymmeneen kiloon, Fukushimassa fissioivaa materiaalia on satatuhatta kiloa

    Ei ole ihan samaa ainetta. Voimaloissa käytettävä aine rikastetaan entisestään, eikä se ole aivan helppoa. Muuten pommeja olisi kaikkialla.

    Äänestä

  • eafnbaejaetj kirjoitti:

    Pommissa materiaalia on muutamistä kiloista muutamaan kymmeneen kiloon, Fukushimassa fissioivaa materiaalia on satatuhatta kiloa

    Se on satatuhatta kiloa per reaktori ja niitä reaktoreita on 6, joista 4 on vahingoittunut.


    "While BWR fuel comes in various sizes, the last column assumes 170 kg per assembly."

    "The same article says that a total of 11,125 spent fuel assemblies are stored at the Fukushima Dai-Ichi facility."

    http://allthingsnuclear.org/post/3927635973/fuel-amounts-at-fukushima

    Eli poltoainetta varastoissa ja reaktorissa alueella yhteensä 11125* 170 = 1891250 kiloa!

    Äänestä



  • ....... kirjoitti:

    Voi raukkaa. Kenen perseestä teikäläisiä tupsahtelee. Polttoaineeksi tarkoitetusta, ei ole ydinpommiksi, mutta siitä saa ns. "likaisenpommin". Se ei itse räjähdä, mutta räjähdysaineilla, voidaan levittää ydinsaaste ja saada asuinalue asuinkelvottomaksi.

    Äänestä

  • joo kos.. kirjoitti:

    Ei ole ihan samaa ainetta. Voimaloissa käytettävä aine rikastetaan entisestään, eikä se ole aivan helppoa. Muuten pommeja olisi kaikkialla.

    Mox polttoaine:

    "One attraction of MOX fuel is that it is a way of utilizing surplus weapons-grade plutonium"
    http://en.wikipedia.org/wiki/MOX_fuel

    Eli plutonium on samaa kuin pommeissa.

    Fukushiman 3. reaktori sisältää MOX ydinpolttoainetta.

    Äänestä

  • voe voeee kirjoitti:

    Voi raukkaa. Kenen perseestä teikäläisiä tupsahtelee. Polttoaineeksi tarkoitetusta, ei ole ydinpommiksi, mutta siitä saa ns. "likaisenpommin". Se ei itse räjähdä, mutta räjähdysaineilla, voidaan levittää ydinsaaste ja saada asuinalue asuinkelvottomaksi.

    yksi sana: MOX

    Äänestä

  • mox on. kirjoitti:

    Mox polttoaine:

    "One attraction of MOX fuel is that it is a way of utilizing surplus weapons-grade plutonium"
    http://en.wikipedia.org/wiki/MOX_fuel

    Eli plutonium on samaa kuin pommeissa.

    Fukushiman 3. reaktori sisältää MOX ydinpolttoainetta.

    Ei ole! Se on vasta pommin raaka-aine. Uppoudu takaisin äitisi kohtuun ja kasva!

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Se on satatuhatta kiloa per reaktori ja niitä reaktoreita on 6, joista 4 on vahingoittunut.


    "While BWR fuel comes in various sizes, the last column assumes 170 kg per assembly."

    "The same article says that a total of 11,125 spent fuel assemblies are stored at the Fukushima Dai-Ichi facility."

    http://allthingsnuclear.org/post/3927635973/fuel-amounts-at-fukushima

    Eli poltoainetta varastoissa ja reaktorissa alueella yhteensä 11125* 170 = 1891250 kiloa!

    Höpö höpö!

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    yksi sana: MOX

    Moxin pyllystä siis.

    Äänestä

  • Voi rassukkaa.. kirjoitti:

    Ei ole! Se on vasta pommin raaka-aine. Uppoudu takaisin äitisi kohtuun ja kasva!

    rassukka olet sinä kun et osaa lukea! Painu takasin ala-asteelle!

    Raaka-aine tai ei, plutonium on edelleen samaa kuin pommeissa!
    En sanonutkaan että plutonium on yhtä kuin pommi!

    Äänestä

  • saatanan murkut kirjoitti:

    Höpö höpö!

    Ja sinä et ole edes murrosikää vielä saavuttanut kun et osaa englantia. Tai edes klikata linkkiä...

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    rassukka olet sinä kun et osaa lukea! Painu takasin ala-asteelle!

    Raaka-aine tai ei, plutonium on edelleen samaa kuin pommeissa!
    En sanonutkaan että plutonium on yhtä kuin pommi!

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Uraanirikastuskaavio.png

    Sinä pikkuinen yrität tehdä itsestäsi vakkuuttavamman, tumppaamalla lontoon murteita sekaan.

    Äänestä

  • Timo Hitman kirjoitti:

    Se ei ole ydinräjähdys, kuten ei ollut Tshernobylissäkään. Yleensä, kuten tuossa, vety on se joka räjähtää. Ydinpommi on aivan erilainen.

    Uskallan väittää noin, vaikka atomit eivät olekkaan alaani. Muunlaiset pommit tutumpia.

    Ja kuka väitti että olisi ydinräjähdys?

    Äänestä

  • .. kirjoitti:

    Ja sinä et ole edes murrosikää vielä saavuttanut kun et osaa englantia. Tai edes klikata linkkiä...

    En osaa englantia, kun sitä en lukenut. Osaan suomea, saksaa, venäjää, ruotsia. Osaatko sinä noita, sivistyskieliä?

    Äänestä


  • Timo Hitman kirjoitti:

    Se ei ole ydinräjähdys, kuten ei ollut Tshernobylissäkään. Yleensä, kuten tuossa, vety on se joka räjähtää. Ydinpommi on aivan erilainen.

    Uskallan väittää noin, vaikka atomit eivät olekkaan alaani. Muunlaiset pommit tutumpia.

    vetypommi? hä?

    http://www.google.fi/search?q=hydrogen bomb&hl=fi&client=firefox-a&hs=P5O&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=1AaQTeRKhca0Bq-8tZIK&ved=0CGAQsAQ&biw=1280&bih=591

    fissio?fuusio? hä?

    vetypommi on yhtä, eiku vielä vaarallisempi!

    Äänestä

  • :-))) kirjoitti:

    En osaa englantia, kun sitä en lukenut. Osaan suomea, saksaa, venäjää, ruotsia. Osaatko sinä noita, sivistyskieliä?

    Olet käynyt jotain yksityiskoulua? Englanti on pakollinen kieli.

    Äänestä

  • Hahahaaaa! kirjoitti:

    Moxin pyllystä siis.

    Olipa sivistävä lausahdus, suorastaan ihailen viisauttasi.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Olet käynyt jotain yksityiskoulua? Englanti on pakollinen kieli.

    Meniköhän vastaus väärään osoitteeseen?

    Äänestä

  • hydroGeniusBomba kirjoitti:

    vetypommi? hä?

    http://www.google.fi/search?q=hydrogen bomb&hl=fi&client=firefox-a&hs=P5O&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=1AaQTeRKhca0Bq-8tZIK&ved=0CGAQsAQ&biw=1280&bih=591

    fissio?fuusio? hä?

    vetypommi on yhtä, eiku vielä vaarallisempi!

    Vety palaa räjähdyksenomaisesti , ilman pommeja.

    Äänestä

Silloin ei ollut, pakollista. Olen työeläkkeellä,evp, en vanhuus... Oikeastaan en ole velvollinen selittelemään asiotani ollenkaan. Tuossa täytyy myöntää, että tietoni on rajalliset, mutta uskon, että valmis pommi ei ole aivan helppo toteuttaa. Tosiaan, englannista olisi hyötyä, mutta eihän sitä kaikkeen ehtinyt. Oli paljon muutakin.

Jälleenkäsittely mahdollistaa käytetyn ydinpolttoaineen 95%:sen kierrätyksen. Siksi polttoainetta kierrätetään Britanniassa, Ranskassa, Venäjällä ja Japanissa, jotka jälleenkäsittelevät myös ulkomailta, mm. Saksasta, tuotua polttoainetta. Jälleenkäsittely tuottaa sekaoksidipolttoainetta (MOX), jossa osa polttoaineen uraanioksidista on korvattu plutoniumilla. Sekaoksidipolttoaineen käyttö on myös tärkeä osa aseistariisuntaa. MOX-polttoaineessa voidaan käyttää myös ydinaseista peräisin olevaa plutoniumia, jolloin siitä voidaan ydinpolttoaineena hävittää noin 30 % ja muuttaa loput ydinaseisiin sellaisenaan kelpaamattomaan muotoon.. Ilman asemateriaalien tuhoamista on ydinaseriisuntaa on hankala varmentaa, joten aseistariisunnan osapuolet yleensä hävittävät ydinaseita nimenomaan muuttamalla niitä polttoaineeksi. Sekaoksidipolttoaineen raaka-aineet tulevat siis joko kierrätyksestä tai aseistariisunnasta.

Eräät ydinvoimaa vastustavat järjestöt esittivät vuonna 1999 vastalauseen ydinaseriisunnan toteutukselle MOX-polttoaineen käytön kautta. Heidän mukaansa ratkaisu on tehoton ja he epäilevät sen lisäävän riskiä ydinaseiden leviämiseen. Aseplutoniumin varastointi turvallisiin kohteisiin on eistetty vaihtoehtona MOX-polttoaineen käytölle. Vastalause ei kuitenkaan johtanut käytännön muuttamiseen, vaan ydinaseriisuntasopimusten mukaisesti ydinräjähteitä hävitetään aktiivisesti Yhdysvalloissa ja Venäjällä nimenomaan MOX-polttoaineena. Yhdysvaltojen sähköntuotannosta noin 10 % on peräisin hävitettävistä ydinaseista saatavasta ydinpolttoaineesta, mikä vastaa noin puolta maan kaikesta ydinsähköstä.[

Äänestä

Japanissa on joitakin muiotakin ongelmia tsunamin takia, kuin pelkkä ydinvoimala. Mutta siitä huolimatta tuo ongelmien ratkomisen hitaus ihmetyttää.
Tsernossa oli 7 vrk:ssa ydin kapseloitu. Nyt ei olla edes saatu selville mitä pitää tai aijotaan tehdä ongelmalle.

Päätöksen teko tuntuu olevan suurin ongelma Japanissa.

Äänestä
  • On täysin eri asia, kun venäläisillä oli järjestelmä ja koneisto toteuttamiseen. Kun valtiot on riisuttu kaikenlaisesta toiminnasta ja yritykset ovat "vastuussa" asioiden kulusta. Ei tuollainen yritys ole välttämättä kiinnostunut hautaamaan omaa tuotantotehdastaan.

    Yhteiskunta keskisyys ollaan haluttu hajottaa, yrityksien ja valtion välillä ei juuri dialogia ole.

    Ei yritykset tee mitään turvasuunnitelmia. Ei niillä ole kapasiteettia laittaa paljon miehiä johonkin suunnitelmaan. Siihen sitoutumiseen kun pitäisi käyttää rahaa.

    Mutta nyt halutaan elää "vapaassa" yhteiskunnassa. Liberalismi tässä asiassa tarkoittaa sitä, että markkinavoimat eivät ole mistään vastuussa. Paitsi veloistaan.

    Laisssetz faire- ilman kontrollia, ilman vastuuta, yhteiskunnasta irrallaan.

    Seuraavassa sodassa kuitenkin strategisia kohteita ovat ydinvoimalat.

    Äänestä

  • Mika EP kirjoitti:

    On täysin eri asia, kun venäläisillä oli järjestelmä ja koneisto toteuttamiseen. Kun valtiot on riisuttu kaikenlaisesta toiminnasta ja yritykset ovat "vastuussa" asioiden kulusta. Ei tuollainen yritys ole välttämättä kiinnostunut hautaamaan omaa tuotantotehdastaan.

    Yhteiskunta keskisyys ollaan haluttu hajottaa, yrityksien ja valtion välillä ei juuri dialogia ole.

    Ei yritykset tee mitään turvasuunnitelmia. Ei niillä ole kapasiteettia laittaa paljon miehiä johonkin suunnitelmaan. Siihen sitoutumiseen kun pitäisi käyttää rahaa.

    Mutta nyt halutaan elää "vapaassa" yhteiskunnassa. Liberalismi tässä asiassa tarkoittaa sitä, että markkinavoimat eivät ole mistään vastuussa. Paitsi veloistaan.

    Laisssetz faire- ilman kontrollia, ilman vastuuta, yhteiskunnasta irrallaan.

    Seuraavassa sodassa kuitenkin strategisia kohteita ovat ydinvoimalat.

    siis jumangegga kuulenks mä oikein:

    ENNEN OLI NEUVOSTOLIITOSSA TÄMÄKIN ASIA PAREMMIN!?

    Onhan Japanilla puolustusvoimat, palokunnat jne. eikai niitä ole (vielä) yksityistetty? Periaatteessa tuon kokoisessa voimalassa pitää olla oma palokunta, vrt. öljynjalostamot, lentokentät ym.?

    Ja siis eli:
    Kun käynnistetään Olkiluoto-3 ydinreaktori (lue:pommi) niin mahdollisesta posahduksesta vastaa sitten Porin Palolaitos ja Porin Ässien junnu-vpk?

    omg. sou what? world is gona end someday anyway...? ;((

    Äänestä

  • p0ntt00nyededer kirjoitti:

    siis jumangegga kuulenks mä oikein:

    ENNEN OLI NEUVOSTOLIITOSSA TÄMÄKIN ASIA PAREMMIN!?

    Onhan Japanilla puolustusvoimat, palokunnat jne. eikai niitä ole (vielä) yksityistetty? Periaatteessa tuon kokoisessa voimalassa pitää olla oma palokunta, vrt. öljynjalostamot, lentokentät ym.?

    Ja siis eli:
    Kun käynnistetään Olkiluoto-3 ydinreaktori (lue:pommi) niin mahdollisesta posahduksesta vastaa sitten Porin Palolaitos ja Porin Ässien junnu-vpk?

    omg. sou what? world is gona end someday anyway...? ;((

    Onhan niillä. Kenenkään tehtävänä vain ei ole todellisuudessa tehdä mitään. Ei ole alkuunkaan kapasiteettia tällaiseen. Suomessakin on oikein lailla säädetty, ettei ydinvoimayhtiön tarvitse vastata onnettomuudesta kuin muutamaa omakotitalon hintaa vastaavalla summalla. Tiedän, koska olen sen itse lukenut ja STUK:ille tenttinyt.
    Kaikki vastuu jätetään periaatteessa valtiolle, käytännössä kukin saa tulla toimeen niinkuin itse parhaaksi näkee.

    Saksassa on ollut jo 30 v voimassa laki, että armeijan pitää estää ihmisten pako tuhoutuneen ydinvoimalan ympäristöstä tarvittaessa ampumalla ja panssareilla. Mitä Suomen ydinvoimaloitten salaisissa, sinetöidyissä kirjeissä lukee, sitä en tiedä. Kirjettä olen toki kädessäni pitänyt.

    Repikää nyt aluksi vaikka tästä niin jatketaan lisää jos tarvetta ilmenee. Ja jos minua ei ole piilotettu vankilaan tai mielisairaalaan kuten Suomessakin yleisesti tehdään väärinajattelijoille.

    Äänestä

"Periaatteessa tuon kokoisessa voimalassa pitää olla oma palokunta"

Ydinvoimala on sellainen laitos, että tuollainen tehdaspalokunta pitäisi olla pakollinen. Olihan sellainen telakoillakin, esim. H:gissä ja Turussa. En tiedä onko nykyisin. Myös pienemmissäkin laitoksissa ja tehtaissa, oli oma palokuntansa, joka parhaiten tuntee alueen rakennukset ja vaaralliset aineet.

Äänestä

  • Mitä!!?? Eikö Loviisassa tai olkiluodossa siis ole omaa palokuntaa??
    Onko siis ydinvoimalan ja sen monen atomipommin tehoisen uraanivaraston suojana todellakin VPK ja kunnallinen palolaitos????
    HEI HERÄTYS!!!

    Äänestä

  • OUmaiGAAD! kirjoitti:

    Mitä!!?? Eikö Loviisassa tai olkiluodossa siis ole omaa palokuntaa??
    Onko siis ydinvoimalan ja sen monen atomipommin tehoisen uraanivaraston suojana todellakin VPK ja kunnallinen palolaitos????
    HEI HERÄTYS!!!

    ei.
    suomessa yhteiskunta siivoaa yhtiöiden paskat, jos siivoaa. Itseasiassa suomessa yhteiskunta työntää verorahoja siihen että maatalous työntää paskat itämereen jne. joka on siis nyt jo MAAILMAN SAASTUNEIN JA RADIOAKTIIVISIN MERI! Voiko sellaisen meren äärellä asua? siis tervepäinen kansa?? :D

    Äänestä

  • 2 + 12 kirjoitti:

    ei.
    suomessa yhteiskunta siivoaa yhtiöiden paskat, jos siivoaa. Itseasiassa suomessa yhteiskunta työntää verorahoja siihen että maatalous työntää paskat itämereen jne. joka on siis nyt jo MAAILMAN SAASTUNEIN JA RADIOAKTIIVISIN MERI! Voiko sellaisen meren äärellä asua? siis tervepäinen kansa?? :D

    Meri! Myllä kaikki merialueet kuuluvat yhteen, vaikka eri alueilla, samalla merellä on eri nimi. Mikään este ei erota Atlantia, Tyynestä valtamerestä. Mururoan alue lienee kaikkein radioaktiivisinta aluetta. Siellä on viimeiksi räjäytetty ydin pommi, ranskalaisten toimesta.

    Äänestä

  • OUmaiGAAD! kirjoitti:

    Mitä!!?? Eikö Loviisassa tai olkiluodossa siis ole omaa palokuntaa??
    Onko siis ydinvoimalan ja sen monen atomipommin tehoisen uraanivaraston suojana todellakin VPK ja kunnallinen palolaitos????
    HEI HERÄTYS!!!

    On Loviisan ydinvoimalassa tehdaspalokunta. 2 - 3 henkilöä kerrallaan vuorossa. Tästäpä arvioikaa sen riittävyys vaikkapa edes turbiinihallin palossa (muutama rekkakuorma bitumia katossa ja muutama rekkakuorma voiteluöljyä ja muutama suuri öljytäytteinen muuntaja heti vieressä), ydinonnettomuudesta puhumattakaan...
    Fukushimaankin uutistoimistojen mukaan saivat betoninpumppausautoja veden syöttämiseen reaktorirakennusten raunioihin enemmän kuin viikon viiveellä. Kiinasta nekin...
    Tuurilla ne laivatkin seilaavat, kuulemma. Ja voitot ovat aina yksityisiä, riskit kansallisia.

    Äänestä

"Fukushiman vaurioituneiden ydinreaktoreiden sulkeminen vie noin kymmenen vuotta, arvioi reaktorivalmistaja Toshiba. Toshiba on lupautunut poistamaan käytöstä vaurioituneet neljä reaktoria turvallisesti.

Japanin hallituksen mukaan on kuitenkin vielä aivan liian varhaista keskustella sulkemisen aikatauluista. "

10 vuotta palomiehet ruiskuttelevat jäähdytystä ja laskevat kaiken mereen...

10 VUOTTA KESTÄVÄ TULIPALO. IHQ.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Infoa kansalle - 2 kirjoitti:

Täällä hyvää bbc tuotantoa, jossa kaikki Tsernobylistä.
Katsokaapa kuinka vaikeaa oli saada yksi reaktori sargofagin alle,
Tsernon onnettomuutta oli putsaamassa yli 500 000 ihmistä ja kuolleita tuli/ tulee saman verran ja yli!

Verratkaa sitä sitten Fukushimaan jossa 6 reaktoria meren rannalla, maanjäristys ja tsunami alueella... paljonko on ilmoitettu olevan "duunareita" reaktoreita sammuttelemassa... 50 vai 180?
Miksiköhän?
Täh?
Joku mättää?
Japani ei kerro totuuutta? Ei N-liittokaan kertonut ennenkuin oli pakko...

http://video.google.com/videoplay?docid=-5968506788418521112#docid=-5384001427276447319

siis ilmainen saitti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu