http://yle.fi/uutiset/teemat/japanin_tsunami/2011/03/tokion_vedenpuhdistamossa_mitattiin_radioaktiivisuutta_2456222.html
Kymmenet milj. ihmiset eivät saa,-uskalla käyttää vettä?
Rupee hirvittämään?
Kymmenet milj. ihmiset eivät saa,-uskalla käyttää vettä?
Rupee hirvittämään?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kummallisen hiljaista on asian suhteen tiedotusvälineissä ? Libya vie huomion, joka on pikkujuttu verrattuna säteilyonnettomuuteen japanissa.
Vai pikkujuttu Libyassa tuhansia kuollut Japanissa ei säteilyyn ole kuollut ketään.
Fukushima ja Tsernobyl on liioiteltuja juttuja. Libyassa kuolee viikossa enemmän kuin noissa kummassakaan kerralla.
Suihkussa käynti, saastunut vesi. Ajatteleppa omalle kohdallesi.
Puhumattakaan siitä mitä mereen valunut/roiskahtanut/satanut radioaktiivinen saaste saa aikaiseksi. Japanilaiset saavat hyvän osan ravinnostaan samaisesta merestä.
Maapallolla on merivettä 1371000 kuutiokilometriä joten japanin säteilypäästöt tuskin on pitkään havaittavissa kun ensin sekoittuvat valtavaan vesimäärään.
Asiaan liittyen milloin aletaan Suomessa mitata yläilmakehän säteilyä ja antaa siitä tietoja kansalle. Nyt olisi niille Horneteille todellista käyttöä, kun kävisivät
mittaamassa säteilyä siellä 15 - 20 km korkeudessa. Ohjelmassa taistelulentäjät esiteltiin konetta jossa oli kyseiset laitteet säteilyn mittaamiseen korkealla ilmakehässä.
Niin se meri vastaa kun sinne huudetaan.
Loppui Japanilaisten Delfiinien ja Valaiden teurastus hetkeksi.
Meren elävätkin joutuvat jatkossa kärsimään säteilystä joka kantautuu vähitellen ympäri maapalloa.
Japanilaiset ei ottanut korviinsa että voimalat tarvitsisi pikaista uudistusta,nyt se on myöhäistä.
Tämä on todellakin vakava tilanne. Ihmetellä täytyy tätä salailua mitä siellä on harrastettu. Tosiasiahan on se, että paniikinpelossa ydinvoimayhtiö ja paikalliset viranomaiset (ilmeisesti hallitusta myöten) ovat pimittäneet ja levittäneet väärää tietoa koko maailmalle. Miksi? Taustalla japanilainen kulttuuriko vai RAHA ja kansainväliset sijoitukset?
Aktiivihiilisuodatin poistanee tuollaiset haittalliset aineet vedestä!
Helppo yksityistaloudessa suodattaa tuollaisilla vedet!
Ikävää kerrassaan.
Mitkähän on pitkäaikaset vaikutukset meren eläviin?
Varmasti tulee jos jonkinlaista mutaatiota säteilystä ajan kuluessa.
Sääliks käy japanilaisia mutta samanlailla mereneläviä. Ei mieltä lämmitä niitten kalantappovideotkaan...
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/japani/article597879.ece
Islannissa havaittu kohonneita säteilyarvoja, mutta Suomen viranomaisten mukaan Suomeen ei voi levitä radioaktiivista säteilyä Japanin ydinvoimaloista. Tunnistaako "saastepilvi" valtakunnan rajat ? Voi hyvänen aika näitä sinisilmäisia ukonputruja jotka näitä lausuntoja antaa.
Säteilyturvakeskuksen viranomaiset alkavat huomenna pystyttää Suomenrajoille kyllttejä, joissa säteilyn maahanpääsy estetään sakon uhalla.
Sehän olisi rasistista, eivät niin voi toimia. Suomi kuuluu kaikille!
Brokkolit, pinaatit sun muut paikallisesti kasvatetut vihannekset käyttökieltoon Japanissa.
Tämä vahvistaa käsityksen, jonka mukaan radioaktiivinen säteily on jo levinnyt suureen osaan maata.
Erittäin paha juttu, mutta mielestänini vielä pahempi juttu on, että lähes puolimiljoona
ihmistä ihmistä maailmassa ei ole ole koskaan juonut niinkään puhdasta vettä!
Säteilyn leviäminen Japanin maakuntiin on pakko pitää uutispimennossa. Maa romahtaisi täydellisesti, jos 20-30 miljoonaa saastuneilla alueilla asuvaa ihmistä joutuisivat paniikkiin.
eikun suomeen vain kyllä suomi ottaa pakolaisia ja jakaa rahaa maailmalle...paskat omasta väestä välittää
Paniikin välttämisestä ja japanilaisesta "kunniakäsitteestä" tuossa lienee kysymys, eihän niille ulkomainen apukaan tuntunut aluksi olevan tarpeen.
Ensimmäinen hävinnyt tässäkin "sodassa" oli totuus, sitä on kierrelty ja kierretään viimeiseen saakka, nythän peli on kuitenkin selvästi menetetty ,ainakin yksi noista voimaloista on kuvien perusteella melkein maan tasalla, joten on siellä pahin tapahtunut / tapahtuu ketjureaktion muodossa edelleen.
Tänään uutisoidut mustat savut kolmesta reaktorinraadosta merkinnevät sitä, että kaikki loputkin valvomon jne. sähköjohdot ja laitteet tuhoutuneet tulipaloissa, kun kytkeneet virrat kokeilumielessä, jäähdytystä ajatellen!!
Voidaan hyvin puhua eräänlaisen TUOMIOPÄIVÄN koittaneen, maailma on ajettu tappisilmäisten ahneiden ja jääsydämmisten teknokraattien toimesta täydelliseen alennuksen tilaan, tuollaisella kovan luokan ydinonnettomuudella on liian kauaskantoiset seuraukset kaikkialle, kun samaa palloa eletään!!!
Ikävin seuraus tästä on jos ydinvoima ajetaan alas,kasvihuoneilmiö voimistuu ja maailman tuho kiihtyy.
Höpö höpöä, maailman tuho kiihtyy juuri ydinvoiman käytön seurauksena ja osittain siihen liittyvien valtaisien katteettomien kasvuodotusten vuoksi!!
TARPEETONTA ROINAA TUOTETAAN SÄHKÖÄ TUHLAAMALLA ja melkoinen osa tuotetusta roinasta kuluttaa käytössä sähköä, joten kierre jatkuu, MIKÄÄN EI TULE RIITTÄMÄÄN!!
Ydinvoiman käyttö on vastuutonta eliitin suosimaa huvia ihmiskunnan tulevaisuuden kustannuksella.
noniin kohta tulee nelisilmä-miljoonakäsi sitten... kaikki vauvat pilalla..
Mutta Suomen kokoomuksen lääkärikunta kiistää nuo epäilyt tykkänään, niiden "asiantuntijalääkärin" mukaan Tshernobylinkin ydinonnettomuuden seurauksena kuoli nippa nappa sata ihmistä!!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Helsingissä ja Rovaniemellä havaittu Fukushiman radioaktiivisia aineita/art-1288377727441.html
Onhan se suuri ongelma, kun vesijohtovesi säteilee.
Jokainen voi ajatella sen omalle kohdalleen, kun ei enää voi käyttää vesijohtovettä ja on ostettava pullotettua vettä.
Ei varmaan moni halua käydä suihkussa, josta tulee säteilevää vettä.
Saunan kiukaallekin joutuu heittämään pullotettua vettä.
Ongelmaksi asian tekee se, että pahimmassa tapauksessa vesijohtovesi on kättökelvotonta vuosikymmeniä.
Niin itsestään sevästä asiasta, kuin vesijohtovesi onkin tullut monimutkainen asia, kun vesijohtovesi muuttuu käyttökelvottomaksi.
Alkaa maapallon vielä puhtaat pohjavedet nousta arvoon arvaamattomaan.
Tulevaisuudessa sotia käydään niissä maissa, joissa on vielä puhtaita pohjavesi alueita.
Hyökkääköhän Usa tulevaisuudessa suomeen, kuten se on tähän saakka hyökännyt öljymaiden kimppuun.
Tulevaisuudessa hyökkäys tapahtuu puhtaan pohjaveden takia, jotka Usa haluaa valtaansa.
Suomeenkin saapunut jo säteilyä. Lyhyellä ajalla ei sillä ole mitään vaikutusta, mutta luultavasti jo pienet määrät saattaa vaikuttaa esim. miesten (ja naistenkin) hedelmällisyyteen, puhumattakaan kaikista muista vaikutuksista jotka tulee esiin vasta tulevissa sukupolvissa jos niitä ylipäätään vielä saadaan aikaan.
Ihmetyttää aika paljon nämä hiipparit, joiden mielestä Fukushimasta meuhkaaminen on älytöntä. Mutta jos on lapsia, ja yhtään murehtii tulevia sukupolvia niin on päivän selvää, että tämänkaltainen onnettomuus on isompi juttu kuin joku tavallinen sota jossain Libyassa.
se on se kiitos, jonka jälkeläiset ovat saaneet esivanhempiensa ajattelemattomuudesta. Eipä tunnu uusi sukupolvi olevan yhtään fiksumpi... päinvastoin entistä "kulutusrikkaampi."
Ydinvoimasta voidaan luopua koko maailmassa. Pitää vain alkaa totutella siihen ajatukseen, että palataan kuluttamaan yhtä vähän kuin isoisoisän aikaan.
Kipeetähän se tekee pullamössösukupolvelle, mutta kaikkeen sopeutuu. Myös oikeisiin töihin joita tehdään koneiden ja sähkölaitteiden sijaan omin pikku käsin.
Paluuta entiseen ei ole. Kaunis ajatus, mutta realiteetit täysin hakusessa.
Vähän sama kun kysyttään kansalta että haluaisitteko verovapauden ja kaikki vastaa, tietenkin. Sitten jos kysytään mistä palveluista halutaan luopua, vastaus on että eihän ne nytkään toimi.
Jos syö 100 g japanilaisia vihanneksia päivässä kymmenen päivän ajan, saa koko vuoden suurimman sallitun säteilymäärän.
355 päivää täytyy sitten olla syömättä.
Harmi, ettei voida lähettää japskeille pottujakaan, kun venäläiset on jo varannut kaiken.
Oliko järkeä asentaa ydinvoimalan apulaitteet meren puolelle, mistä tsunami ne ensimmäiseksi tuhosi.
Näiden ydinvoimaloiden oikea paikka olisi oikeastaan 10 metriä maan alla
vaan maanjäristys joka hajotti jäähdytyslaitteiston.
Japanilaiset kostaa merelle tsunamin pumppaamalla sen täyteen radioaktiivista sörsseliä.
Samaa rataa ajatuksia kierrättäen kostavat koko maailmalle, kun niitä terveisiä tuuloset tuovat meillekin.
Niin ja Tyynenmeren kalaa löytyy täältäkin kaupoista, miettikää, kun kalojen kiduksien läpi virtaa sitä radioaktiivista merivettä ja saavat ne ravinnossakin.
Kostoa kaikelle elämälle koko ydinvoima, täysin hallitsematonta tilanteen tullen, vähän siinä on jotain venäläisestä ruletista, ruumiita vaan saattaa syntyä enempi ja kärsimysten kirkastamana!!!