ihan mielenkiinnosta kyselisin, millaisia suunnitelmia porukalla on sellaisen tilanteen varalle että suomessa tulisi hätätilanne?
hätätilanteen tunnistaa siitä että viranomaiset alkavat rauhoittelemaan kansaa ja salaamaan asioita. tosin niin voin käydä silloinkin kun hätätilanne on toisella puolella maapalloa.
itse todellisessa hätätilanteessa poistuisin johonkin länsimaahan. ruotsi, saksa, norja, venäjä. vaihtoehtoja on.
1) pidä autossa aina polttoainetta vaikka kanistereissa niin että pääset edes haaparannalle
2)talvella moottorikelkalla ruotsiin
3)kesällä veneellä ruotsiin
4)kävellen/suksin venäjälle
hätätilanteen tunnistaa siitä että viranomaiset alkavat rauhoittelemaan kansaa ja salaamaan asioita. tosin niin voin käydä silloinkin kun hätätilanne on toisella puolella maapalloa.
itse todellisessa hätätilanteessa poistuisin johonkin länsimaahan. ruotsi, saksa, norja, venäjä. vaihtoehtoja on.
1) pidä autossa aina polttoainetta vaikka kanistereissa niin että pääset edes haaparannalle
2)talvella moottorikelkalla ruotsiin
3)kesällä veneellä ruotsiin
4)kävellen/suksin venäjälle
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos mulla on hätä, niin lähden paskalle.
PELASTUS ON PEITON ALLA !
tiedote
STUK:"mitään hätätilanteita ei ole olemassa. ja jos meinaa uhata niin tällä ( katso kuva )jäähdytetään ydinvoimalat. Ei mitään hätää.":
http://kuvat.huuto.net/f/69/89fa1cd0be82c7be5c8a6a84596e2-orig.jpg
Tietenkin varautuminen riippuu vuodenajasta ja paikkakunnasta. Kesällä ei juurikaan ongelmaa kun lämpöä ja kulkuyhteyksiä riittää, mutta talvella sellainen valtakunnallinen sähköjärjestelmän romahdus tekisi kaupungeista kylmiä. Lähtisin siis omalle mökille erämaan rauhaan.
Minä ostan halpamatkan kanarialle ja revin passini ja nautin auringosta. Siemailen kepardia rannalla kaiket päivät ja nain venäläisiä huoria.
Muuten hyvä, mutta jos sähköt menee niin loppuu myös sähköiset rahansiirrot. Elämä ja haaveet eivät aina kohtaa ;)
aloitin jo 15-vuotiaana varautumaan pahimpaan ja nyt minulla on kahdessa turvallisessa paikassa suuret väestösuojat joiden varustelua ja suojausta laajennan koko ajan.
molemmissa suojissa minulla on laaja varustelu, jolla selviää 15 henkilöä, muutama lemmikkieläin ja kotieläin varmuudella noin vuoden ajan täysin eristyksissä ja hyvin suojassa mm kemikaaleilta ja säteilyltä ja luonnonmullistuksilta ja ihmisiltä.
suojien yhteydessä on mm mahdollisuus useaan erilaiseen veden lähteeseen, joista osa hyvin luonnon suojaamia luonnollisia veden lähteitä, ja mahdollisuus kasvattaa ravintoa ja rohtoja niin suojissa kuin kasvihuoneissa ja puutarhoissa.
kaikenlainen ihmisten ja eläinten vaatima huolto on huomioitu.tämä tarkoittaa myös suojien huoltoa.
sitähän ei tiedä, millainen kriisi tulee, jos tulee, ja miten nopeasti on suojauduttava. lähden siitä ajatuksesta, että on suojauduttava alle vuorokauden varoituksella, vuoden ajan täysin eristyksiin.
kriisistä riippuen, sitä aikaa on mahdollista lisätä huomattavasti, jos varoitusaikaa on enemmän ja/tai ei koko ajan tarvitse olla täydessä eristyksessä.
kaikki on huomioitu ja valmista, mutta parantelen suojiani koko ajan. suojani ovat minun perintöni läheisilleni. harvat tietävät suojistani mitään, harvemmat suojien sijainnin.
suojien lisäksi minulla on muutama enemmän ja vähemmän suojattu täydennysvarasto.
itse en poistu kotimaastani minkään kriisin tapahtuessa.
pitää muistaa, että suurin voimavara kriisienkin aikana, ovat ihmiset itse itselleen ja toisilleen.
olla mutka- tai se onn kohta jonkun toisen suoja.
Minå taas haistatan pitkät paskat hätätilanteelle, siilä minun auttajani on ongelmien yläpuolella. -Tarkoittaa, että koska elämä on minut tänne laittanu, niin pitäköön myös huolen.
Siis en rassaa muita maita pyrkimällä sinne turvaan, oman nahkani pelastukseksi, sillä siitä eioo pienintäkään hyötyä, vaan muille vain rasitusta.
Ja jos maahamme hyökätään, ja sitä kautta tulee ongelmia, niin pyydän pääsyä eturintamaan, ja mahdollisimman tarkka puoliautomaatti kivääri avuksi, ja jos se ei riitä, niin SOUWatH, se on sittensiinä, ja pitäköön joka ikinen huolen omasta paikastaan, niin pärjätään taatusti mille tahansa ongelmalle !.
Ja niinpäsanonkin, ETTÄ SUOMEN KANSA,- ÄLKÄÄ JUOSKO KARKUUN, sillä sitä lajia riittää, VAAN kävelkää PAHKI ongelmiin täyttäpäätä.!
Silloin ne antavat periksi, ja voitte olla ylpeitä siitä mitä teitte, ja isännekin ovat ylpeitä teistä !!!
Olkaa nöyriä, mutta älkää nöyristelkö !
Menen omaan turvapaikkaan jossa riittää ruokaa ja vettä eikä kukaan voi ikinä löytää :D