Onko sellaista ikinä missään tehty? Ja askarruttaa miten se reakoi koko reaktoriin. Merivettä ei ole taatusti koskaan roiskittu ydinvoimalaan jäähdytykseen. Miten se suola mahtaa vaikuttaa.
Suolaa reaktoriin
lepositeisä pelosta
889
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sitä tutkitaan parhaillaan. Ehkä paikat menivät tukkoon, kun suola kiteytyi. Sitä on tietekin satoja kiloja laitteissa.
Aamulla alkaa janottamaan...nähdään pubilla.
mm suomessa on tehty kokeita ja tulos oli valtava suolan kertyminen mistä seuraa valtavasti ongelmia, suomalaiset antoivat tämän tiedon myös japanilaisille
eihän siellä paljon vaihtoehtoja ole. asiat menee omalla painollaan. vaihtoehdot on lähinnä kertoako miten paha tilanne on vai olla rehellinen.
itse sulattelin betonirappuja suolalla. kevään tullen ne oli sitten rikki, tarkemmin ottaen pillun päreinä. tein betonirappujen sijaan puurappuset. ne ei suolalla hajoa. toivotaan ettei ydinvoimaloissa käytetä betonia, vaan puuta.
Vikaa betonissa?
Hyvinhän nuo betoniset sillat näyttää kestävän vuosikaudet maanteiden suolaukset ja pilaritkin kaikki maantiesuolapärskeet.
no aivan varmasti jotain vikaa siinä oli, kun itse myllyllä tehtyä betonia tyyliin "kyl toi varmaan riittää".
maanteillä kyllä on asfaltti-pinnoite siinä betonin päällä suojana. itse en rappusiin sellaista älynnyt laittaa.
mutta tuota betonin tekemistähän pojat olkiluodossakin joutuivat opettelemaan. ja hitsaamista.
betoneissa on paljon eroa ja aika usein tienrakennuksessa käytetään huonosti suolaa kestävää betonia. on meinaan parissa vuodessa karussa kunnossa monet siltapilarit ja muut.
kyllä meilläkin vanhat betonirappuset mureni suolasta. muuten hyvää betonia käytetty, mutta suolaa ei kestänyt.
On se asfaltti siinä ajoradalla, mutta pilareissa ja muissa sillan rakenteissa sitä ei käytetä ja se suolavesi kyllä roiskuu niihin, kun roiskuu kauemmaksikin ja myrkyttää tienvarsipuustoakin. Olis kallista sulattelua suolalla, jos pilarit olis joka talven jälkeen murusina.