Kammottavat säteilyuutiset 22.3.

Miksi tietoa ei julkaista kaikissa tiedotusvälineissä?
15144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

EI ESIM YLESSÄ MITÄÄN; EI HESARIN SIVUILLA !!!!!

Äänestä

Mitä ne ovat nuo kammottavat?

Äänestä

Tässä lainaus kolmosen uutisten tuoreilta nettisivuilta:

Säteilyturvakeskus on saanut ensimmäiset tarkat mittaustulokset Japanista. Säteily on pahimmilla laskeuma-alueilla ollut jopa monisatakertaisesti aiemmin ilmoitettua suurempaa.

Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n ja Japanin viranomaisten mittaustulokset paljastavat, että myös Tokiossa on mitattu säteilyä vähäisiä määriä, vaikka viranomaiset sen aiemmin kielsivätkin.

Todellinen laskeuma on ollut Fukushiman ympäristön maakunnissa jopa monta sataa kertaa suurempaa kuin mistä viranomaiset ovat aiemmin puhuneet. Fukushiman vieressä olevat maakunnat Ibarak ja Yamagata on saaneet isoimman laskeuman.

Tilanteen vakavuudesta kertoo muun muassa se, että kun aiemmin Ibarakissa ilmoitettiin jodipitoisuudeksi 490 beckerelliä neliömetrillä, todellisuudessa laskeumaa onkin alueella huimat 93 000.

Toissayönä tehdyissä IAEA:n ja Japanin viranomaisten tekemissä mittauksissa on tutkittu maassa pysyvästi olevaa laskeuman määrää. Aiemmin jodipitoisuuden on kerrottu olevan vain muutamia satoja beckerellejä, kun todellisuudessa pahimmilla alueilla se on lähes 100 000.
STUK: Japanin säteilymäärät hälyttävän korkeat - "Suomessa olisi jo evakuoitu"

Kolmoisreaktorista nousee höyryä Fukushimassa.

Fukushiman voimalaitoksen alueen laskeumasta ei ole vieläkään ole tarkkoja mittaustuloksia. Korkeita arvoja on mitattu kuitenkin myös 30 kilometriä suojavyöhykkeen ulkopuolelta.

– En uskalla edes arvioida, kuinka suuri laskeuma voimala-alueella on ollut, sanoo Säteilyturvakeskuksen johtaja Tarja K. Ikäheimonen MTV3:n uutisille.
Suomessa olisi jo annettu evakuointikäsky

Ikäheimonen sanoo, että jo 30–40 kilometrin säteellä Fukushiman turmavoimalasta on alueita, jossa säteilypitoisuudet ovat olleet korkeita.

– Jos annospitoisuudet olisivat tätä luokkaa Suomessa, niin alkuvaiheessa kehotettaisiin ihmiset sisätiloihin. Viranomaiset olisivat lisäksi kehottaneet ottamaan joditabletteja, kertoo Ikäheimo.

Ikäheimosen mukaan Suomessa ihmisiä kehottaisiin lisäksi poistumaan saastuneelta alueelta.
STUK: Japanin säteilymäärät hälyttävän korkeat - "Suomessa olisi jo evakuoitu"

Japanin asevoimien lääkärit tarkastavat paikallisia asukkaita säteilyn varalta Otaman kylässä Fukushiman prefektuurissa 13.3.2011.

– Mikäli nämä pitoisuudet eivät laske – kuten eivät ole laskeneetkaan – niin kyllä ihmiset evakuoitaisiin tältä alueelta.

Sadan metrin päässä Fukushiman laitokset purkuaukosta on merestä mitattu lähipäivinä hurjia jodipitoisuusarvoja, jotka ylittävät esimerkiksi Itämeressä olevat pitoisuudet satatuhatkertaisesti.

– Käsittääkseni tämä on merkki siitä, että veden mukana on päässyt mereen radioaktiivista vettä. Näin huimia pitoisuuksia ei voi tulla pelkästä laskeumasta, arvioi Ikäheimonen.
Fukushiman maito juomakelvotonta

Lähipäivinä tehtyjen mittaustulosten mukaan Fukushiman alueella tuotettu maito on juomakelvotonta, sillä sen jodipitoisuus on kymmenen kertaa sallittua suurempi.

Syömäkelvotonta on puolestaan lähialueilla tuotettu pinaatti ja lehtivihreä.

Stukissa tehdään nyt arviolaskelmia siitä, mitä todellinen radioaktiivinen säteily on ollut.

Äänestä

Japanissa ei voi evakuoida vai kuka ottaisi heidät vastaan?

Äänestä

Pallo on pyöreä, vedet virtaavat, tuuli käy. Ajattelumme voimme suunnata muualle, mutta unissa huudamme yhdessä.
Ahneus, mene helvettiin ja vie mukanasi kannattajasi.

Äänestä
  • Virallinen suomi laittaa suun suppuun ja uutisoi kasvusta

    Äänestä

  • kertakäyttöuutinen kirjoitti:

    Virallinen suomi laittaa suun suppuun ja uutisoi kasvusta

    rahan kasvusta...

    Äänestä

Nytkö vasta STUK:n "oppineet" tajusivat mistä oikeasti on kysymys? kirjoitin tänne jo alkuvaiheessa, että mereen huuhtoutuu jäähdytykseen käytetyn meriveden mukana radioaktiivisuutta. Päälle sitten höyryä pukkaavat ,ylikuumentuneet, osin sulaneet polttoainesauvat, joista hönkii myös ulkomaailmaan säteileviä terveisiä!

Siitäkin keskusteltiin, että suurempi alue on jo saastunut pahasti, mikään tuon Ikäheimosen tarinoissa ei ollut uutta tietoa.

Täällä on hyvin monet tajunneet jo aikaa sitten miten tuossa käy, on tullut riittävästi kuvamateriaalia ja ulkomaiset sivustot toimittaneet parempaa pohjatietoa.

Muuten, merkillepantavaa on, että STUK:sta marssitetaan koko aika uusia kasvoja asiantuntija haastatteluihin, no vaihtelu virkistää ja onhan siellä kallispalkkaista väkeä aikalailla, paljonko lieneekään kaikkiaan?

Äänestä
  • Säteilyhiukkasia tulee, mutta ei mitään vaaraa? Onko tämä nyt jotain vaaratonta säteilyä sitten?

    Äänestä

Noinhan ne tapasivat tuumia jo Tshernobylin onnettomuuden aikoihin. STUK on osa ydinvoimaloiden rakennusbuumia, eivät ne omaa oksaansa sahaa, eli onko kukaan kuullut tuon "viraston" varoittavan ydinvoiman hallitsemattomasta vaarallisuudesta koskaan, tai missään olosuhteissa?

Minusta STUK on kuin olennainen osa kokoomusta!!!

Nuo puheet siitä, että ilmassa leijuva ja maahan ja pohjavesiin sekä vesistöihin päätyvä säteilevä reaktoriaines olisi merkityksetöntä, ovat juuri ydinvoimauskovaisten mandraa.

Äänestä

Säteilyturvakeskuxen ihmiset voisivat käydä kertomassa myöskin näille syöpäsairaitten omaisille jotka itkevät ja surevat sairaat,, voisivat kertoa heille ettei säteily on vaarallista jotka on sairastuneet tsernopyllin jälkeen !! Ehkä he ovat erehtyneetja on ihan huvix sairaita?? Vai ei vaarallista ydinsäteilyä???

On se vaan niin väärin kun maailma valehtelee niin paljon kun kehtavat ilman että naiset punastuvat...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sensuuri?? kirjoitti:

Miksi tietoa ei julkaista kaikissa tiedotusvälineissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu