http://areena.yle.fi/video/1300654520076
Tää oli hyvä ohjelma. Siinä seurataan vanhollis-karismaattis-fundamentaalisen Aaron Taylorin ja islamiin kääntyneen Khalidin tarinaa ja lopuksi istutetaan heidät samaan juttutuokioon, jossa Khalid saa Aaronin mietteliääksi ja näkemään rikan länsimais-kristillis-tekopyhän kulttuurinsa silmässä eikä aina vaan siellä toisen silmässä.
HYVÄ!
Oli hyvä dokkari Ylellä tää...
6
78
Vastaukset 6
- .
Oliks se joku al qaidan värvääjä?
Millä se uhkasi, tappamalla Aaronin perheen??
Jotain ,,mitä?
Islam on idiooteille. - ...
Sitten kun rakennetaan ensimmäinen kirkko Mekkaan ja joku arabimaa saa naisen pääministerikseen arabimailla on jotain toivoa. Sitä ennen ne pysyvät takapujuloina. Oma on valinta, ja todellinen edistys jää odottamaan itseään.En näe että islamilla on tä'llä' hekellä' kenellekään ulkopuoliselle mitään opetettavaa.
Äläs ny kun näis meijän kotosissa ristillis-konservatiivis-fundamentaalisissa, helluntalaisissa sun muissa on myös pilvin pimein niitä, joitten mielest naisen kuuluu vaieta seurakunnassa ja pysyä myös johtotehtävistä visusti poissa ja liina päässä...:O
- .
KTS kirjoitti:
Äläs ny kun näis meijän kotosissa ristillis-konservatiivis-fundamentaalisissa, helluntalaisissa sun muissa on myös pilvin pimein niitä, joitten mielest naisen kuuluu vaieta seurakunnassa ja pysyä myös johtotehtävistä visusti poissa ja liina päässä...:O
Teijä porukois on se vaan hyvää kun isät tappaa omat tyttärensä;O
57 kertaa puukolla selkään kun kunnia men;=O
No hyvähä se on , yks potentiaalinen terroristin synnyttäjä vähempi;O
Lissee semmottii islamia kaipaa
- Miten kytket
juutalaisuuteen tämän kaiken? Sinulle tämä palsta tuntuu olevan yleispalstojen yleispalsta. En enää keksi, mistä täällä sinun mielestäsi ei voisi keskustella.
- Kaikki uudemmat on
jotenkin vanhempii sekoittunut, ainakin uskonnollissävytteisesti.
Kuitenkaa ei todellisuudessa ole kuin Yksi Herra, jo luomisesta lähtien Jumalan ainosyntyisenä Sanana, tulipa myös Immanuelina ihmiseksi, samoin ilmestyi Moosekselle palavassa pensaassa ja ihmisenä itsensä ilmoitti "Minä Olen". Jotkut tästä repäisivät vaatteensa, kun ei nöyryyttä ollut niinkuin Aabrahamilla, joka oli valmis pesemään vieraansa jalat ja valmistamaan juhla-aterian. Ei kyllä kirkkoherratkaan toisten jalkoja alkais ihan helpolla pesemään, ainakaan asemansa puolesta, noista khomeinista ei ole käsitystä. Yleensäkin maailman uskonnollisissa piireissäkään ei varmaan ole suosittua alkaa palvelijan asemaan alistua, sen sijaan kunniapaikat vois olla paremmin kysyttyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211520
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.148619Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.223520- 187499
- 30472
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11444- 182433
- 39408
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393
